Whippet: Tõu omadused

Whippet

Whippet on keskmise suurusega koeratõug, mida on aretatud peamiselt jahipidamiseks nägemise abil. Nende graatsilised jooned ja atleetlik kehaehitus võimaldavad neil saavutada muljetavaldavaid kiirusi, mis on teinud nad populaarseks koeratõuks nii kodu- kui ka spordikeskkonnas.

Selle tõu esindajad on tuntud oma sõbraliku, mängulise ja õrna iseloomu poolest. Whippetid arvatakse pärinevat Suurbritanniast, kus nad algselt aitasid jahimeestel püüda kahjureid nagu rotid ja jänesed. Just nende töökas ja efektiivne jahtimisviis muutis nad talupoegade seas väga hinnatud kaaslasteks. Whippetite karakteristikud ja nende hooldamine on neis auväärt oskustes olulised.

Kuigi whippet naudib aktiivset elustiili, on ta ühtlasi rahuliku ja maheda temperamendiga, mis muudab tõu sobivaks paljudesse erinevatesse kodudesse. Nende paindlikkus ja adaptiivsus tõestab, et ehkki nad on silmapaistvad sportlased, oskavad nad kodus olles nautida ka rahulikumat elutempot. Lemmikloomana on whippet valmis kohanema nii maapiirkonna avarustega kui ka linnaelu mugavustega, pakkudes seltsi ja naudingut kõigile, kes nende eest hoolt kanname.

Päritolu ja ajalugu

Whippet

Whippet on koeratõug, mille ajalugu ja päritolu on tihedalt seotud Inglismaaga, eriti selle töölisklassiga. 19. sajandil kujunes whippet kiireks ja elegantseks jahi- ning võistluskoeraks.

Inglismaa

Whippeti tõug arenes välja 17. sajandil Inglismaal, olles algselt mõeldud jahipidamiseks ja küülikute püüdmiseks. Nad on saanud alguse Inglise hurda ja väiksemate koerte ristamisel. Tänu oma suhteliselt väikesele kehaehitusele olid whippetid populaarsed just töölisklassi seas, kuna olid odavamad ülal pidada võrreldes teiste jahikoertega.

Ameerika Kennelklubi

Ameerika Kennelklubi (AKC), mis on üks vanimaid puhtatõuliste koerte registreerimise organisatsioone Ameerika Ühendriikides, tunnustas whippeti tõugu ametlikult 1888. aastal. AKC kirjeldab whippetit kui ideaalset kaaslast, kes on kiiresti kohanev ja tasakaaluka iseloomuga.

Kirjeldus ja tunnused

Whippet

Whippet on keskmise suurusega koer, mis kuulub hurtade rühma. Need elegantse kehaehitusega koerad on tuntud nii oma kiiruse kui ka graatsilise välimuse poolest.

Suurus ja kaal

Whippetid on keskmise suurusega koerad, mille turjakõrgus jääb vahemikku 44-51 cm. Täiskasvanud isaste kaal ulatub 9,0-13,5 kg ning emased on tavaliselt veidi kergemad. See suurus muudab whippetid sobivaks nii elamiseks korteris kui ka maakodus.

Karvkate ja värvid

Whippeti karvkate on lühike ja sile ning see ei vaja keerulist hooldust. Koer võib esineda igas värvitoonis või värvikombinatsioonis. See annab iga whippeti välimusele ainulaadsuse, kuigi mõned variandid võivad olla tüüpilisemad kui teised.

Kehaehitus

Whippetil on sale ja musklis kehaehitus, mis on optimeeritud kiiruseks. Neil on pikk pea ja kael, mis aitab kaasa aerodünaamilisele profiilile. Nende lihaseline struktuur võimaldab neil saavutada märkimisväärset kiirust, kuni 60-70 km/h. Whippetid on tihedalt seotud greyhoundidega, kuid on neist väiksema kasvu ja leebema iseloomuga, tehes neist suurepärase seltsilise.

Iseloom ja käitumine

Whippet

Whippetid on tuntud oma õrna loomuse poolest, olles ühtlasi elavaloomulised ja sõbralikud.

Temperament

Whippet on väärikas ja rahuarmastav koeratõug, mida iseloomustab tasakaalukas temperament. Nad on väga mängulised ja elurõõmsad, ent samas piisavalt rahulikud, et kohanduda erinevate olukordadega. Whippet’i hooliv suhtumine teeb temast suurepärase kaaslase.

Sotsiaalsus

Sotsiaalne suhtumine on Whippeti jaoks iseloomulik, nad naudivad inimeste ja teiste loomade seltskonda. Nende sõbralik olemus tuleb eriti esile suhtluses, kus nad näitavad välja oma sõbralikkust ja seltskondlikkust.

Suhtumine peresse ja laste

Whippeti hoolvi loomus muudab nad ideaalseks valikuks perekoeraks. Nad on üldiselt väärikad pereliikmete suhtes ning näitavad erilist sõbralikku hoiakut laste vastu. Oma peret armastavad Whippetid kujunevad truuks kaaslaseks nii täiskasvanutele kui ka lastele.

Tervis ja hooldus

Whippet’idele omased tervisekaalutlused ja tähelepanelik hooldus on nende heaolu nurgakivideks. See jaotis käsitleb spetsiifilisi terviseprobleeme, nõuetekohaseid toitumisvajadusi ja karvahoolduse tähtsust, et tagada lemmiklooma õnnelik ja tervislik elu.

Terviseprobleemid

Whippetid on üldiselt terved ja pikaealised koerad, kuid nagu kõigil tõugudel, võivad nad kogeda terviseprobleeme. Üldised tervisemured hõlmavad allergiaid, mis võivad põhjustada nahaärritusi ja muid sümptomeid. Puusaliigese düsplaasia ei ole tõule tüüpiline, kuid selle esinemist ei saa täielikult välistada. Lisaks on teatatud kurtuse juhtudest, mida tuleks jälgida alates kutsikaeast.

Toitumisvajadused

Toitumine:

 • Valgud: Oluline lihasmassi ja üldise tervise jaoks
 • Rasvad: Annavad energiat, toetavad nahka ja karva
 • Süsivesikud: Tasakaalustatud osa dieedist energia saamiseks
 • Vitamiinid ja mineraalid: Üldise tervise toetamiseks

Whippetil on spetsiifilised toitumisvajadused, mis toetavad tema kõrget energiataset ja sportlikku kehaehitust. Tasakaalustatud dieet, mis sisaldab kvaliteetseid valke, on oluline lihasmassi säilitamiseks. Toidurasvad on kriitilise tähtsusega nende energia saamiseks, arvestades nende kiirust ja elavust. Süsivesikuid tuleks samuti hoolikalt jälgida, ja vitamiinide ning mineraalide piisav tarbimine on vajalik nende üldise tervise jaoks.

Karvahooldus

Karvahooldus:

 • Regulaarne harjamine: Vähemalt kord nädalas
 • Pesemine: Harv, kasutada tuleks õrna šampooni

Whippeti karvahooldus on suhteliselt lihtne, kuna nad on madala karvkatte hooldekulutusega koerad. Nende karv on lühike ja nad ei aja palju karva. Siiski on regulaarne harjamine soovitatav naha ja karva tervise toetamiseks, eemaldades mustuse ning lisades läiget. Võimalikud allergiad nõuavad tähelepanu, eriti valikul, millist šampooni kasutada. Pesemine peaks toimuma mõõdukalt, et vältida naha kuivamist või ärritust.

Koolitus ja kasvatus

Koolitus ja kasvatus on olulised aspektid, et tagada Whippetist tõhus ja hästi kohandunud kaaslane. Whippetid on intelligentsed ja kiiresti õppivad, mistõttu on järjepideva koolituse ja varase sotsialiseerimise abil võimalik saavutada muljetavaldavaid tulemusi.

Koolitus

Whippet vajab varajases eas alustatud järjekindlat koolitust, keskendudes kuulekusele ja positiivsele tugevdamisele. Koolitus peaks hõlmama:

 • Põhikäsklused: nagu istu, lama, siia, ei.
 • Kuulekus: konsistentsi toetamine on võtmetähtsusega, kuna whippetid võivad olla iseseisvad.
 • Kiitus: tähtis on kasutada kiitust ja preemiaid, sest whippetid reageerivad hästi positiivsele tagasisidele.

Whippetite intelligents on nende koolitamisel suurepärane eelis. Need koerad naudivad õppimist ja suhtlevad kiiresti, kui nende omanikud on kannatlikud ja järjepidevad. Nende liikumisvajadust tuleks samuti võtta arvesse koolitustegevuste planeerimisel.

Sotsialiseerimine

Sotsialiseerimine on hädavajalik, et arendada sotsiaalselt kohandunud whippeti. Sotsialiseerimisstrateegiad võiksid sisaldada:

 • Kohtumised teiste koertega: et arendada suhtlemisoskusi.
 • Uute inimestega tutvustamine: aitab vähendada võõraste ees kartlikkust.
 • Erinevates olukordades harjutamine: nagu linnakära, sõidukite lähedus ja erinevad pinnased.

Whippetid, kellel on piisav sotsialiseerimine, kipuvad olema tasakaalukama käitumisega ja paremini kohanenud erinevate olukordadega. Varajane sotsialiseerimine aitab vältida soovimatut häbelikkust või ärevust.

Aktiivsus ja harjutus

Whippetid on kõrge energiatasemega koerad, kes vajavad regulaarset tegevust ja liikumist. Nende füüsiliste ja vaimsete vajaduste rahuldamine on oluline nende üldise heaolu ja õnne tagamiseks.

Liikumisvajadus

Whippet vajab iga päev piisavalt liikumist, et rahuldada oma sündinud jooksja instinkte. Ideaalis peaks Whippet saama vähemalt ühe pikema jalutuskäigu, kus on võimalus vabalt joosta turvaliselt aiaga piiratud alal. Whippeti sprintimisvõime on märkimisväärne, ja ta vajab võimalust joosta täiskiirusel, mis ei pruugi olla võimalik tavalise jalutuskäigu ajal.

Mäng ja tegevused

Mäng ja tegevused on oluline osa Whippeti igapäevasest rutiinist. Koos lemmikmänguasjadega, nagu paeltega pallid või friisbid, saab Whippet nautida ajuusporti, näiteks tagaajamismänge või mänguasjade toomist. Neid iseloomustab ka kõrge mängulisuse tase, seega struktureeritud mängud nagu lure coursing, kus koerad jälitavad mehaanilist saaklooma, võivad olla eriti nauditavad. Lisaks võib osaleda ka agility-treeningutes, mis mitte ainult ei paku füüsilist koormust, vaid ka vaimset stimulatsiooni, kuna Whippet peab järgima juhiseid ja navigeerima takistusi kasutades oma elegantset käiku.