Puugirihm koerale või kassile või hoopis täpilahus?

Aprillist oktoobrini on Eestis üsna suur tõenäosus kokkupuuteks puugiga. Isegi kui ise ei käi metsa vahel või ei pikuta muru peal ja kui õues käies kasutada ka putukatõrjevahendit, siis lemmikloomade puhul on puugi saamise oht kordades suurem. Kui puugid on kassile või koerale külge jäänud, on võimalik ka see, et puuk liigub lemmikloomalt pereliikmetele üle, mistõttu võib puugi saada ka kodus olles. 

Selleks, et vältida võimalikku puugiohtu, võiks puugirihm koerale või kassile olla kaela pandud kui nendega jalutama minnakse.

Puugirihm koerale või kassile – mida peaks teadma?

Esiteks on puugirihm koerale ja puugirihm kassile üsna ühesugused ning sisaldavad toimeainena flumetriini ja imidaklopriidi. 

Teiseks – puugirihmad on loomadele turvalised ehk kui loom peaks takerduma rihmaga, siis turvakinnitusmehhanism lubab loomal rihma lahti tõmmata. Seega ei ole põhjust muretseda, et puugirihm kuidagi looma ohtu seab.

Puugirihm koerale või kassile kaitseb puukide eest kuni kaheksa kuud ning toimeained mõjuvad nii, et peletavad puugid eemale ja mõjuvad puukidele surmavalt. Siiski ei saa 100% kindlalt öelda, et ühtegi kokkupuudet puugiga ei võiks seetõttu tekkida. 

Puugirihmad on veekindlad, kuid mida vähem koerte puugirihm puutub kokku pesuvahendiga looma pesemisel või mida vähem on need kaelas näiteks siis kui koer ujub, seda parem. Kasutusaeg ehk toimeaine mõju lihtsalt väheneb, kui need puutuvad liigselt kokku vee või puhastusvahendiga.

Milliseid puugirihmasid on ning milliseid toimeaineid need sisaldavad?

Puugirihmade tootjaid on mitmeid – näiteks on Foresto puugirihm, mille toimeaineteks on imidaklopriid ja flumetriin, mis on veekindlad ja sobivad nii kassidele kui ka koertele.Bolfo kaelarihm on veidi lühema toimivusajaga, kuid sobilik samuti koertele ja kassile.

Puugirihm koerale tuleks valida selle järgi, kui pikk toime on rihmal ja kui kodus on ka kass, siis tuleks vältida selliste toimeainetega puugirihma kasutamist, mis sisaldab kassidele ohtlikke aineid. 

Üldiselt on puugirihm koerale (või kassile) praktiline ka seetõttu, et see on ühtlasi kirbutõrje koerale ehk peletab nii kirpe kui ka puuke.

Mis on täpilahus?

Täpilahus peletab nii puuke kui ka sääski ning sisaldab permetriini (ohtlik ja mürgine kassidele!) ja imidaklopriidi. Täpilahus toimib maksimaalselt kuu aega ning selle puukidevastane toime tekib umbes kolme päeva möödudes. Toimeaeg võib väheneda siis, kui koera pestakse või kui ta käib ujumas, mistõttu peaks sel juhul ravimit tihedamini kasutama. Täpilahuse pakkujaid on samuti erinevaid. Üheks näiteks on Advocate koerale mõeldud täpilahus. 

Seega tuleks leida oma lemmikule sobiv puugirihm või täpilahus enne kui loomal tekib kokkupuude puugiga, sest isegi kui puugihaigused loomadele nii halvasti ei pruugi mõjuda nagu inimestele, siis ebameeldiv on see siiski. Lisaks võib puuk liikuda lemmikloomalt üle mõnele pereliikmele ning tekitada terviseprobleeme.