Bernhardiin: tõu ajalugu ja iseloomustus

Bernhardiin

Bernhardiin on suurt kasvu koeratõug, kelle päritolu on tihedalt seotud Šveitsi ja Suure Püha Bernhardi kuru kloostriga. Bernhardiinid on aretatud pääste-, valve- ja seltsikoerteks ning neid on kahte tüüpi: lühikarvalised ja pikakarvalised. Bernhardiin on Šveitsi rahvuskoer ja üks populaarsemaid koeratõuge maailmas.

Bernhardiinid on tuntud oma suuruse ja tugevuse poolest ning neid kasutatakse sageli päästeoperatsioonidel. Need koerad on võimelised läbima rasket maastikku ja otsima inimesi lumetormides, maalihketes ja laviinides. Bernhardiinidel on ka suurepärane haistmismeel, mistõttu neid kasutatakse sageli ka narkootikumide ja pommiotsingutel.

Bernhardiinid on ka suurepärased seltsikoerad. Need koerad on lojaalsed ja sõbralikud ning neil on tavaliselt rahulik ja tasakaalukas iseloom. Kuid kuna Bernhardiinid on suured ja tugevad, on oluline, et nende omanikud suudaksid neid korralikult koolitada ja kontrollida.

Ajalugu

Bernhardiin on koeratõug, mis pärineb Šveitsi Alpidest, kus Sankt Bernhardi kloostri mungad tegelesid alates 17. sajandist tema aretamisega. Šveitsi mägised alad ongi selle koeratõu kodumaa. Bernhardiini otsesteks eellasteks olid suured farmikoerad, kes olid selles piirkonnas väga levinud ning keda mitme põlvkonna jooksul aretati.

Bernhardiinide ajalugu on seotud munkade tegevusega Sankt Bernhardi kloostris. Mungad kasutasid neid koeri oma töös, et aidata rändureid, kes olid eksinud mägedes ja vajavad abi. Bernhardiinid on tuntud oma hea lõhnataju ja tugeva kehaehituse poolest, mis võimaldab neil kanda raskusi ja aidata inimesi. Mungad koolitasid neid koeri päästetöödeks, et nad suudaksid leida lumme mattunud inimesi.

Tõuraamatusse kanti bernhardiinid esmakordselt 1884. aastal. Selle koeratõu aretus on tänaseks päevaks arenenud väga kaugele ning bernhardiinid on muutunud üheks populaarsemaks koeratõuks maailmas. Aretuse käigus on bernhardiinidele lisandunud ka uusi omadusi, nagu näiteks pikakarvalisus.

Bernhardiinide ajalugu on tihedalt seotud ka teiste koeratõugudega, nagu Newfoundlandi koer ja Leonberger. Need koerad on samuti kasutatud päästetöödel ning on mänginud olulist rolli bernhardiinide aretamisel. Näiteks Heinrich Schumacher, kes oli üks bernhardiinide aretamise pioneere, kasutas oma aretustöös ka Newfoundlandi koera. Hospiitsi koerad, kes olid tuntud oma hea lõhnataju poolest ning keda kasutati haiglates, on samuti mänginud rolli bernhardiinide aretamisel.

Füüsiline kirjeldus

Bernhardiin

Keha

Bernhardiin on suur ja tugev koeratõug, kelle turjakõrgus võib ulatuda kuni 70 cm ning kaal võib ulatuda kuni 90 kg. Ta on lihaseline ja jõuline, tema rind on lai ning koon on suur ja lai. Bernhardiinil on suur nina ja kolju, lõuad on tugevad ning silmad on keskmise suurusega ja tumepruunid. Kõrvad on kõrge asetusega ja kolmnurksed.

Pea

Bernhardiini pea on suur ja lai, koon on lühike ja lai. Nina on must ja suur ning kolju on lai ja lame. Lõuad on tugevad ja hambad on suured.

Jalad ja saba

Bernhardiinil on tugevad ja lihaselised esijalad, mis on sirged ja paralleelsed. Tagajalad on samuti tugevad ja lihaselised. Saba on keskmise pikkusega ja kõrge asetusega ning kandub kas kergelt kaardus või sirgelt seljale.

Karvkatte omadused

Bernhardiinil on lühikarvaline ja pikakarvaline karvkatte variant. Lühikarvaline bernhardiin on stockhaarig ehk karv on lühike ja tihe. Pikakarvaline bernhardiin on double coated ehk karv on pikem ja kohevam. Pikakarvaline bernhardiin vajab rohkem hooldust kui lühikarvaline bernhardiin.

Laigud

Bernhardiinil on punakaspruun mantel, millel võib olla valge või musta värvi laike. Laigud võivad esineda rinnal, kaelal, jalgadel ja pea ümber.

Iseloom

Bernhardiin

Bernhardiin on tuntud oma sõbraliku ja rahuliku iseloomu poolest. Ta on ustav ja truu kaaslane, kes armastab oma perekonda ja suhtub neisse suure hoole ja armastusega. Bernhardiinid on väga lojaalsed koerad, kes ei haugu sageli, kuid kaitsevad vajadusel nii oma peremeest kui ka vara.

Bernhardiinid on väga valvurlikud koerad, kes on alati valmis oma perekonda kaitsma. Neil on tugev instinkt kaitsta oma territooriumi ja inimesi, keda nad armastavad. Kuid samal ajal on nad ka väga sõbralikud ja armastavad koerad, kes saavad hästi läbi teiste lemmikloomadega.

Bernhardiinid on suured koerad, kes vajavad palju ruumi ja liikumist. Nad armastavad joosta ja mängida ning neile meeldib väga olla vabas õhus. Bernhardiinid on ka väga intelligentsed koerad, kes õpivad kiiresti ja on valmis õppima uusi trikke ja käitumisreegleid.

Kokkuvõttes on Bernhardiinid suurepärased kaaslased, kes sobivad hästi aktiivsetele peredele. Nende rahulik ja sõbralik iseloom teeb neist suurepäraseid lemmikloomi, kellele meeldib veeta aega oma perega ja nautida elu.

Tõu kasutamine

Bernhardiin on mitmekülgne koeratõug, kellel on erinevaid kasutusviise. Siin on mõned näited, kuidas Bernhardiini kasutatakse.

Seltsikoer

Bernhardiin on suurepärane seltsikoer. Ta on sõbralik, truu ja armastab inimeste seltskonda. Kuid tuleb meeles pidada, et Bernhardiin on suur koer, seega peaks ta elama suures majas, kus on piisavalt ruumi tema jaoks. Bernhardiin armastab ka liikumist, nii et ta sobib hästi aktiivsetele peredele.

Valvekoer

Bernhardiin on suurepärane valvekoer. Ta on suur ja võimas ning suudab kaitsta oma kodu ja perekonda. Bernhardiin kaitseb oma territooriumi ja haugub, kui ta märkab midagi ebatavalist. Kuid tuleb meeles pidada, et Bernhardiin on sõbralik koer, kes armastab inimesi, seega peaks tema koolitus olema õigeaegne ja korralik.

Päästekoer

Bernhardiin on ka suurepärane päästekoer. Tema suurus ja jõud teevad temast ideaalse koera lumme mattunud inimeste otsimiseks. Lisaks on Bernhardiinil suurepärane haistmismeel, mis aitab tal otsida kadunud inimesi. Bernhardiini koolitamine päästekoerana nõuab palju aega ja vaeva, kuid kui ta on korralikult koolitatud, võib ta päästa palju elusid.

Eluiga ja hooldus

Bernhardiin on keskmiselt suure elueaga koeratõug, mis võib elada kuni 8-10 aastat. Tervisliku elu tagamiseks on oluline tagada õige toitumine ja regulaarne liikumine. Bernhardiinid on suured koerad, mistõttu on oluline jälgida nende kaalu ning tagada piisav füüsiline aktiivsus, et vältida ülekaalulisust ja sellega seotud terviseprobleeme.

Bernhardiinide toitumine peaks olema tasakaalustatud ja sisaldama kõiki vajalikke toitaineid. Toidukogused peaksid olema vastavuses koera vanuse ja aktiivsuse tasemega. Samuti on oluline tagada piisav juurdepääs puhtale joogiveele ning vältida liigset maiustuste andmist, mis võib põhjustada hammaste probleeme ja kaaluprobleeme.

Bernhardiinid on pikakarvalised koerad, mistõttu nõuavad nad mõõdukat karvahooldust. Karvkatte hooldus peaks hõlmama regulaarset kammimist ja harjamist, et vältida sasipundarde tekkimist ja tagada karvkatte tervislik seisund. Lisaks on oluline tagada regulaarne külastus loomaarsti juurde, et tagada koera tervislik seisund ja vältida võimalikke terviseprobleeme.

Kokkuvõttes, Bernhardiinid on suured ja tugevad koerad, kes vajavad regulaarset hooldust ja õiget toitumist, et tagada nende tervislik seisund ja heaolu. Oluline on tagada piisav füüsiline aktiivsus ning regulaarne külastus loomaarsti juurde, et vältida võimalikke terviseprobleeme.

Bernhardiinid maailmas

Bernhardiinid on suured ja võimsad koerad, kes on pärit Šveitsist. Need koerad on tuntud oma suuruse ja jõu poolest ning neid kasutatakse sageli pääste- ja valvekoertena. Bernhardiinid on üks populaarsemaid koeratõuge maailmas ning neid leidub paljudes riikides.

Ülem Saksa der Bernhardiner on üks tuntumaid bernhardiinide alamtõuge. Need koerad on väga suured ja neil on paks karv. Šveitsi Bernhardiiniklubi on üks vanimaid bernhardiinide tõuklubisid maailmas. See klubi on pühendunud bernhardiinide aretamisele ja edendamisele üle kogu maailma.

WUSB ehk World Union of Saint Bernard Clubs on rahvusvaheline organisatsioon, mis ühendab erinevaid bernhardiinide tõuklubisid üle maailma. Selle organisatsiooni eesmärk on edendada bernhardiinide tõugu ning säilitada nende tõupuhtust.

Bernhardiinid on tuntud oma hea tervise ja vastupidavuse poolest. Need koerad on üldiselt väga sõbralikud ja armastavad inimeste seltskonda. Bernhardiinid on ka väga intelligentsed ja neil on suurepärane haistmismeel, mis muudab nad suurepärasteks päästekoerteks.

Kokkuvõttes võib öelda, et bernhardiinid on suurepärased koerad, kellel on palju häid omadusi. Need koerad on tuntud oma suuruse ja jõu poolest ning neid kasutatakse sageli pääste- ja valvekoertena. Bernhardiinide tõug on väga populaarne üle kogu maailma ning neid leidub paljudes riikides.