comment 0

Kutsika sotsialiseerimine I

Kutsika sotsialiseerimine

Oluline vastuvõtlik periood kestab koertel kuni 3 kuuseks saamiseni. Kui sa oma kutsikat varajases eas ei sotsialiseeri ning ei loo positiivseid kogemusi erinevate inimeste ja kohtadega, saab temast hiljem arglik ja agressiivne koer. Esemeid ja inimesi, millega koer pole esimese 6 elukuu jooksul tutvunud, võib ta hiljem kartma hakata.

Sul võib vedada ja saad koera, kes juba iseloomu poolest suhtub uutesse asjadesse alati uudishimuga ning üldistab mõned kohtumised sõbralike inimestega ka kõigile teistele. Kartlikemate koertega on vaja rohkem tööd teha. Mõlemal juhul on sotsialiseerimine sellegi poolest hädavajalik.

Kutsikale tuleb tutvustada igasuguseid inimesi: beebid, 2-aastased, 5-aastased, teismelised, täiskasvanud naised-mehed, eakad, suured mehed, habemega mehed, veidrate mütsidega inimesed jne.

Samuti tuleb kasuks tutvustada koerale kõiki kohti, kuhu tal on hilisemas elus asja: autod, bussid, rongid, trammid, lärmakad tänavad, välikohvikud, mererand, järved, mets, loomaarsti ooteruum, sõprade kodud jne.

Erinevate koertega kohtumine on ka oluline: suured, väiksed, karvased, tumedad, heledad, laigulised. Paljude koertega kohtudes õpib sinu kutsikas ära erinevad mängimise stiilid ning oskab neid hiljem vastavalt mängukaaslasele sobitada. Lisaks õpib ta koertega suheldes konflikte ära hoidma ja mängu kaudu oma hammustuse tugevust kontrollima.

Kui arvad, et ta võiks ka teiste loomadega hiljem läbi saada, korraldage kohtumised kasside, muud liiki lemmikloomade, hobuste, taluloomadega.

Minu koer sai kutsikana mängida umbes taksisuuruste koertega – hiljem ta ei tundnud suurte koerte vastu huvi ja kutsus mängima vaid väikeseid.

Erinevate helidega sotsialiseerimine on samuti oluline. Kui koerad kuulevad vastuvõtlikus eas näiteks püssipauke, ei kardeta neid hilisemas eas. Hoidsime oma Goyat väiksena kõigi valjude helide eest, sulgesime kapiuksigi vaikselt. Nüüd on selge, miks mu koer niiväga ilutulestikke kardab. Samas pole tal probleeme linnamüraga, sest elame kesklinnas.

Sotsialiseerimise juures on ka oluline, et see kestaks terve elu. Vastuvõtlikus eas intensiivsemalt, hiljem natuke vähem, kuid kindlasti ei tohi kogemuste jagamist unarusse jätta. On täiesti võimalik, et kutsikaeas hästi sotsialiseeritud koer unustab õpitu pärast mitut aastat ja tunneb end olukordades, mida talle tutvustatud on, ebamugavalt.

Kas pöörasid oma koera varases eas tähelepanu sotsialiseerimisele?

Loe ka selle postituse järge ja uuri minu välja pakutud sotsialiseerimisplaani!

 

Leave a Reply