Shih Tzu tõuteave: põhjalik ülevaade

Shih Tzu

Shih tzu on väikest kasvu koeratõug, mis on pärit Tiibetist, kus neid peeti kõrgel tasemel lõbustajateks ja kaaslasteks. Tõu ajalugu ulatub sadade aastate taha, mida iseloomustavad sõbralikkus, elujõud ning eriline välimus. Välimuselt on shih tzu pikakarvaline, koos pehme ja lopsaka kasukaga, mis võib esineda mitmesugustes värvitoonides. Selle koeratõu iseloomustavad sirge selg, laiad õlad ja lühikesed käpad, andes neile võluva ja robustse välimuse.

Shih tzu tõug nõuab regulaarset hooldust, sealhulgas harjutust ja põhjalikku kammimist, et hoida nende pikk karv sasivabana ja läikivana. Nende sõbralik ja mänguline iseloom teeb neist suurepärased kaaslased erinevates kodudes, sealhulgas esmakordselt koerapidajatele. Hea meelega veedavad nad aega pere seltsis, olles tuntud kui armastavad ja lojaalsed lemmikloomad, kelle õrn käitumismaneer võidab kergesti üle inimeste südamed.

Shih tzu vajab regulaarset füüsilist tegevust, kuigi intensiivne liikumine ei ole nende jaoks vajalik. Neil on oluline säilitada tervislik kaal, mille ideaalne vahemik jääb 4,5–7,5 kilogrammi. Shih tzu sobivus lemmikloomaks tuleneb nende kohanemisvõimest erinevate elustiilidega, kuid tuleb arvestada, et vajadus läheduse ja tähelepanu järele on tõule omane.

Tõugude ajalugu

Shih Tzu

Shih Tzu tõug on rikka päritolu ja ajalooliselt tähtsa taustaga, põimides endas mitu kultuuri ja ajastut. Alates varajasest päritolust Tiibetis kuni nende aukohani Hiina keiserlikus kojas ja levikuni üle Euroopa ning Ameerika, on Shih Tzu tõugu koerad olnud austatud kaaslased läbi aegade.

Varajane päritolu

Shih Tzu tuntakse ka kui “lõvikoer” – see viitab nii nende välisele välimusele kui ka nende sügavale seosele Tiibeti buddhismiga. Nad aretati tõenäoliselt Tiibeti koertest, näiteks Lhasa Apsost, ja neid peeti sageli kloostrite kaitsjateks.

Shih Tzu ja Hiina Kuninglikud

Need koerad võeti 17. sajandil vastu Hiina Ming dünastia kohtuni pidustuste ajal. Legendi kohaselt kinkis Dalai Lama Shih Tzu tõugu koeri Hiina keisrile, et tugevdada kahe kultuuri vahelisi suhteid. Hiina keiserlikes ringkondades valitses nende koerte üle suur austus ning nad olid eksklusiivselt kättesaadavad vaid kõige kõrgemale ühiskonnaklassile.

Shih Tzu levik Euroopas ja Ameerikas

Shih Tzu tõugu koerte levik Euroopas algas pärast aastat 1912, kuid alles 1949. aastal tunnustati tõugu ametlikult. Alates Ameerikasse jõudmisest 20. sajandi keskel on Shih Tzu pälvinud laia populaarsuse mitte ainult armastusväärse iseloomu, vaid ka oma aristokraatliku päritolu tõttu.

Tõu standardid ja välimus

Shih Tzu

Shih-Tzu tõustandardid on väljakujunenud juhised, mille järgi hinnatakse koera välimust ja muid omadusi. Need standardid on määratud kindlaks organisatsioonide, nagu AKC (American Kennel Club), poolt ja käsitlevad karvkate, värvide ja füüsiliste omaduste erisusi.

Karvkatte omadused

Shih-Tzu on tuntud oma luksusliku kahekordse karvkatte poolest, mis on pikk, tihe ja siidine. Aluskarv on pehme ning pealiskarv kohev ja pikem, kaitstes koera nii külma kui kuuma eest. Karvkatte hoidmiseks ideaalses seisundis on vajalik regulaarne hooldus.

Värvid ja märgised

Shih-Tzu karvkate võib ilmneda mitmesugustes värvitoonides, sealhulgas valge, kreemikas, must, pruun ja isegi mustriline. Värvid peavad olema selged ja märgistused hästi eristatavad. AKC määratud tõustandardid võivad värvivalikuid täpselt kirjeldada.

Füüsilised omadused

Shih-Tzu on toy group‘i kuuluv koeratõug, mida iseloomustab kindel ja kompaktne kehaehitus, laiad õlad ja võrdlemisi lühikesed käpad. Tõule on iseloomulik ka brachütsefaalne ehk lühikese koonuga pea ning sageli esinev alumise lõualiigese eend ehk alahambumus. Täiskasvanud Shih-Tzu turjakõrgus ei tohiks olla kõrgem kui 27 cm ning nende kaal peaks jääma 4,5-7,5 kg vahele.

Iseloom ja käitumine

Shih Tzu koerad paistavad silma oma seltsivuse ja armastusvõime poolest, muutes nad suurepäraseks kaaslaseks. Nende iseloom on ühtaegu mänguhimuline ja sõbralik, mis tähendab, et nad saavad hästi läbi nii inimeste kui teiste loomadega.

Shih Tzu

Temperament

Shih Tzu on tuntud oma sõbraliku ja pelgliku temperamendi poolest, mis võimaldab tal olla hea kaaslane. Nad on südamlikud ja truud, nautides pereliikmetega kvaliteetaega. Mänguhimu ja elav loomus teevad neist suurepärased sülekoerad, eriti lastega perekondades. Shih Tzud on tavaliselt tähelepanelikud ja valvsad, muutes nad headeks valvekoerteks ilma üleliigse haugutamiseta.

Kasvatus ja õpe

Kuigi Shih Tzud on intelligentsed, vajavad nad järjepidevat ja kannatlikku treeningut. Algusest peale peab olema õpetamine mitmekesine ja mänguline, et hoida nende tähelepanu. Positiivse tugevduse meetodid, nagu kiitus ja maiustused, on tõhusad, kui soovite õpetada kuulekust või trikke. Nende iseseisva iseloomu tõttu võib treening nõuda lisaaega ja järjepidevust.

Suhtlus teiste loomade ja inimestega

Shih Tzu on tavaliselt sõbralik teiste loomadega, kuid nagu kõik koerad, vajavad nad varajast sotsialiseerimist. Nad käituvad hästi koos teiste koeratõugude ja lemmikloomadega, olles heasoovlikud ja tolerantsete kommetega. Suurepärased perekoerad, Shih Tzud tunnevad end mugavalt erinevates pereolukordades, nautides tähelepanu ja hellust, mida on võimalik saada oma inimestelt.

Hooldus

Shih Tzu hooldamine nõuab pidevat tähelepanu, eriti seoses nende pikakarvalise kasukaga. Regulaarsed hooldustoimingud aitavad ennetada terviseprobleeme ning tagavad koera hea enesetunde ja välimuse.

Igapäevane hooldus

Shih Tzu igapäevane hooldus keskendub eelkõige karvkattele. Karvade kammimine tuleb teha iga päev, et vältida takuste tekkimist ja karvade sasipuntrate moodustumist. Soovitatav on kasutada spetsiaalseid harju, mis on õrnad, kuid tõhusad pikakarvalise koera kasuka hooldamisel. Samuti on tähtis regulaarne silmade ja kõrvade puhastamine, sest Shih Tzu lontis kõrvad võivad olla tundlikud infektsioonidele. Hammaste eest hoolitsemine on samuti kriitilise tähtsusega, sest tõul esineb sageli periodontaalhaigusi. Lisaks soovitatakse professionaalsete hammaste puhastamiste tegemist veterinaarkliinikus.

Terviseprobleemid ja ennetus

Shih Tzud on altid mitmetele tervisehädadele, sealhulgas puusaliigese düsplaasia, mis võib põhjustada kõndimisraskusi. Luxating patella, või nihestuv põlvekeder, on veel üks võimalik probleem, mis võib tekitada lonkamist; osadel juhtudel võib olla vajalik kirurgiline sekkumine. Brachütsefaalse sündroomiga seotud hingamisraskused on samuti tõule iseloomulikud. Sellele lisaks tuleb jälgida silma tervist, kuna kataraktid on tõul levinud probleem. Nende terviseprobleemide ennetamine nõuab regulaarset veterinaarset kontrolli ja füüsilist aktiivsust, kuid tuleb vältida liigset koormust, et mõjutada koera hingamist või tekitada kuumarabandust.

Elustiil ja koolitus

Shih Tzu tõug on tuntud oma sõbraliku iseloomu ja kohanemisvõime poolest. Nad ei vaja intensiivset treeningut, kuid igapäevane mõõdukas liikumine on nende hea tervise säilitamiseks oluline.

Mängulisus ja energia tase

Shih Tzu on mänguline koer, kes naudib lühikesi mänguaegu ja jalutuskäike. Nende energiatase on mõõdukas, mistõttu sobivad nad hästi korterielanikele või eakamatele inimestele. On tähtis leida tasakaal aktiivsete tegevuste ja puhkeperioodide vahel, et tagada koera füüsiline ja emotsionaalne heaolu. Shih Tzud naudib lühikeste, ent energiliste mängusessioonide kaudu energia kulutamist ja suhtlemist oma peremehega.

Koera treenimine

Treenimine Shih Tzu puhul peaks olema järjepidev ja positiivset suhtumist edendav. Nad on tark koeratõug ja võimelised õppima erinevaid trikke, kuid vajavad kannatlikku ja järjekindlat juhendamist. Väline motivatsioon nagu kiitus ja maiused aitavad tugevdada õpitud käitumist. Kuigi Shih Tzud ei ole tuntud oma agility poolest, saavad nad siiski nautida lihtsamaid agility-ülesandeid, mis stimuleerivad nende meeli ja pakuvad vaimset ning füüsilist tegevust.

Toitumine ja dieet

Shih Tzu vajab tasakaalustatud toitumist säilitamaks head tervist ja energiataset. Oluline on valida kvaliteetne koeratoit, mis on mõeldud just väikest tõugu koertele, kuna nende energiavajadus ja kaal võivad erineda suuremate koerte omast.

Täiskasvanud Shih Tzu toitmine:

 • Väikese koera toidu kogus: umbes 1/2 kuni 1 tass kuivtoitu päevas, jagatuna kaheks toidukorraks.
 • Toitumiskava kohandamine vastavalt aktiivsusele, vanusele ja kaalule.
 • Värske vee kättesaadavus alati.

Koeramaiustuste ja maiusepala kasutamine:

 • Maiustused ei tohiks ületada 10% päevasest kaloraažist.
 • Eelistada tervislikke maiustusi nagu toores porgand või õuna tükid.

Dieedi ja kaalu jälgimine:

 • Ületoitmist tuleks vältida, et hoida ära ülekaalulisust.
 • Kaalu tõus võib põhjustada liigestele täiendavat koormust ja terviseprobleeme.

Toitumise hindamine ja kohandamine:

 • Hind võib varieeruda sõltuvalt valitud toidu kaubamärgist ja kvaliteedist.
 • Regulaarsed veterinaarkontrollid aitavad hinnata, kas koera dieet on sobiv ja vajadusel seda kohandada.

Valitud toidu ja maiustuste kvaliteet on oluline, et tagada koera heaolu ja tervis. Koeraomanikud peaksid arvestama Shih Tzu toitumisvajadusi ja kohandama dieeti vastavalt nende aktiivsusele ja vanusele.

Shih Tzu ja perekond

Shih Tzu on tõug, mis on tuntud oma sõbraliku olemuse poolest. See väike koer sobib suurepäraselt perekoeraks, tänu oma armastusvõimele ja truudusele peremehe vastu. Kuna Shih Tzud on väikesed, on nad ideaalsed kaaslasteks ka väiksemates eluruumides.

 • Lähedus vajadus: Shih Tzud on väga lähedased ja armastavad olla pidevalt oma pereliikmete läheduses.

 • Mängulisus: Nad on mänguhimulised ja nad naudivad laste seltskonda, olles niiviisi suurepärane kaaslane peredes, kus on lapsi.

 • Hooldus: Nende kohev ja tihe karvkate vajab regulaarset hoolitsust, sealhulgas igapäevast kammimist, mis võib saada lõbusaks tegevuseks kogu perele.

Nende väike kasv ja kohanemisvõime teeb nad ideaalseks valikuks eri tüüpi kodudes elavatele inimestele. Shih Tzud naudivad aktiivset eluviisi, kuid on ka piisavalt paindlikud, et kohaneda rahulikuma keskkonnaga. Nad on ühtviisi õnn

Adopteerimine ja omandamine

Kui kaalutakse Shih Tzu tõu koera võtmist, on kaks peamist võimalust: adopteerimine või ostmine. Adopteerimine varjupaigast või päästegrupist on eetiline valik, mis pakub kodututele koertele uue elu võimaluse. Tõukoerad nagu Shih Tzu võivad mõnikord leida tee varjupaikadesse, kus nad ootavad oma igavesti kodu.

Koera adopteerimine on sageli vähem kulukas kui osta, ja see võib sisaldada esialgseid veterinaarteenuseid nagu vaktsineerimine ja steriliseerimine. Siiski tuleks potentsiaalseid adopteerijaid innustada pöörduma usaldusväärse varjupaiga või tõusõprade organisatsiooni poole.

Olenemata valikust, on oluline teada, et Shih Tzu’d on iseloomu poolest rahulikud ja sõbralikud, kuid võivad olla ka kangekaelsed treenimisel. Hoolikas valimine ja kannatlikkus on Shih Tzu koera kasvatamisel ja koolitamisel võtmetähtsusega.

Selleks, et tagada harmooniline kaaslane, peaksid tulevased omanikud arvestama nii nende temperamendi kui ka igapäevase hoolduse vajadustega. See hõlmab regulaarset harjamist ja silmade ning kõrvade puhastamist, et väärikas ja armas Shih Tzu saaks elada tervislikku ning õnnelikku elu oma uues kodus.

Tuntud Shih Tzud ja nende pärand

Shih Tzu tõug on tuntud oma rikkaliku ajaloo ja kultuurilise mõju poolest, mis ulatub tagasi Hiina keisrikotta ja budismi uskumusteni.

Kuulsad Shih Tzud ajaloos

Shih Tzusid, sageli tuntud kui “Lõvi koerad”, on hinnatud paljude sajandite vältel. Nad on omistatud suurt tähtsust Hiina Ming-dünastia ajal, kui neid peeti kõrgelt hinnatud kaaslasteks. Nad olid kaaslasteks mitte ainult aadlikele, vaid ka budistlikele munkadele, sealhulgas Dalai-laamale. Need väikesed koerad ei olnud ainult sülekoerad; nad täitsid ka olulise rolli templielus, olles osa budismi uskumustest ja praktikatest.

Mõju kultuurile

Kogu ajaloo vältel on neid peetud rohkem kui lihtsalt kaaslasteks; nende kujutist on kasutatud ka kunsti ja kultuuriliste esemete loomisel. Nad on sümboliseerinud õnne ja heaolu ning kajastuvad mitmetes ajaloolistes teostes, alates skulptuuridest kuni maalideni. Nende olemus ja püsiv mõju popkultuurile on näide tõu pikast ajaloolisest tähtsusest, aga ka sellest, kui sügavalt on need armastusväärsed koerad inimeste südameid võitnud.