Yorkshire terjer: tõu omadused ja hoolitsusjuhised

Yorkshire terjer

Yorkshire’i terjer on väikest kasvu koeratõug, mis on tuntud oma särava ja iseseisva iseloomu poolest. Neid koeri iseloomustab nende siidine, läikiv pikakarvaline kasukas, mis vajab regulaarset hooldust. Nad on pärit Inglismaalt, Yorkshire’i piirkonnast, ja on aretatud algupäraselt rottide püüdmiseks. Nüüdseks on yorkshire’i terjerid laialdaselt populaarsed lemmikloomad, kes leidnud tee paljude inimese südamesse nii oma atraktiivse välimuse kui ka elava iseloomu tõttu.

Hoolimata nende väiksusest, on yorkshire’i terjerid väga enesekindlad ja intelligentsed, tihtipeale ei kõhkle nad välja näitamast oma terjeritele omast julgust. Need koerad vajavad kindlat ja järjepidevat treenimist, kuid nad on ka väga õpihimulised ja suudavad kiiresti uusi käitumisi omaks võtta. Tänu oma valvsale olemusele on nad suurepärased lemmikud, kes annavad oma omanikele kiiresti teada kõigest ebaharilikust nende ümbruses.

Yorkshire’i terjerid on kohanduvad ja saavad hästi läbi erinevate eluviisidega, olgu selleks linna korter või maakodu. Nad vajavad regulaarset füüsilist ja vaimset stimulatsiooni, et hoida end õnnelikuna ja tervena. Sellesse tõugu kuuluvad koerad saavad kiiresti perede armastatud liikmeteks, nende ettevõtlikkuse ja elavuse tõttu on neist saanud hinnatud ekspositsioonikoerad üle kogu maailma.

Ajalugu

Yorkshire terjer

Yorkshire’i terjeri ajalugu on sügavalt juurdunud Inglismaa tööstusrevolutsiooni perioodi ning nende populaarsus püsib tänaseni mitmete ainulaadsete omaduste tõttu.

Tõu päritolu

Yorkshire’i terjer pärineb Põhja-Inglismaalt, kus 19. sajandi keskpaigas aretati töökoerana, et aidata kahjurite vastu võitluses. Lähtudes Lancashire’i ja Yorkshire’i maakondadest, kujundasid šoti kudujad uue tõu ristates erinevaid terjereid, sealhulgas Dandie Dinmont ja Skye terjerid. Tänu oma väiksusele ja vilkusele olid Yorkshire’i terjerid asendamatud näriliste püüdjatena tekstiilivabrikutes.

Yorkshire’i terjer inglise ühiskonnas

Viktoriaanliku ajastu Inglismaal sai Yorkshire’i terjerist kiiresti populaarne lemmiklooma tõug. Nende elegants ja iseloom rõhutasid tolleaegse ühiskonna esteetilisi ideaale. The Kennel Club tunnustas Yorkshire’i terjerit ametlikult aastal 1874. Nad ei piirdunud populaarsusega ainult Inglismaal, vaid võitsid südameid üle maailma. Teise maailmasõja ajal tõusis esile Yorkshire’i terjer nimega Smoky, kes sai kuulsaks oma julguse ja truuduse poolest, näidates, et Yorkshire’i terjerid on rohkem kui vaid kauni välimusega kaaslased.

Kirjeldus

Yorkshire terjer

Yorkshire terjer, tuntud ka kui yorkie, on väikest kasvu koeratõug, millel on unikaalne ja elegantne väljanägemine. Terjerite seas paistab silma oma pikliku kasuka ja eristuvate värvidega.

Välimus

Yorkshire terjer on väike kasvult, mõõtudes tavaliselt vaid 15-18 cm kõrgusel turjast. See mänguasja koera kategooriasse kuuluv tõug on tuntud ka selle poolest, et kaalub harva üle 3,1 kilo, mis liigitab ta väikesearvuliste tõugude hulka.

Kasukas

Sellel koeral on pikk, siidine karvkate, mis vajab regulaarset ja põhjalikku hooldust, et säilitada oma elegants ja kvaliteet. Pikad karvad ulatuvad sageli maani, mis lisab tõule veelgi aristokraatlikku välimust.

Värvus

Tüüpiline värvusvarjundite kombinatsioon sisaldab sinakas-hall (sadul) värvi selja peal, mis seguneb tugevalt tan-värvi (pruunikas) ääristega. See ainulaadne must ja tan värvus skeem võib varieeruda, kuid on alati kontrastne ning silmatorkav, andes yorkie’le tema iseloomuliku välimuse.

Iseloom ja käitumine

Yorkshire terjer

Yorkshire’i terjerid on tuntud oma elava ja enesekindla iseloomu poolest. Nad on väikesed, kuid julged koerad, kes pakuvad suurt lojaalsust ning armastust oma perele.

Iseloom

Yorkie’d on väga kiindunud ja armastavad loomad. Nad on tuntud oma truu kaaslase olemuse poolest, kes soovivad alati peremehe läheduses viibida. Kuigi nad võivad olla isepäised, on yorkshire’i terjerid siiski võimelised kiireks õppimiseks ja positiivse tugevduse kaudu koolitatavad. Nad on energilised ja mänguhimulised, mis teeb neist lõbusad kaaslased nii täiskasvanutele kui ka lastele.

Temperament

Ehkki Yorkie’d on väga väikesed, on nende temperament julge ja tenase. Nad on valvsad koerad, kes on kaitsvad oma kodu ja peremehe suhtes. See terjeritüüp on intelligentne ja elav, olles samal ajal ka armastav ja hoolitsev pereliikme suhtes. Yorkshire’i terjer võib olla häälakas kui selleks on põhjust, teatades peremehele kõigist tajutavatest ohtudest.

Sotsialiseerimine

Sotsialiseerimine on Yorkshire’i terjeritele äärmiselt oluline, et arendada positiivset suhtumist inimestesse ja teistesse loomadesse. Neil võib esineda valitsev käitumine, kui varakult sotsialiseerimisega ei tegeleta. Õrn ja järjepidev sotsialiseerimine aitab kasvatada tasakaalukat ja sõbralikku koera. Lisaks aitab see vähendada nende loomulikku instinkti olla kaitsev, mis võib mõjutada suhtumist võõrastesse ja teistesse koertesse. Ennetava sotsialiseerimisega saavad nad olla suurepärased kaaslased noorematele pereliikmetele ja teistele lemmikloomadele.

Hooldus ja treening

Yorkshire terjerite eest hoolitsemine nõuab pühendumist ja tähelepanelikkust, kuna nende fine ja glossy karvastik vajab igapäevast hooldust, samal ajal kui nende aktiivne meelelaad nõuab regulaarset treeningut. Terviseprobleemide ennetamiseks on tarvilik arvesse võtta treeningutasemeid ja tõu spetsiifilisi haigusriske.

Igapäevane hooldus

Yorkshire terjerite karvahooldus on oluline osa nende päevarutiinist. Ta vajab rutiinset kammimist, et ennetada tangles ja hoida karvastiku texture siidine ning glossy. Tõu eripära võib kaasa tuua ka hypoallergenic omadusi, kuid korrapärane harjamine aitab vähendada sheddingut.

  • Harjamine: Iga päev, kasutades pehmet harja
  • Vannitamine: Vajaduspõhiselt, kasutades tõule sobilikku šampooni

Treening

Yorkshire terjer on väike, kuid aktiivne koer, kes nautib mänge nagu fetch ja agility. Väiksemad mänguasjad on neile sobilikud ja aitavad kaasa koordinatsiooni ning fitnessi arendamisele.

  • Igapäevane aktiivsus: Jalutuskäigud, mänguaeg, treeningharjutused
  • Mentaalne stimulatsioon: Mõistatused ja interaktiivsed mänguasjad

Terviseprobleemid

Yorkshire terjeritel on teada terviseprobleemid nagu hüpoglükeemia (hypoglycemia) ja hambahaigused (dental disease). Regulaarse treeningu ja korraliku toitumisega on võimalik need riske minimeerida. Luu- ja liigeseprobleemid nagu patellaarne luksatsioon (patellar luxation) ja trahheaalne kollaps (tracheal collapse) võivad samuti esineda.

  • Tervislik toitmine: Tasakaalustatud toit ja piiratud maiustused
  • Veterinaarne kontroll: Regulaarsed kontrollid ja vaktsineerimised

Yorkshire’i terjeri roll ühiskonnas

Yorkshire terjer on tänases ühiskonnas leidnud oma kindla koha, olles armastatud lemmikloomad, kes pakuvad seltsi ning meelelahutust oma inimestele.

Esindatud kultuuris

Yorkshire’i terjereid on nähtud mitmetes kultuurilistes kontekstides, sealhulgas televisiooni ekraanidel ja kuulsuste käevangus. Need koerad koguvad populaarsust mitte ainult tänu oma välimusele, vaid ka nende iseloomu tõttu. Nad on tõusnud esile kui eluviisikoerad, eriti linnakeskkonnas, kus nende väike kasv muudab nad ideaalseks kaaslaseks korteri tingimustes.

Roll perekondades

Perede seas tunnustatakse Yorkshire’i terjerit kui suurepärast perekonnakoera, pakudes truud seltsi ning olles hästi kohanev kaaslane erinevas vanuses pereliikmetele. Nende sõbralikkuse ja mängulisuse tõttu on nad võluvad kaaslased, kes sobivad suurepäraselt ka lastega peredesse. Yorkshire’i terjerid on tuntud oma meelt lahutavate omaduste poolest – neile meeldib tähelepanu keskpunktis olla ning nad võivad olla väga meelelahutuslikud oma omanikele.

Tõu säilitamine ja aretus

Yorkshire terjerite säilitamisel ja aretusel on oluline järgida rahvusvahelisi standardeid ja eesmärke, mis tagavad tõu tervise ja vastavuse kehtestatud normidele.

American Kennel Clubi standardid

American Kennel Club (AKC) määratleb Yorkshire terjerite standardid, mis on aluseks tõu kvaliteedi ja järjepidevuse hindamisel. Standardid hõlmavad mitmeid füüsilisi omadusi, sealhulgas karva kvaliteeti, värvi, kehaehitust ja isegi temperament. Yorkshire terjer on klassifitseeritud toy dog breed‘ina, mistõttu on AKC eriti hoolikas, et väikesed tõud nagu Yorkshire terjerid vastaksid neile kehtestatud ideaalidele.

Tõuaretuse eesmärgid

Tõuaretuse peamine eesmärk on tervislike ja standarditele vastavate koerte kasvatamine. Siinkohal on esiplaanil mitte ainult Yorkshire terjerite välise vastavuse tagamine, vaid ka sisemiste, päritavate haiguste vältimine. Aretusnõuded näevad ette, et aretuses kasutatakse ainult neid koeri, mis on läbinud vajalikud terviseuuringud ja on heaks kiidetud usaldusväärsete veterinaaride poolt. Lisaks on ilmunud soovitused, et Yorkshire terjeritele tehtaks põlve- ja silmauuringuid, et kindlustada nende terve reproduktiivne tulevik.

Toitmine ja toitumine

Yorkshire’i terjeri tervise säilitamiseks on oluline tagada tasakaalustatud toitumine. Need väikesed koerad vajavad kvaliteetset koeratoitu, mis toetab nende energiatasemeid ja karvkatte tervist. Sobiva toidu valik võib mõjutada koera üldist heaolu ja pikaealisust.

Päevase toidukoguse määramisel tuleks arvestada koera vanust, aktiivsustaset ja kehakaalu. Täiskasvanud Yorkshire’i terjerid vajavad umbes 150–200 kalorit päevas, sõltuvalt nende aktiivsusest.

Eelistatav on valida kuivtoit, mis:

  • On spetsiaalselt väikest tõugu koertele mõeldud
  • Sisaldab kõrgekvaliteedilisi proteiine
  • On rikas oluliste rasvhapete poolest

Lisaks on märgtoit hea variant, et mitmekesistada Yorkshire’i terjeri toitumist ning tagada piisav vedelikutarbimine.

Maiustuste andmisel tuleks olla ettevaatlik, kuna liigne snäkkide tarbimine võib viia ülekaalulisuseni. Yorkshire’i terjerid võivad olla maiustuste suhtes eriti tundlikud, seega tuleks neid pakkuda mõõdukalt.

Toitumine nõuab tähelepanu ka terviseseisundi muutuste korral. Kui märgata seedeprobleeme või kehakaalu kõikumisi, on soovitatav konsulteerida veterinaariga. Tervislike toitumisharjumuste kujundamine noorest east tagab Yorkshire’i terjeri hea tervise aastateks.