Borderkolli tõug: ajalugu ja iseloom

borderkolli

Borderkolli on üks kõige intelligentsemaid ja energilisemaid koeratõuge maailmas. Selle tõu terav mõistus, uskumatu töövõime ja hea tervis teevad neist paljudele inimestele ahvatleva valiku. Borderkolli on pärit Suurbritanniast, Inglismaa ja Šotimaa piirialalt. Arvatakse, et kõigi tänapäevaste borderite esiisa on karjaajamisel erakordse osavusega silma paistnud legendaarne lambakoer Old Hemp.

Borderkolli on tugev tõug, kellel on vähe terviseprobleeme. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat. Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Euroopa turul on borderkolli kutsika keskmine hind vahemikus 800-1200 eurot. See koer sobib kõige paremini aktiivsele inimesele või peredele, kes soovivad koos koeraga sportida ja matkata.

Eesti Borderkolli Ühing on ühendus, mis ühendab border collie’de kasvatajaid, omanikke ning tõuentusiaste selle suurepärase tõu tutvustamisel, hoidmisel ning kaitsmisel. Ühinguga on oodatud liituma kõik sellest tõust huvitatud inimesed. Eesti Borderkolli Ühing on Eesti Kennelliidu ning Eesti Kennelliidu tõukoerte erialaliitude liige. Ühing korraldab aastaringselt erinevaid üritusi, koolitusi ja seminare, kus saab tutvuda tõu omadustega ning õppida koera kasvatamist ja koolitamist.

Borderkolli ajalugu

borderkolli

Borderkolli ajalugu ulatub tuhandete aastate taha, kui koeri kasutati lambakarjade juhtimiseks. Tõu nimi “border collie” viitab selle päritolule Šotimaa ja Inglismaa piirialadel, kus neid koeri kasutati algselt karjakoertena. Borderkollide esivanemad olid Scotch Collie tõugu koerad, mis olid omakorda pärit Briti saartelt.

Borderkollide aretamisele pandi alus 19. sajandi lõpus, kui kuninganna Victoria hakkas huvi tundma nende koerte vastu. Ta soovis, et tema karjades kasutataks just seda tõugu koeri, kuna nad olid väga töökad, intelligentse ja kuuleka iseloomuga.

Borderkollide tõug standardiseeriti 20. sajandi alguses ja nad said ametlikult tunnustatud Suurbritannias. Tänapäeval on borderkollid populaarsed nii karjakoertena kui ka lemmikloomadena üle maailma.

Tõu omadused

borderkolli

Suurus ja välimus

Borderkolli on keskmise suurusega koer, kelle turjakõrgus võib ulatuda kuni 53 cm-ni isastel ja pisut vähem emastel. Tõu kaal võib olla vahemikus 14-20 kg. Borderkolli on heade proportsioonidega koer, kellel on väljendusrikas ilme. Karvkate võib olla sile või keskmise pikkusega ning levinuimad värvid on must valgega. Samuti võib esineda teisi värve, nagu näiteks pruun, sinine marmor, punane ja trikoloor.

Temperament

Borderkolli on intelligentne, energiline, valvas, mänguhimuline ja iseseisev koer. Ta on töönarkomaan, kes armastab oma omanikku ja on pühendunud oma tööle. Tõug sobib hästi aktiivsele omanikule, kes soovib koeraga koos aega veeta.

Terviseprobleemid

Borderkolli võib olla vastuvõtlik teatud terviseprobleemidele, nagu puusaliigese düsplaasia, epilepsia ja kollie silmaanomaalia. Seetõttu on oluline tagada, et koer saaks vajalikku veterinaarabi ja regulaarset kontrolli.

Intelligentsus ja treenitavus

Borderkolli on üks intelligentsemaid koeratõuge ning ta on tuntud oma agility ja treenitavuse poolest. Ta on üks kõige kuulekamaid koeratõuge ning võib olla väga edukas kuulekuskoolitustel. Borderkolli on ka üks energilisemaid koeratõuge ning vajab palju füüsilist ja vaimset stimulatsiooni.

Energia ja aktiivsus

Borderkolli on tuntud oma suure energia ja aktiivsuse poolest. Ta vajab palju füüsilist ja vaimset stimulatsiooni, et olla õnnelik ja tervislik. Borderkolli on suurepärane kaaslane aktiivsele omanikule, kes soovib koeraga koos aega veeta.

Karvahooldus

Borderkolli karvkate võib olla kas sile või keskmise pikkusega ning võib olla ühevärviline, marmorjas, trikoloor või bicolor. Karvahooldus sõltub karvkatte tüübist, kuid tavaliselt vajab borderkolli regulaarset harjamist ja vannitamist. Karvavahetus on mõõdukas ning sõltub aastaajast.

Borderkolli kasvatamine ja hooldamine

borderkolli

Toitumine

Borderkollid on energilised koerad, kes vajavad kvaliteetset ja tasakaalustatud toitumist, et toetada nende aktiivset elustiili. Toidu kogus sõltub koera vanusest, suurusest ja aktiivsuse tasemest. Oluline on tagada, et koer saaks piisavalt valke, rasvu ja süsivesikuid ning vajalikke vitamiine ja mineraale. Parim on konsulteerida veterinaararstiga, et leida sobiv toitumiskava.

Mänguaeg ja vaba aeg

Borderkollid on mängulised ja energilised koerad, kes armastavad aega veeta oma omanikega. Oluline on pakkuda neile piisavalt mänguaega ja vaba aega, et nad saaksid oma energiat kulutada. Borderkollid naudivad aktiivseid tegevusi nagu pallimängud ja jooksutamine. Samuti on oluline, et nad saaksid piisavalt aega puhata ja lõõgastuda.

Treening ja harjutused

Borderkollid on tuntud oma intelligentsuse ja töövõime poolest ning neil on tugevad karjakoera instinktid. Seetõttu vajavad nad regulaarset treeningut ja harjutusi, et hoida oma keha ja vaimu terve ja aktiivsena. Borderkollidele meeldib õppida ja neil on võime õppida paljusid trikke ja käsklusi. Oluline on pakkuda neile piisavalt vaimset stimulatsiooni, et hoida neid õnnelikena ja tervetena.

Sotsialiseerumine ja suhtlemine

Borderkollid on tavaliselt sõbralikud ja seltsivad koerad, kuid nad võivad olla ka ettevaatlikud võõraste suhtes. Seetõttu on oluline, et nad saaksid piisavalt sotsialiseerumist ja suhtlemist erinevate inimeste ja loomadega. Borderkollidele meeldib kaasas käia oma omanikega ja nad sobivad hästi kaaslasteks teistele koertele.

Kokkuvõttes, borderkollide kasvatamine ja hooldamine nõuab omanikelt aega, tähelepanu ja pühendumust. Kui neid koeri korralikult hooldada ja treenida, siis on nad suurepärased kaaslased ja tööloomad.