Samojeed: tõu tutvustus ja omadused

Samojeed

Samojeed on erakordselt ilus koeratõug, mis kuulub FCI tõugude jaotuse järgi 5. rühma 1. alarühma koos alaska malamuutide ja siberi huskydega. Samojeedi koerte tõustandard kinnitati Inglismaal 1909. aastal. Selle järgi on samojeedi koertel lubatud üksnes valge värvus, millel võib olla kerge kollakas, nn. keeksivarjund. Samojeedi koeri ilmestab nende naeratus, mida nad sageli näitavad.

Samojeedid on tuntud oma paksu ja ilusa karvkatte poolest. Nende karv on pikk, pehme, tihe ja ilmastikukindel. Samojeedid on ka väga sõbralikud ja energilised koerad, kes armastavad oma peremeestega mängida ja aega veeta. Samojeedide kõrge intelligentsus ja õppimisvõime muudavad nad suurepärasteks koerteks, kes sobivad hästi perekondadele ja lastega peredele.

Samojeedid on ka väga tervislikud koerad, kellel on vähe terviseprobleeme. Kuid nagu kõik koerad, võivad ka samojeedid kannatada mõnede terviseprobleemide all, sealhulgas puusaliigese düsplaasia ja silmahaigused. Samojeedid vajavad ka palju harjutamist ja stimulatsiooni, et hoida neid õnnelikena ja tervetena.

Tõu ajalugu

Samojeed

Samojeedi koer on üks vanimaid koeratõuge maailmas. Tõug pärineb Siberi samojeedi (neenetsi) hõimu heledakarvalistest kelgu- ja jahikoertest. Samojeedidele olid nende koerad väga olulised, neist ei loobutud kergesti. Kolme aastatuhande jooksul on samojeedi koerad olnud põhjarahvaste ustavad kaaslased ja abilised.

Samojeedi koera tõu ajalugu on tüüpiline. 1889. aastal korraldas Inglise maadeavastaja Ernest Kilburn Scott retke Siberisse. Muuhulgas avaldasid talle muljet sealse samojeedi hõimu (tänapäeval tuntud kui neenetsid) heledakarvalised kelgu- ja jahikoerad.

Samojeedi koer sai oma nime Venemaa Kaug-Põhja väikerahvaste rühma järgi. Samojeedi rühma rahvad kasutasid samojeedi koera esimest korda kaaslasena. Nad kasutasid samojeedi koeri nii kelgu- kui ka jahikoertena, kuid ka kaaslastena. Samojeedi koer oli kõrge hinnaga ja teda peeti perekonna kalliskiviks.

Samojeedi koerad on tihedalt seotud põhjarahvaste eluga ja kultuuriga. Nad on aidanud neil ellu jääda karmides tingimustes ja on olnud nende ustavad kaaslased ja abilised. Tänapäeval on samojeedi koerad populaarsed lemmikloomad üle kogu maailma.

Füüsiline kirjeldus

Samojeed

Karvkatte

Samojeedi koera karv on nende kõige tuntum tunnusjoon. See on paks ja kohev, mis koosneb kahest kihist – pealmisest karvast ja aluskarvast. Pealmise karva struktuur on sarnane villaga, samas kui aluskarv on pehmem ja lühem. Karvkatte värvus võib olla valge, kreemikas, kollane või küpsisekarva.

Füüsilised omadused

Samojeed on keskmise suurusega koer, kellel on tugev ja lihaseline kehaehitus. Nende jalad on lamedad ja kaetud lühikese, paksu karvaga. Samojeedidel on sirged kolmnurksed kõrvad ja hästi koonerdatud, tagasi tõmmatud saba. Nende suu on lai, mis annab neile ilme, nagu nad naeratavad alati.

Samojeedid on tuntud oma paksu aluskarva poolest, mis aitab neil ellu jääda külmades tingimustes. Kuid selle paksu karva tõttu võivad nad tugevalt karvavahetuse ajal palju karva kaotada. Seetõttu peavad omanikud hoolitsema nende karvkatte eest, et vältida liigset karvade kogunemist nende ümber.

Üldiselt on samojeedid terved ja vastupidavad koerad, kellel on suurepärane füüsiline vorm ja vastupidavus. Nende erksad ja erksad silmad ning paks karvkatte muudavad nad väga ilusaks koeratõuks.

Iseloomuomadused

Samojeed

Samojeedid on tuntud oma ilusa välimuse ja sõbraliku iseloomu poolest. Need koerad on väga armastatud oma omanike poolt ning neid peetakse suurepärasteks seltsilisteks ja perekoerteks.

Temperament

Samojeedid on väga sõbralikud ja sotsiaalsed koerad. Nad armastavad inimeste seltskonda ning on väga hea meelega kaasas pereliikmetega igasugustel tegevustel. Samojeedid on üldiselt rõõmsameelsed ja optimistlikud koerad, kellel on alati “Sammyle” naeratus näol.

Samojeedid on ka väga kuulekad ja õppimisvõimelised koerad. Nad naudivad treenimist ning on hea meelega valmis oma omaniku käske täitma. Samojeedid on üldiselt väga sõnakuulelikud koerad, kuid neil võib olla ka omapead tegutsemise soov.

Töövõime

Samojeedid on algselt kasvatatud põhjamaade karjakoertena, kelle ülesandeks oli karjamaade valvamine ja kariloomade karjatamine. Seetõttu on samojeedid väga aktiivsed ja energilised koerad, kes vajavad palju liikumist ja füüsilist tegevust.

Samojeedid sobivad hästi näiteks agility või jooksuharrastusega tegelemiseks. Samuti võivad nad olla väga head jälgi- ja valvekoerad. Kuna samojeedid on väga intelligentsed ja õppimisvõimelised koerad, siis sobivad nad hästi ka näiteks kuulekuskoolituseks.

Kokkuvõttes on samojeedid väga sõbralikud, kuulekad ja töökad koerad, kes sobivad suurepäraselt kaaslaseks ja seltsiliseks igale perele. Neid armastatakse nende ilusa välimuse, sõbraliku iseloomu ja “Sammyle” naeratuse poolest. Kuna samojeedid on väga energilised koerad, siis vajavad nad palju liikumist ja füüsilist tegevust, nagu jalutuskäigud või mängud aias. Samojeedid on suurepärased kaaslased, kes pakuvad armastust, sõprust ja rõõmu igale pereliikmele.

Terviseprobleemid

Samojeedid on suhteliselt terve tõug, kuid nagu kõigil koertel, võivad neil esineda terviseprobleeme. Terviseprobleemide ennetamine ja varajane avastamine on oluline, et tagada koera heaolu ja pikaealisus.

Pärilikud haigused

Samojeedid võivad olla altid mitmetele pärilikele haigustele. Üks levinumaid on puusaliigeste düsplaasia, mis on seisund, kus puusaliigesed ei arene korralikult ja võivad põhjustada valu ja liikumisraskusi. Samojeedidel on ka suurem risk allergiate tekkeks, eriti toiduallergiateks.

Teine pärilik haigus, mis võib mõjutada samojeede, on hereditaarne glomerulopaatia, mis on neeruhaigus. See seisund võib põhjustada neerufunktsiooni halvenemist ja lõpuks neerupuudulikkust.

Samojeedidel võib olla ka suurem risk diabeedi tekkeks. Diabeet on seisund, kus organism ei suuda toota piisavalt insuliini või kasutada seda tõhusalt, mis võib põhjustada suhkruhaigust.

Kui omanik kahtlustab, et tema samojeedil on mõni terviseprobleem, peaks ta viivitamatult pöörduma loomaarsti poole. Regulaarsed tervisekontrollid ja ennetavad meetmed võivad aidata vähendada terviseprobleemide riski ja tagada koera heaolu.

Hooldus

Samojeed on keskmise suurusega koer, kes vajab regulaarset hooldust. Koera karv on tema kõige silmapaistvam omadus, seega on oluline tagada selle korrapärane hooldus. Karvahooldus hõlmab nii kammimist kui ka pesemist.

Kuna samojeedid on pärit külmadest piirkondadest, siis nad taluvad külma hästi. Siiski on oluline tagada neile piisavalt soojust külmemate ilmade korral. Samuti on oluline tagada neile piisavalt liikumist ja võimalust tegeleda aktiivsete tegevustega.

Samojeed armastavad maiuseid ja neile meeldib süüa küpsiseid. Siiski on oluline tagada neile tasakaalustatud toitumine, mis hõlmab nii kvaliteetset toitu kui ka maiuseid. Samuti on oluline tagada neile piisavalt vett.

Kokkuvõttes, samojeedid on suurepärased koerad, kuid vajavad regulaarset hooldust ja tähelepanu. Oluline on tagada neile piisavalt soojust külmemate ilmade korral, tasakaalustatud toitumine ja piisavalt liikumist.

Samojeedi kohta veel

Samojeedid on tuntud oma sõbraliku ja rõõmsameelse iseloomu poolest. Nad on suurepärased perekoerad ning armastavad lastega mängida. Samojeede kasvatatakse tavaliselt kaaslaskoertena, kuid neid võib kasutada ka jahikoertena. Nende karvkate on paks ja ilus ning vajab regulaarset hooldust.

Samojeed on pärit Põhja-Venemaalt ja Siberist. Nad on üks vanimaid koeratõuge maailmas ning on olnud inimeste kaaslased juba aastasadu. Samojeedid olid algselt kasvatatud karjakoertena, kuid nende sõbralik iseloom muutis nad kiiresti populaarseks kaaslaskoertena.

Samojeedid on tuntud ka oma häälekas iseloomu poolest. Nad armastavad ulguda ja laulda ning võivad tekitada palju müra. See võib olla probleem korterites elavatele inimestele, kuid piisava treeningu ja stimulatsiooniga on võimalik nende haukumisharjumusi kontrolli all hoida.

Samojeede on tunnustanud ka American Kennel Club, kes kirjeldab neid kui “energilisi, sõbralikke ja intelligentseid koeri”. Samojeedid on ka tuntud oma sarnasuse poolest huntidega. Nende sarnasus huntidega on ilmne nende paksu karvkatte, terava ninaga ja kõrvade kuju tõttu. Samas on samojeedid väga erinevad huntidest, kuna nad on tuntud oma sõbraliku ja rõõmsameelse iseloomu poolest.

Kokkuvõttes on samojeed suurepärased kaaslaskoerad, kes sobivad hästi aktiivsetele peredele. Nende sõbralik iseloom ja karismaatiline välimus muudavad nad populaarseks koeratõuks üle maailma.