Landseer koeratõug

landseer

Landseer on suur ja majesteetlik koeratõug, mis paistab silma oma erilise välimuse ning südamliku iseloomuga. Sageli aetakse seda segamini Newfoundlandi koertega, kuna mõlemad tõud on pärit Kanadast ning neil on sarnased jooned. Erinevalt Newfoundlandi koertest, mida iseloomustab tavaliselt nende ühtlaselt must või pruun karvkate, on landseerid tuntud oma must-valge värvuse poolest.

Landseerikoerad on tuntud oma intelligentse ja sõbraliku olemuse poolest, samuti on nad tugeva vetelpääste instinkti ja kaitsevaistuga. Need omadused teevad landseerist suurepärase perekoera, sest nad on truud ja armastavad olla inimeste lähedal. Koeratõu nimi pärineb kunstnik Sir Edwin Landseeri järgi, kelle teostes kujutati sageli selle tõu esindajaid.

Vaatamata oma suurusele ja jõulisele olemusele on landseerid tuntud kui rahulikud, leplikud ja koostööaltid loomad. Nad sobivad hästi kokku lastega ning on tuntud oma kannatliku käitumise poolest. Landseerikoerte paks karvkate on veekindel, mis teeb neist suurepärased ujujad, samuti kaitseb see neid külmade ilmastikuolude eest. Seetõttu eelistavad nad jahedamat kliimat ja vajavad piisavalt ruumi ning regulaarset liikumist.

Ajalugu ja päritolu

landseer

Ajaloo ja päritolu mõistmiseks on oluline teada, et Landseeri koeratõug on tihedalt seotud nii ajaloolise arengu kui ka kuulsa kunstniku nimega.

Tõu ajalugu

Landseeri koeratõug pärineb Kanadast, kus seda tunti kui Canis familiaris terrae novae. Algupärane Landseeri tõug on aretatud suuremast ja võimsamast newfoundlandist, kellel on sarnane füüsiline välimus ja hea ujuja omadused. Aja jooksul eristus see tõug omadustelt ja värvilt newfoundlandi koera tõust.

Edwin Landseeri mõju

Tõu nimi Landseer tuleneb Sir Edwin Landseeri nimest, kes oli tuntud UK kunstnik ja jättis jälje koeratõu ajalukku, kujutades neid oma maalidel. Edwin Landseer armastas seda koeratüüpi kujutada ja tõi nad oma teostega avalikkuse ette, mis aitas kaasa tõu tuntuse kasvule.

Landseeri eristamine Newfoundlandi koerast

Kuigi Landseeri koeratõug on välja arenenud mastiffi tüüpi newfoundlandist, on Landseer mandri-Euroopas, Saksamaal ja teistes Mandri-Euroopa riikides, nagu Eestis, tunnistatud eraldi tõuks. Selle tõenduseks on ka Fédération Cynologique Internationale ehk FCI poolt tunnustatud eraldiseisev tõustandard. Erinevused newfoundlandi koeraga on nii värvuses – Landseer on peamiselt valge mustade laikudega – kui ka mitmetes kehalistes omadustes ja käitumises.

Kirjeldus

landseer

Landseeri tõu kirjelduses käsitletakse peamiselt koera välimust, suurust ja kaalu ning karvkatte eripärasid, mis aitavad seda tõugu teistest eristada.

Välimus

Landseer on muljetavaldava välimusega koer, kellel on tugev ja proportionaalne kehaehitus. Tema pea on massiivne, kuid mitte liialt raske, kusjuures silmatorkavateks tunnusjoonteks on lai kolju ja lühike, tugev koon. Tugevad lõuad lõppevad hästi arenenud ninapeegliga, mis on enamasti musta värvi. Landseeri silmad on tumedad ja avaldavad sõbralikku ilmet. Kõrvad asetsevad suhteliselt kõrgel, on väikesed ja tihedalt peas kinni, andes koerale intelligentse välimuse.

Suurus ja kaal

Landseer on suur tõug, kus täiskasvanud isaste kõrgus turjast võib küündida 72–80 cm-ni ja kaal 65–80 kg. Emased on tavaliselt pisut väiksemad ja kergemad, turjakõrgusega 67–72 cm ning kaaluga 55–65 kg. Täiskasvanud Landseeri optimaalse kehakaalu ja -suuruse määrab FCI standard.

Karvkate ja värvus

Landseeri uhkuseks on nende pikk, tihe ja veidi laines karvkate, mis nõuab regulaarset hooldust. Esiletõstetud värvid on tavaliselt must ja valge, kusjuures must värvus domineerib seljal, kere ülaosal ja saba tipus. Valge värvus esineb kaelal, rinnal, käppadel ja saba alaosas. Mõnikord võib esineda valgetel aladel ka musti laike. Karvkatte eripära on selle veekindlus ja võime pakkuda kaitset karmides ilmastikuoludes. Landseeri karvkate on talle ka omadus, mis eristab teda teistest sarnastest tõugudest nagu Newfoundlandi koer.

Tõu iseloom ja käitumine

landseer

Landseer on tuntud oma rahuliku ning tasakaaluka olemuse poolest, olles ühtlasi nii lojaalne kaaslane kui ka võimekas töökoer. Nende käitumist iseloomustab sügav pühendumus peremehele ja lemmikloomana suurepärane sobivus perekeskkonda.

Temperament

Landseer on rahumeelne ja sotsiaalne, sobides hästi kokku nii laste kui ka täiskasvanutega. Tõu esindajad omavad kaluritega seotud ajalugu, mille osa on töökoerana toimetuleku võime. Tuntud on Landseer oma õrna hiiglase maine poolest, mis tähendab, et hoolimata oma muljetavaldavast suurusest ja jõust, on nad tavaliselt väga sõbralikud ja õrnad, eriti väikeste lastega suheldes.

Intelligentsus

See koeratõug on tark ja kiire õppimisvõimega, mis teeb nende koolitamise üsna lihtsaks. Landseerid saavad hästi hakkama mitme võistlusalaga, sealhulgas kuulekus- ja agility võistlustega. Kuigi neid ei peeta alati kõige kiiremateks agility tõugudeks, paistavad nad siiski silma oma tugevuse ja võimekusega.

Lastega suhtlemine

Landseerid on tuntud oma sõbraliku suhtumise poolest lastesse. Tõu esindajad on armas kaaslane peredele, kuna nad on lojaalsed ja kaitsvad, ent samas ilma liigse agressiivsuseta. Nad mõistavad hästi oma jõu ja suuruse mõju väikestele lastele ning käituvad nendega mängides ettevaatlikult ja leebe.

Tervis ja hooldus

Landseer koertel on teatud kalduvus geneetilistele terviseprobleemidele ning nende hooldusel on omad eripärad, mis vajavad tähelepanu. Landseerid on üldiselt energilised ja hea ujuvusega koerad, mistõttu on oluline tagada piisav füüsiline koormus ning regulaarne karvahooldus.

Tuntud terviseprobleemid

Landseerid võivad olla altid puusaliigese düsplaasiale ja küünarliigese düsplaasiale, mis mõlemad on sageli pärilikud ja võivad viia liikumisraskusteni. Nad on ka kõhupuhitusele ehk maovolatilisusele vastuvõtlikud; kiire toidu neelamine võib olla selle tekkepõhjustajaks. Tõug võib kannatada rotsüstinuuria all, neerude häire, mis võib mõjutada kusekivide teket. Subaortilise stenoosi, südameprobleemi risk, on samuti märgitud Landseeride puhul. Nende eluea pikkust mõjutavad nii geenid kui ka üldine hooldus, kuid üldjuhul jääb nende eluiga vahemikku 8–10 aastat.

Hoolduse põhimõtted

Landseerid vajavad regulaarset harjamist, sest neil on tihe topeltkarvkate, mis ajab karva enamasti kevadel ja sügisel. Regulaarne karvahooldus aitab vältida narmendamist ja takistuste teket kasukas. Ujumine on suurepärane viis Landseeri energiataseme juhtimiseks ja nende loomulike ujumisoskuste rakendamiseks, pakkudes samal ajal võimalust karvkatte pesemiseks. Tähtis on varajane sotsialiseerimine ja positiivne tugevdus koolituses, mis tagab hea käitumise säilimise. Ülekaalulisus võib olla probleemiks, kuna see koormab koera liigeseid ja võib lühendada tema eeldatavat eluiga. Seega tuleks jälgida Landseeri toidukoguseid ja tagada regulaarne kehaline aktiivsus.

Koolitus ja tegevus

Landseer on intelligentne ja kiiresti õppiv koeratõug, mis reageerib hästi positiivsele tugevdusele, vajades regulaarset sotsialiseerimist ja treenimist.

Koolitusnõuanded

Landseeride koolitamine nõuab järjepidevust ja kannatlikkust, kuid nende loomulik intelligentsus muudab õppeprotsessi sageli nauditavaks. Oluline on koera tähelepanu köitmine läbi mitmekesiste ja lõbusate tegevuste. Alustada tuleks varajasest sotsialiseerimisest, mis on kriitiline osa koera algkoolitusest ning aitab ennetada ebasoovitavat käitumist tulevikus. Positiivne tugevdus, näiteks maiustuste või kiitusega premeerimine, aitab koeral käsklusi paremini mäletada ja sooritada.

  • Järjepidevus on koolitusel võtmetähtsusega
  • Varajane sotsialiseerimine aitab kujundada soovitud käitumist
  • Positiivne tugevdus tagab paremad õpitulemused

Aktiivsuse vajadus

Landseerid on energilised koerad, kes vajavad igapäevaselt piisavalt tegevust ja liikumist. Nende energiatase võib olla võrdne leonbergeritega ning kuigi nad on rahulikumad kui saksa lambakoerad, nõuavad nad siiski piisavalt füüsilist ja vaimset stimulatsiooni. Landseer sobib hästi ka veega seotud tegevusteks, näiteks ujumiseks, kuna nad armastavad vett ja on selles osavad ujujad.

  • Regulaarne füüsiline tegevus on hädavajalik
  • Vaimse aktiivuse tagamiseks tuleks pakkuda erinevaid mänguasju ja stimuleerivaid tegevusi
  • Landseerid on loomulikud ujujad ja naudivad veega seotud tegevusi

Landseeri koerad tänapäeval

Tänapäeval peetakse landseeri koeri mitmel pool maailmas, kuigi nad eelistavad mõõdukamaid kliimavööndeid, nagu näiteks Šveits. Need suured koerad, kes on tuntud oma töövõime ja veepäästevõimete poolest, jätkavad populaarsuse kasvu erinevate kennelklubide ja koeraomanike seas.

Populaarsus ja levik

Landseer on klassifitseeritud kui töökoer ja kuigi see ei pruugi olla nii laialdaselt tuntud kui labradori retriiver, on landseeri tõug levinud peamiselt Euroopas. Erinevad kennelklubid omavad selgeid standardeid, mis aitavad tõu puhtust säilitada ja propageerida. Šveitsis ja teistes mägipiirkondades on landseerid hinnatud nende ajaloolise töö tõttu mäestiku või veepäästekoertena, mille tõttu on kasvanud ka landseeri kennelite arv.

Esimese koera täpsed juured ei ole teada, kuid tänapäeva landseer pärineb Kanadast, kus nad olid kalurite ja päästjate kaaslased. Kuigi landseerid ei ole enimlevinud tõug, peetakse neid vastupidavaks, pikaealiseks ja tervislikuks tõuks, mis on märkimisväärselt tugev vees ujuja.

Kasutusvaldkonnad

Landseerid on võimekad ja mitmekülgsed töökoerad. Nende kasutusvaldkond on lai, ulatudes veepäästest kuni aja veetmiseni perekonnakoertena. Need koerad on tuntud oma hea tervise ja jõulise konstitutsiooni poolest, mis teeb neist ideaalsed kaaslased aktiivsetele omanikele. Landseeri ajalugu võimaldab neil olla efektiivsed mitme kasutusalaga, sealhulgas mäestikupiirkondades töötamisel, kus nende füüsilised omadused on suureks abiks.

Ajalooliselt teadaolevalt tugevad ujujad, on landseerid endiselt kasutusel veepääste rollis, aidates mitte ainult inimesi, vaid toimides ka abilistena kalandustegevuses. Nende pehme iseloom ja kõrge intelligentsus teevad neist suurepärased kaaslased nii kodudes kui ka töökoertena.

Kokkuvõte

Landseer on tõug päritolu poolest Kanadast, kus seda sageli peetakse Newfoundlandi koeraks. Siiski Euroopas käsitletakse Landseeri kui eraldi koeratõugu. Tõugu iseloomustab selle suur kasv ja mustvalge karvastik, mis teeb ta visuaalselt meeldejäävaks.

Iseloomult on Landseer tuntud oma sõbraliku ja rahumeelse loomuse poolest. Nad on lojaalsed kaaslased ja sobivad hästi peredesse, tihti nimetatakse neid ka “perekoeraks”. On äärmiselt oluline, et Landseereid koolitatakse ja sotsialiseeritakse juba varajases eas, et maksimeerida nende positiivseid omadusi.

OmadusKirjeldus
PäritoluKanada, Newfoundland
KarvastikSuur, must-valge
IseloomSõbralik, rahumeelne, lojaalne

Eesti kontekstis peetakse Landseere haruldaseks tõuks, kuid huvi nende vastu on kasvamas, mis võib viidata tõu tulevasele populaarsuse suurenemisele. Landseerid vajavad piisavalt liikumist ja aktiivset elustiili, et jääda terveks ja õnnelikuks.