Labradori retriiver: Nutikas ja sõbralik kaaslane

Labradori retriiver

Labradori retriiver on üks armastatumaid koeratõuge kogu maailmas. Neid iseloomustab sõbralikkus, intelligentsus ning suurepärane kohanemisvõime mitmesuguste ülesannetega, muuhulgas jahi, päästetööde ja erinevate abikoerte rollis. Labradorid on tuntud oma tasakaaluka iseloomu poolest, mida hinnatakse nii peredes kui ka ametlikumates rollides, näiteks nägemispuudega inimeste juhtkoerana.

Tõu päritolu on Kanadas ja Inglismaal, kus neid kasutati algselt saagi hankimiseks veest – töö, mida need koerad tänaseni entusiastlikult teevad. Labradori retriiverid on keskmise suurusega, tugevad ja vastupidavad, omades head haistmismeelt ja nad on tõhusad esemete toomisel. Energiatasemelt on labradorid aktiivsete koerte hulgas, nautides pikki jalutuskäike ja erinevaid tegevusi, mis stimuleerivad nende füüsilist ja vaimset võimekust.

Hoolduse osas vajab labradori retriiver regulaarset karvahooldust, mis aitab hoida nende läikivat kasukat heas seisukorras. Samuti on tähtis tagada neile piisavalt liikumist ja tegevust, et vältida liigset kaalutõusu. Labradori retriiveriga suhte loomine ja säilitamine nõuab järjepidevat treenimist ja sotsialiseerimist juba varajasest east alates.

Ajalugu ja päritolu

Labradori retriiver

Labradori retriiveri tõu ajalugu on tihedalt seotud nii Newfoundlandi saare kui ka Inglismaaga, kus tõu aretustöö algas. Labradorid on tänapäeval tuntud oma mitmekülgsuse poolest, olles pärit töökoerte liinist, mis on aegade jooksul arenenud usaldusväärseteks kaaslasteks.

Newfoundlandi päritolu

Labradori retriiverid pärinevad Kanada Newfoundlandi saarelt, kus kalurid neid kasutasid saagi veest kättesaamiseks ja võrkude tõmbamiseks. See algne eesmärk kujundas tõu omadusi nagu veearmastus ja vastupidavus. Eesti Retriiverite Tõuühing annab teada, et tõu varased esindajad olid hinnatud nii jõu kui ka hea temperament’i poolest, mistõttu briti aristokraatide seas algas huvi nende koerte vastu.

Aretuse ajalugu

Ametlikult algas labradori retriiveri aretusajalugu 1903. aastal, mil tõugu tunnustas Inglise Kennelklubi. Ameerika Kennelklubi järgnes sellele tunnustusele 1917. aastal, mis veelgi kinnistas labradori retriiveri mainet. Peale 1928. aastat kasvas labradori retriiverite populaarsus märkimisväärselt, eriti Ameerika Ühendriikides, kus registreeritud isendite arv kasvas pärast seda kiiresti. Aja jooksul on neid koolitatud erinevateks ülesanneteks, alates jahiabilistest kuni pääste- ja abikoerteni.

Tunnused

Labradori retriiverid on tuntud oma kindla iseloomu, silmapaistva välimuse ning suhteliselt suure suuruse ja kaalu poolest. Neid koeri iseloomustavad mitmesugused värvused, mille hulka kuuluvad must, šokolaadi ja kollane.

Iseloom

Labradori retriiverid on väga sõbralikud ja nad on tuntud oma heasüdamliku ja kuuleka iseloomu poolest. Nad saavad hästi läbi nii laste kui ka teiste loomadega, tehes neist suurepärased perelemmikud.

Välimus

Tugevad ja kompaktsed, labradori retriiverid on liikuvad ja heas füüsilises vormis koerad. Neil on lai pea koos selge üleminekuga otsmikult koonule ja keskmise pikkusega lõuad.

Suurus ja kaal

Labradori retriiveri suurus võib varieeruda, kuid enamasti nad jäävad 10-12 aasta vanuseks. Täiskasvanud isaseid võib kaaluda kuni 36kg, emased on tihtipeale pisut väiksemad.

Värvus

Labradori retriiverid võivad olla kolmes peamises värvuses: must, šokolaadi või kollane. Harvem esineb ka valge värvi, mis on tavaliselt kahvatu kollase variatsioon.

Tervis

Labradori retriiver

Labradori retriiver on küll tuntud kui üsna tervislik koeratõug, kuid tal esineb teatud geneetilisi terviseprobleeme, mida tuleb arvestada. Nõuetekohane hooldus ja regulaarne harjutus aitavad säilitada labradori optimaalset tervist ning ennetada mõningaid haigusseisundeid.

Terviseprobleemid

 • Progressiivne retinaalne atroofia: See on pärilik silmahaigus, mis võib põhjustada pimedaksjäämist. Varajane diagnoosimine on oluline, et võtta kasutusele võimalikud abinõud.
 • Küünarliigese ja puusadüsplaasia: Need on tavalised skeletihaigused labradori retriiveritel, mis võivad põhjustada valu ja halvendada koera liikuvust. Regulaarne veterinaarkontroll aitab neid seisundeid varakult tuvastada ja ravida.

Hooldus ja harjutus

Nõuetekohane hooldus ja piisav harjutus on labradori retriiveri tervise seisukohalt olulised. Järgnevad punktid tuleks koera heaolu tagamiseks arvesse võtta:

 • Regulaarne karvahooldus: Labradoritel on tihe karvkate, mis vajab korrapärast harjamist, eriti ajal, kui nad ajavad karva.
 • Tasakaalustatud toitumine: Õige ja tasakaalustatud toit aitab ennetada ülekaalulisust, mis on sageli seotud liigeste haigustega.
 • Piisav liikumine: Labradorid on energilised koerad; nad vajavad regulaarset liikumist, et hoida kehakaalu kontrolli all ja liigesed tugevana.

Kasutus

Labradori retriiver on mitmekülgne tõug, mida kasutatakse nii jahi- ja välitöödel kui ka teenistus- ja päästekoerana.

Jahi- ja välitöökoer

Labradori retriiver on tuntud oma suurepärase apporteerimisvõime poolest jahipidamisel. Koera kohustusteks on jahisaagi leidmine ja toomine, olles selleks eriti välja koolitatud. Nende välitööoskused hõlmavad kuulekust ja suutlikkust töötada igasugustes keskkondades, olles seeläbi hindamatud kaaslased linnujahil.

Teenistus- ja päästekoer

Labrador retriiverid on laialdaselt tunnustatud kui suurepärased teenistuskoerad. Nad teenivad inimesi juhtkoertena, aidates nägemispuudega inimesi, samuti teraapiakoertena, pakkudes emotsionaalset tuge erinevates sekkumisprogrammides. Päästevaldkonnas tunnustatakse neid otsingu- ja päästetööde eksperdidena, kus nende innukas haistmismeel ja ujumisoskus on päästnud palju elusid.

Treeningud ja käitumine

Labradori retriiverid on intelligentne ja energiline tõug, mille õpetamine ja käitumise juhtimine on edukas positiivse tugevdamise ja varajase sotsialiseerimise kaudu.

Koolituse üldpõhimõtted

Labradori retriiverite koolitus peaks algama positiivse tugevdamise põhimõttel, mis tähendab soovitud käitumise premeerimist, mitte halva karistamist. See tõug on eriti tundlik ja reageerib hästi, kui teda tööle pannes rahulikult ja järjekindlalt juhendada. Koolituse edu võti on järjepidevus ja kannatlikkus, kuna nad on äärmiselt aktiivsed ja energilised.

Sotsialiseerimine

Sotsialiseerimine on kriitilise tähtsusega, et labradori retriiverist saaks hästi käituv pere koer. Sotsialiseeritud labrador on ühiskondlik ja sõbralik, võimeline suhtlema teiste koerte ning inimestega. See protsess peaks algama juba varakult, tutvustades kutsikale mitmekesiseid inimesi, kohti ja olukordi, et edendada tema enesekindlust ja kohanemisvõimet.

Kodus ja peres

Labradorid on loomult pere koerad, kes vajavad piisavalt tähelepanu ja perega veedetud aega, et tunda end õnnelikuna. Treening koduses keskkonnas peaks sisaldama mängulist õppimist ja aktiivset osalust, et rahuldada koera kõrget energiataset. Iga liige peaks osalema labradori harimises, et tagada ühtsed käitumisreeglid ja tugevdada koera turvatunnet oma peres.

Grooming ja hooldus

Labradori retriiveri välistingimustes hoolitsemine nõuab korrapärast karvkatte hooldust ja tasakaalustatud toitumist, et tagada nende hea tervis ja õnnelik elu.

Karvkatte hooldus

Labradori retriiveril on veekindel topeltkate, mis koosneb lühikestest, tihedatest aluskarvadest ja karedamast pealiskarvast. See kaitseb koera külma ja märja eest ning nõuab regulaarset hooldust. Labradorid vajavad regulaarset harjamist, et eemaldada lahtist karva, eriti vahetumisperioodil, mis tavaliselt toimub kaks korda aastas.

 • Iganädalane harjamine: Kasutage sobivat harja, et eemaldada aluskarvast lahtine karv ja surnud naharakud.
 • Shedding: Aktiivsem karvakadu on kevadel ja sügisel, seega intensiivistage harjamist sel perioodil.
 • Vannitamine: Kuigi labradorid on isepuhastuvad, tuleks neid vannitada ainult vajadusel, tavaliselt mitte rohkem kui kord kuus, et mitte kahjustada nende loomulikku õlikaitset.

Dieet ja toitumine

Labradori retriiverite toitumine peab olema balansseeritud, kuna nad kalduvad olema toidu suhtes innukad ning võivad kergesti ülekaaluliseks muutuda. Kvaliteetne toit aitab säilitada nende kõrget energiataset ning tagab vajalikud toitained karvkate tugevuseks ja üldiseks terviseks.

 • Tasakaalustatud dieet: Valige labradorile sobiv loomatoidusegu, mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid.
 • Toitumise jälgimine: Monitorige nende toidu tarbimist ja kaalu. Olge eriti tähelepanelik, et mitte üle toita.
 • Snäkid ja maiustused: Piirake maiustuste hulka, mida teie labradorile päeva jooksul annate.

Labradori retriiver ja Ameerika Kennelliit

Labradori retriiver on Ameerika Kennelliidi (AKC) poolt ametlikult tunnustatud koeratõug. AKC on üks paljudest kennelliitidest maailmas, millel on oluline roll tõustandardite kehtestamisel ja tõu puhtuse alalhoidmisel. Ameerika Kennelliit registreeris esimese labradori retriiveri aastal 1917. Sellest ajast alates on kennelliit edendanud labradori retriiveri kui tõu arengut ja tuntust Ameerika Ühendriikides.

Labradori retriiverid peavad vastama AKC poolt kehtestatud aretusstandarditele, mis sätestavad nõudmised tõu välimusele, iseloomule ja käitumisele. Need standardid tagavad, et tõug säilitab oma ajaloolised omadused, sealhulgas tugevad veetöö oskused ning suurepärane temperament.

 • Tõustandardid hõlmavad:
  • Üldine välimus
  • Pea ja kael
  • Kehaehitus
  • Karvkate ja värvus
  • Iseloom ja käitumine

Labradori retriiverid on tuntud oma sõbralikkuse, arukuse ja kuulekuse poolest. Nende tõu tunnustamine AKC poolt on aidanud kaasa nende maine kasvule kui usaldusväärsed perekoerad ja töökaaslased.

Tänapäeval on labradori retriiverid levinud tõug Ameerikas ja populaarseimad koeratõud AKC edetabeli järgi. Need koerad on mitmekülgsed ja võimekad nii tööülesannetes kui ka perelemmikena, millele on AKC andnud hindamatu panuse oma standardite ja tõu edendamise kaudu.

Tuntud labradori retriivereid

Labradori retriiverid on olnud läbi aegade tuntud oma intelligentsuse ja sõbralikkuse poolest, pälvides tähelepanu nii ajaloolistes sündmustes kui ka kuulsate isikute lemmikutena.

Silmapaistvad labradorid ajaloos

Ajaloo jooksul on mitmed labradori retriiverid saavutanud tähelepanu, olles esile tõusnud mitmesugustes rollides, alates töökoertest kuni lojaalsete kaaslasteni. Eriti silmapaistvaks on tehtud nende tööd päästekoertena ning narko- ja pommikoertena, kus nad on demonstreerinud erakordset taipu ja pühendumust.

Kuulsad labradori omanikud

Mitmed tuntud isikud on valinud just labradori retriiveri oma lemmikuks, aidates kaasa tõu propageerimisele ja populaarsuse kasvule. Tähendusrikkad on nii mineviku presidendid kui tänapäeva kuulsused, kes on avastanud enda jaoks labradori retriiverite lojaalsuse ja rõõmsameelsuse.