Walesi corgi (Pembroke): tõu tutvustus ja omadused

Walesi corgi

Walesi corgi (Pembroke) on armas ja populaarne koeratõug, mis on pärit Walesist. Need koerad on tuntud oma väikeste jalgade, suurte kõrvade ja lõbusa iseloomu poolest. Lisaks on nad tuntud ka oma intelligentsuse ja vastupidavuse poolest.

Walesi corgi (Pembroke) on ideaalne koeratõug neile, kes otsivad väikest ja armastavat kaaslast. Need koerad on väga sõbralikud ja armastavad inimeste seltskonda. Samuti on nad väga intelligentsed ja oskavad õppida erinevaid trikke. Kuid nagu kõik koerad, vajavad nad ka regulaarset treeningut ja tähelepanu.

Kui otsite koera, kes on armas, intelligentne ja vastupidav, siis Walesi corgi (Pembroke) võib olla teie jaoks sobiv valik. Need koerad on suurepärased kaaslased ja sobivad ideaalselt nii korterisse kui ka maakoju. Lisaks on nad ka suurepärased karjakoerad, kuna neil on loomupärane instinkt karjatada loomi.

Pembroke’i Walesi Corgi päritolu ja ajalugu

Walesi corgi

Pembroke’i Walesi Corgi on vanimaid koeratõuge Suurbritannias ning selle päritolu on lahtine. Käibel on mitu teooriat, neist ühe järgi tõid keldid tõu esivanemad Kesk-Euroopast Walesi ligi 3000 aastat tagasi. Teise teooria kohaselt toodi tõug Walesi Pembrokeshire’i piirkonda Hollandi meremeeste poolt 12. sajandil.

Pembroke’i Walesi Corgi on tihedalt seotud Walesi Corgi tõuga, millest on kaks peamist tüüpi: Pembroke ja Cardigan. Kuigi mõlemad tõud on sarnased, on neil erinev ajalugu ja päritolu. Pembroke Corgi on tuntud oma kuningliku staatuse poolest, kuna Suurbritannia kuninganna Elizabeth II on olnud tõu pikaajaline fänn.

Pembroke’i Walesi Corgi on pärit Pembrokeshire’i piirkonnast Walesis, kus seda kasutati algul lammaste, hobuste ja lehmade karjatamisel. Tõugu on segunenud Walesi aju- ja taksikoerad ning viikingite püstkõrvad (spitsilaadsed koerad).

Pembroke’i Walesi Corgi on aktiivne, sportlik ja intelligentne koer, kes on väga hea kaaslane perele. Tõug sobib hästi ka lastega peredele ning on üks populaarsemaid koeratõuge maailmas.

Välimus

Walesi corgi

Walesi Corgi (Pembroke) on väike, kuid võimas koer, kes tavaliselt kaalub umbes 11-15 kg ja on umbes 25-30 cm kõrge. Neil on lühike, topeltkarvane mantel, mis koosneb tihedast aluskarvast ja karmimast pealiskarvast. Nende karvkatte värvid võivad olla punane, kollakaspruun, must või kolmevärviline.

Nende koon on lühike ja nende nägu on “rebane”. Neil on suured, ümarad silmad ja suured kõrvad, mis on püsti ja koonu lähedal. Nende lühike ja kompaktne keha annab neile suurepärase vastupidavuse ja jõu.

Walesi Corgi (Pembroke) on tuntud oma lühikese kasvu poolest, mis muudab nad ideaalseks linna- ja korterielu jaoks. Nende lühikese kasvu ja lühikese jalgade tõttu on nad ka väga liikuvad ja kiired.

Koera lühike kasv ja lühikesed jalad võivad muuta nad altid liigesehaigustele. Seetõttu on oluline tagada, et nad saaksid piisavalt liikuda ja oleksid terved.

Tervis ja hooldus

Walesi corgi

Walesi Corgi Pembroke on tavaliselt terve tõug, kuid nagu kõik koerad, võivad neil tekkida terviseprobleemid. Üks levinumaid haigusi on puusa- ja küünarliigese düsplaasia, mis on tingitud nende lühikeste jalgade ja pika selja kombinatsioonist. Samuti võivad nad olla altid silmaprobleemidele nagu katarakt ja progresseeruv võrkkesta atroofia.

Koera tervisliku seisundi tagamiseks on oluline tagada talle piisav liikumine ja õige toitumine. Ülekaalulisus võib olla terviseprobleemide põhjustaja, seega on oluline jälgida koera kehakaalu ning vajadusel kohandada toitumist vastavalt. Kui koer on ülekaaluline, siis peaks tema toidukogust vähendama ja suurendama liikumist.

Lisaks tuleks regulaarselt kontrollida koera hambaid ja igemeid ning vajadusel hambaid puhastada. Kui koeril on halb hingeõhk või veritsevad igemed, võib see olla märk igemehaigusest või muust terviseprobleemist. Samuti tuleks koera silmi ja kõrvu regulaarselt kontrollida ning vajadusel puhastada.

Walesi Corgi Pembroke’i kasukas on keskmise pikkusega, sirge, veekindel ja tiheda aluskarvaga. Kasuka hooldamiseks tuleks koera regulaarselt kammida ja harjata, et eemaldada lahtised karvad ning ennetada sasipundarde tekkimist. Lisaks tuleks koera kasukat regulaarselt pesta, kuid mitte liiga sageli, et vältida naha kuivamist ja ärritust.

Kokkuvõttes, Walesi Corgi Pembroke’i tervis ja heaolu sõltuvad suuresti õigest toitumisest, piisavast liikumisest ja regulaarsest hooldusest. Kui koeral tekib terviseprobleem, tuleks viivitamatult pöörduda loomaarsti poole.

Käitumine ja temperament

Walesi Corgi (Pembroke) on tuntud oma sõbraliku ja rõõmsameelse iseloomu poolest. Nad on väga intelligentsed, mis teeb neist kergesti koolitatavad. Corgid on ka väga lojaalsed oma peremeestele ja armastavad olla inimeste seltsis. Nad sobivad hästi perekoerteks, kuna neil on tavaliselt hea suhe lastega ja teiste lemmikloomadega.

Kuna Walesi Corgi (Pembroke) on karjakoeratõug, on neil tugev instinkt karjatada ja valvata. Seetõttu võivad nad olla head valvurid ja ka hea valik inimestele, kes soovivad koera karjatamiseks kasutada. Corgid on tuntud ka oma haukumisharjumuste poolest, kuna nad on valvsad ja aktiivsed koerad.

Walesi Corgi (Pembroke) on aktiivne tõug, kes armastab joosta ja mängida. Nende energiataseme tõttu vajavad nad palju füüsilist tegevust ja vaimset stimulatsiooni. Kuna Corgid on intelligentne tõug, on neil vaja ka mentaalset väljakutset, näiteks kuulekuskoolitust.

Lisaks on Walesi Corgi (Pembroke) väga kiindunud oma pere juurde ja neil on tugev lojaalsus oma peremehele. Nad on väga kiindunud ja hellad ning armastavad olla oma peremehe läheduses. Samuti on nad üsna iseseisvad, kuid siiski väga kiindunud oma peremehe juurde.

Toitumine ja füüsiline aktiivsus

Walesi Corgi Pembroke on aktiivne ja energiline koer, kes vajab piisavalt füüsilist koormust, et olla terve ja õnnelik. Kuna nad on altid ülekaalule, on oluline jälgida nende toitumist ja kaalulangetamist, kui see on vajalik.

Corgid peaksid sööma kvaliteetset kuivtoitu, mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid, et toetada nende aktiivset eluviisi. Samuti võib kaaluda toortoitumist või koduseid toite, kuid need tuleks hoolikalt tasakaalustada, et tagada koera heaolu.

Lisaks toitumisele on oluline tagada Corgile piisavalt füüsilist koormust. Kuna nad on loodud karjakoertena töötama, vajavad nad palju liikumist. Igapäevased jalutuskäigud, mängud ja muud tegevused aitavad hoida Corgi füüsiliselt ja vaimselt terve.

Kui omanikul on aega ja võimalust, võib Corgi viia pikale jalutuskäigule, mängida temaga fetchi või viia ta koeraparki, kus ta saab kohtuda teiste koertega ja joosta vabalt. Kuid oluline on meeles pidada, et Corgid on väikesed koerad ja nende füüsiline koormus tuleks kohandada vastavalt nende suurusele ja vanusele.

Kokkuvõttes on Corgide toitumine ja füüsiline aktiivsus olulised nende tervise ja õnne tagamiseks. Kvaliteetne toitumine ja piisav füüsiline koormus aitavad neil elada pikka ja täisväärtuslikku elu.

Koolitus ja sotsialiseerimine

Walesi Corgi (Pembroke) on väga intelligentne koeratõug, mis teeb neist kergesti koolitatavad. Seetõttu on koolitus ja sotsialiseerimine väga olulised. Kutsika esimesel eluaastal on oluline läbida järjekindlalt kõik hariduse, sotsialiseerumise ja kuulekuse koolitused.

Koolitus peaks algama varakult, kuna nad armastavad õppida uusi trikke ja käitumist. Koolituse ajal tuleks kasutada positiivset tugevdust, nagu maiustused ja kiitus. Kuid tuleks vältida karistamist, kuna see võib tekitada neis hirmu ja agressiooni.

Sotsialiseerimine on samuti väga oluline, kuna see aitab neil olla rahulikumad ja sõbralikumad teiste koerte ja inimestega. Kutsika sotsialiseerimine peaks algama varakult, kui ta on veel noor ja paindlik. Sotsialiseerimise käigus tuleks kutsikale näidata erinevaid kohti, inimesi ja loomi, et ta saaks õppida, kuidas käituda erinevates olukordades.

Walesi Corgi (Pembroke) on väga mänguline ja armastab mängida. Seetõttu on oluline, et koolitus ja sotsialiseerimine hõlmaks ka mängu ja lõbu. Mängud aitavad neil õppida uusi oskusi ja käitumist, samuti tugevdavad see sidet nende omanikuga.

Kokkuvõttes on koolitus ja sotsialiseerimine väga olulised Walesi Corgi (Pembroke) koolitamisel ja nende käitumise kujundamisel. Koolitus peaks algama varakult ja tuleks kasutada positiivset tugevdust. Sotsialiseerimine aitab neil olla rahulikumad ja sõbralikumad teiste koerte ja inimestega. Mängud aitavad neil õppida uusi oskusi ja käitumist, samuti tugevdavad see sidet nende omanikuga.

Aretus ja kutsikad

Walesi corgi (Pembroke) on armastatud tõug, mis on populaarne nii Eestis kui ka mujal maailmas. Tõuaretus on oluline teema, kuna see mõjutab otseselt kutsikate tervist ja heaolu.

Kutsikate aretusprotsessi käigus on oluline tagada nende füüsiline ja vaimne heaolu. Kutsikad peaksid olema terved ja tugevad, et neil oleks võimalik areneda täiskasvanud koerteks. Kutsikate arengu jälgimine on oluline, et tagada nende tervis ja heaolu.

Walesi corgi (Pembroke) aretus ja kutsikate müük on reguleeritud erinevate organisatsioonide poolt, nagu näiteks Eesti Welsh Corgi Tõuühing ja Eesti Kennelliit. Need organisatsioonid tagavad, et kutsikad on terved ja vastavad tõu standarditele.

Kutsikate müügiga tegelevad kennelid peaksid olema registreeritud ja vastama kõigile tõuaretuse nõuetele. Kennelid peaksid tagama, et kutsikad on vaktsineeritud ja neil on kõik vajalikud dokumendid.

Kutsikate aretus on oluline protsess, mis mõjutab tõu tervist ja heaolu. Walesi corgi (Pembroke) kutsikate aretus peaks toimuma vastutustundlikult ja tõu standarditele vastavalt, et tagada nende tervis ja heaolu ning tõu jätkusuutlikkus.

Populaarsus ja levik

Walesi Corgi (Pembroke) on üks populaarsemaid koeratõuge maailmas, eriti Ameerika Ühendriikides ja Suurbritannias. Nad on väga armastatud tänu oma armsale välimusele ja sõbralikule iseloomule. Paljud kuulsused on omaks võtnud selle tõu, sealhulgas kuninganna Elizabeth II, kes on olnud suur Corgi fänn juba aastakümneid.

Selle tõu populaarsus on viimastel aastatel jätkuvalt tõusnud. Ameerika Ühendriikides oli Walesi Corgi (Pembroke) 2019. aastal üks kümnest kõige populaarsemast koeratõust. Paljud inimesed armastavad neid koeri nende energilisuse ja intelligentsuse tõttu, mis muudab nad suurepärasteks kaaslasteks nii linnas kui ka maal.

Walesi Corgi (Pembroke) on ka väga populaarne adopteerimiseks. Paljud varjupaigad ja päästegrupid pakuvad seda tõugu koeri, kes otsivad uut kodu. Kuna nad on nii armastatud, võib nende adopteerimine olla keeruline, kuid see on siiski võimalik. Enne adopteerimist peaksid inimesed veenduma, et nad on valmis vastutama selle tõu eest ja et neil on piisavalt aega ja ruumi, et tagada koera heaolu.

Kokkuvõttes on Walesi Corgi (Pembroke) armastatud ja populaarne koeratõug, mis sobib suurepäraselt kaaslasena erinevatele inimestele.