Berni alpi karjakoer: tõu kirjeldus ja omadused

Berni alpi karjakoer

Berni alpi karjakoer on Šveitsist pärit koeratõug, kes on tuntud oma suurepärase töövõime ja vastupidavuse poolest. Tõug on sajandeid kasutatud nii karja- kui ka veokoertena ning on seetõttu väga hinnatud oma kodumaal. Berni alpi karjakoerad on saanud oma nime Berni kantoni järgi, kus neid esialgu peamiselt kasutati.

Tõu ajalugu ulatub tagasi 2000 aastat, kui roomlased tungisid Šveitsi, tollase nimega Helveetsiasse oma karja ajavate ja valvavate koertega. Roomlaste mastifi-tüüpi koeri ristati ilmselt karjakoertega, kes talusid Alpide karmimat ilmastikku ja mille tulemusena muutus leebemaks ka nende iseloom. Tõug on seotud ka Berner Sennenhund’i ja Bernese Mountain Dog’iga, kuid need ei ole samad tõud. Berni alpi karjakoerad on suurt kasvu, turjakõrgus võib ulatuda kuni 70 cm-ni ja kaaluda kuni 48 kg.

Šveitsi alpi karjakoerad on tuntud oma truuduse ja julguse poolest ning on seetõttu populaarsed seltsi-, valve- ja näitusekoertena. Berni alpi karjakoer on iseloomult valvas, enesekindel, heatahtlik ning sobib suurepäraselt ka pere- ja mitmekülgseks töökoeraks. Tõu karvkate on pikk, sirge või kergelt laineline, ilmastikukindel ja vetthülgav. Värvuselt on nad sügavmusta põhivärviga, millel on selged pruunikaspunased piirdemärgistused põskedel.

Berni Alpi karjakoer üldine kirjeldus

Berni alpi karjakoer

Berni Alpi Karjakoer on tugev ja lihaseline koer, kes on pärit Šveitsist. Nad on keskmise suurusega koerad, kelle turjakõrgus on tavaliselt 58-70 cm ja kaal 36-50 kg. Nende karv on pikk ja sile, pehme aluskarvaga ning pruuni, valge ja musta värvusega.

Välimus

Berni Alpi Karjakoera pea on lai ja ümar ning neil on mandlikujulised tumedad silmad. Nende kõrvad on keskmise suurusega ja ripuvad põskede kõrval. Neil on tugevad ja laiad lõuad ning kael on tugev ja lihaseline. Neil on sirge selg, mis ulatub kannaliigeseni, ja koon on lühike ja lai.

Iseloom

Berni Alpi Karjakoerad on valvas, enesekindlad ja heatahtlikud koerad. Nad on truud ja tähelepanelikud ning julged. Nad on suurepärased kaaslased lastega ning vajadusel kaitsevad neid. Nad on kannatlikud ja tähelepanelikud ning väga sotsiaalsed koerad.

Liikumine

Berni Alpi Karjakoerad on tugevad ja lihaselised koerad, kes armastavad liikuda. Nad on aktiivsed koerad, kes vajavad igapäevast liikumist ning treeningut. Nad on suurepärased jooksjad ja ujujad ning armastavad mängida.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et Berni Alpi Karjakoerad on suurepärased perekoerad, kes on valvas, enesekindlad ja heatahtlikud. Nad on truud ja tähelepanelikud ning väga sotsiaalsed koerad, kes armastavad liikuda ja mängida.

Berni Alpi karjakoer kui perekoer

Berni alpi karjakoer

Berni alpi karjakoerad on tuntud oma heatahtlikkuse ja truuduse poolest, mistõttu nad sobivad suurepäraselt perekoerteks. Allpool on toodud mõned olulised aspektid, mida tuleks arvestada, kui mõelda Berni alpi karjakoera võtmisele lemmikloomaks.

Lastega suhtlemine

Berni alpi karjakoerad on tuntud oma sõbralikkuse ja kannatlikkuse poolest, mistõttu nad sobivad suurepäraselt lastega peredesse. Siiski on oluline jälgida nende suhtlemist lastega, eriti väikeste lastega, et tagada nende ohutus. Berni alpi karjakoerad on suured koerad ja võivad kogemata lastele haiget teha, kui nad ei ole harjunud lastega või kui neid ei ole õpetatud lastega suhtlema.

Koos elamine

Berni alpi karjakoerad on suured koerad ja vajavad piisavalt ruumi, et liikuda ja joosta. Nad vajavad ka palju füüsilist aktiivsust, et hoida end tervena ja õnnelikuna. Seetõttu on oluline, et neil oleks avar aed või õueala, kus nad saaksid joosta ja mängida. Samuti on oluline, et nad saaksid piisavalt treeningut ja jalutuskäike, et hoida end füüsiliselt tugevana.

Berni alpi karjakoerad on ka väga intelligentsed koerad ja vajavad palju vaimset stimulatsiooni. Seetõttu on oluline, et neid treenitakse ja õpetatakse uusi trikke ja käitumist. Nad armastavad ka kaaslaste seltskonda ja vajavad palju tähelepanu ja hellust oma omanikelt.

Kokkuvõttes on Berni alpi karjakoerad suurepärased perekoerad, kuid neil on vaja piisavalt ruumi ja füüsilist aktiivsust ning vaimset stimulatsiooni. Nad on tuntud oma heatahtlikkuse ja truuduse poolest ning sobivad suurepäraselt lastega peredesse.

Berni Alpi karjakoer tervis

Berni alpi karjakoer

Eluiga

Berni alpi karjakoerad elavad keskmiselt 7-10 aastat. Siiski on oluline märkida, et õige toitumise ja elustiili korral võivad mõned koerad elada ka kauem.

Terviseprobleemid

Berni alpi karjakoerad on üldiselt terve tõug, kuid neil on kalduvus mõnele terviseprobleemile. Siin on mõned terviseprobleemid, millele omanikud peaksid tähelepanu pöörama:

TerviseprobleemKirjeldus
Puusaliigese düsplaasiaSee seisund võib põhjustada liikumisprobleeme ning on tavaline suurte tõugude seas.
VähkBerni alpi karjakoertel on kalduvus teatud tüüpi agressiivsetele vähkkasvajatele.
SeedeprobleemidMõned berni alpi karjakoerad võivad olla tundlikud teatud toiduainete suhtes, eriti kui nad söövad liiga kiiresti.
SilmahaigusedMõned berni alpi karjakoerad võivad olla altid silmahaigustele nagu katarakt või pärilik võrkkesta atroofia.

Omanikud peaksid oma koera tervist jälgima ja regulaarselt veterinaararsti juures kontrollimas käima. Lisaks on oluline tagada oma koera õige toitumine, piisav liikumine ning regulaarsed jalutuskäigud.

Berni Alpi karjakoer tõustandard

FCI Tõustandard

Berni alpi karjakoer on Šveitsist pärit koeratõug, mis kuulub FCI (Fédération Cynologique Internationale) alarühma Molossidid ja šveitsi alpi karjakoerad. FCI tõustandardi järgi on Berni alpi karjakoer suur, tugev ja lihaseline koer, kelle turjakõrgus on 58-70 cm ning kaal 36-48 kg. Isastel koertel on ideaalne turjakõrgus 66-68 cm, emastel 60-63 cm.

Berni alpi karjakoera iseloomustab kindlus, tähelepanelikkus, valvsus ja häirimatus. Ta on pere- ja mitmekülgne töökoer, kes on algselt olnud Berni kantoni talude valve-, karjasaate- ja veokoer. Tänapäeval kasutatakse teda ka perekoerana ning ta sobib hästi teiste loomadega.

Karvkate

Berni alpi karjakoera karvkate on pikk, sirge või kergelt lainjas. Karv on aluskarvaga, ilmastikukindel ja vetthülgav. Karvkate on kolmevärviline: must, valge ja pruun. Pruun värvus on kõige levinum, kuid tõustandardi järgi võib pruun olla erineva intensiivsusega. Pruun võib olla helepruun, punakaspruun või tumepruun. Valget värvi leidub tavaliselt rinnal, kaelal, käppadel ja sabal. Musta värvi leidub tavaliselt näos, kõrvade taga ja sabal.

Berni alpi karjakoera karvahooldus on oluline, sest tema pikk karv võib kergesti sassi minna. Karvahooldus peaks toimuma iga päev, et hoida karv läikivana ja takkudeta. Lisaks tuleks Berni alpi karjakoera iga paari kuu tagant trimmida, et eemaldada surnud karv ja hoida karvkate korras.