Chihuahua: väike, kuid vapustavalt intelligentne koeratõug

Chihuahua

Chihuahua on väike tõukoer, kelle nimi tuleneb Mehhiko osariigist Chihuahua. Chihuahua on üks maailma vanimaid koeratõuge, kelle ajalugu ulatub tagasi Azteekide aega. Chihuahua on tuntud oma väikese suuruse ja elava iseloomu poolest.

Chihuahua on ka üks maailma väiksemaid koeratõuge, kes kaalub tavaliselt vahemikus 1,5–3 kg. Chihuahua on tuntud ka oma päritolu poolest, kuna arvatakse, et tema esivanemad on pärit Siberist ja Põhja-Ameerikast. Chihuahua on tuntud ka oma suurepärase iseloomu poolest, mis teeb temast suurepärase kaaslase.

Chihuahua on üks maailma vanimaid koeratõuge, kelle ajalugu ulatub tagasi Azteekide aega. Chihuahua esivanemad olid tõenäoliselt Techichi tõu esindajad, kellel oli oluline roll Azteekide kultuuris. Chihuahua on tihedalt seotud ka Xoloitzcuintli tõuga, keda peetakse üheks vanimaks koeratõuks maailmas. Tänapäeval on Chihuahua üks populaarsemaid koeratõuge, kes on tunnustatud enamikus kennelklubides üle maailma.

Chihuahua füüsiline kirjeldus

Chihuahua

Chihuahua on väikseim koerte tõug maailmas, kelle kaal ei ületa 3 kilogrammi. See koer on tuntud oma suurte kõrvade ja ümarate silmade poolest. Chihuahuad on saadaval erinevates värvivalikutes, sealhulgas tan, punane, must, valge, hõbe, faun, kreem, sinine ja šokolaad.

Värvivalikud

Chihuahuad on saadaval erinevates värvivalikutes, sealhulgas tan, punane, must, valge, hõbe, faun, kreem, sinine ja šokolaad. Need koerad võivad olla ka mottled värvusega, kus värv on laiguline.

Suurus ja kaal

Chihuahua on väikseim koerte tõug maailmas. Nad on väga väikesed ja nende kaal ei ületa 3 kilogrammi. Need koerad on tuntud oma väiksuse poolest ja neid peetakse sageli mänguasjakoerteks.

Pea ja kõrvade kuju

Chihuahuadel on kaks erinevat kehatüüpi – deer head ja apple head. Deer head Chihuahuadel on pikemad jalad ja pikemad koonud, samas kui apple head Chihuahuadel on lühemad jalad ja ümmargusemad pead. Chihuahuadel on tavaliselt suured, ümarad silmad ja suured kõrvad, mis võivad olla kas püstised või lontis.

Kehatüübid

Chihuahuadel on kaks erinevat kehatüüpi – deer head ja apple head. Deer head Chihuahuadel on pikemad jalad ja pikemad koonud, samas kui apple head Chihuahuadel on lühemad jalad ja ümmargusemad pead.

Terviseprobleemid

Chihuahuad on altid erinevatele terviseprobleemidele, sealhulgas hambahaigustele, südamehaigustele, kokkuvarisemisele ja madalale veresuhkrule. Samuti võivad nad kannatada patellar luxation’i all, mis on põlveliigese probleem, ning hydrocephalus’e all, mis on ajus olevate vedelike liigse kogunemise tõttu tekkiv probleem. Cataracts ja rasvumine on samuti tavalised terviseprobleemid.

Chihuahua iseloomujooned

Iseloomuomadused

Chihuahuad on väikesed koerad, kellel on suur isiksus. Nad on ärksad, lojaalsed ja julged. Kuigi nad võivad olla pisut kartlikud, on nad väga sotsiaalsed ja armastavad olla oma inimeste läheduses. Chihuahuad on sageli väga valvsad ja teatavad kõigest, mis nende ümber toimub, mistõttu võib neid pidada headeks valveskoerteks.

Sotsialiseerumine

Chihuahuad on tõug, kes vajab head sotsialiseerumist. Nad võivad olla pisut kartlikud võõraste suhtes ja võivad olla agressiivsed teiste koerte suhtes, kui neid ei ole korralikult sotsialiseeritud. Seega on oluline, et nende sotsialiseerumisele pöörataks erilist tähelepanu.

Energia tase ja mängulisus

Chihuahuad on väga energilised koerad, kellel on suur mängulust. Nad armastavad mängida ja joosta ning neil on sageli palju energiat. Seetõttu on oluline, et neil oleks piisavalt võimalusi oma energiat välja elada. Kuid nende väike suurus tähendab, et nad ei vaja liiga palju treeningut.

Treenimine

Chihuahuad on väga intelligentne tõug, mis tähendab, et nad on väga õppimisvõimelised. Kuid nende väikesed suurused võivad muuta nende treenimise väljakutsuvaks. Seetõttu on oluline, et treenimine toimuks positiivsete meetodite abil ning et treeningud oleksid lühikesed ja lõbusad.

Üldiselt on chihuahuad väga erksad, lojaalsed ja julged koerad, kes vajavad head sotsialiseerumist ja piisavalt võimalusi oma energiat välja elada. Nende väikesed suurused tähendavad, et nad sobivad hästi korterieluks, kuid nende suur isiksus tähendab, et nad vajavad palju tähelepanu ja armastust.

Chihuahua hooldus

Chihuahua

Chihuahuad on väikesed, kuid energilised koerad, kellel on lühike või pikk karvkate. Nende hooldus on suhteliselt lihtne, kuid nõuab regulaarset tähelepanu. Siin on mõned olulised aspektid, mida tuleks arvesse võtta Chihuahua hooldamisel.

Toitumine

Chihuahuad on väikesed koerad, mistõttu on oluline jälgida nende toitumist. Nende dieet peaks olema tasakaalustatud ja sisaldama kõiki vajalikke toitaineid. Soovitatav on anda neile kvaliteetset koeratoitu, mis vastab nende vanusele, suurusele ja aktiivsusele. Kuna Chihuahuad on altid ülekaalulisusele, tuleks nende toidukoguseid jälgida ja piirata maiustuste andmist.

Hooldus

Chihuahua karvkate võib olla lühike või pikk, kuid mõlemad vajavad regulaarset hooldust. Lühikarvaliste Chihuahuade puhul piisab nädalasest harjamisest, et eemaldada surnud karvad ja vältida karvade segunemist. Pikakarvaliste Chihuahuade puhul tuleks neid harjata iga päev, et vältida sasipuntrate teket. Lisaks tuleks neid regulaarselt vannitada ja kõrvu ning silmi puhastada.

Treenimine

Chihuahuad on nutikad ja õpihimulised koerad, kuid nende treenimine võib olla väljakutse. Obedience training on oluline, et tagada nende hea käitumine ja kuulekus. Treenimine peaks algama varakult ja olema järjepidev ning positiivne. Chihuahuad reageerivad hästi kiitusele ja maiustustele, seega võib nende treenimine olla lõbus ja nauditav.

Kokkuvõttes on Chihuahua hooldus lihtne ja nõuab regulaarset tähelepanu. Õige toitumine, karvahooldus ja treenimine on olulised, et tagada nende tervis ja heaolu.

Chihuahua ostmise ja adopteerimise teave

Ostmise teave

Kui otsustate osta Chihuahua, siis on oluline leida usaldusväärne kasvataja, kes tegeleb koerte aretamisega vastutustundlikult. Enne ostmist uurige hoolikalt kasvatajat ja tema koeri. Küsige, kas koerad on tervislikud ja kas nad on läbinud vajalikud tervisekontrollid. Samuti on oluline teada, milliseid vaktsiine koer on saanud ja millal.

Tea, et teacup Chihuahuad on väga väikesed ja võivad olla terviseprobleemidele kalduvamad. Seetõttu on soovitatav osta tavaline suurusega Chihuahua.

Kui soovite oma Chihuahuat näitustel näidata, siis on soovitatav osta koer tõuaretajalt, kes on spetsialiseerunud näitusekoerte kasvatamisele. Selline koer võib olla kallim, kuid tõenäoliselt on ta ka parema tervisega ja sobivam näitustel osalemiseks.

Adopteerimise teave

Kui soovite Chihuahuat adopteerida, siis võite pöörduda loomade varjupaikade või päästegruppide poole. Enne adopteerimist uurige hoolikalt varjupaika või päästegruppi, et veenduda, et nad kohtlevad loomi vastutustundlikult ja annavad neile vajaliku hoolduse.

Võite kaaluda ka Chihuahua adopteerimist läbi tõu päästegruppide. Need organisatsioonid keskenduvad Chihuahuade päästmisele ja taasasustamisele ning võivad pakkuda teile sobivat koera.

Pidage meeles, et varjupaigas olevad koerad võivad vajada rohkem tähelepanu ja koolitust kui kasvatajalt ostetud koerad. Kuid võite olla kindel, et olete andnud kodu armastavale koerale, kes vajab hoolt ja tähelepanu.

Kokkuvõte

Chihuahua ostmise ja adopteerimise otsus on suur vastutus. Oluline on uurida hoolikalt kasvatajaid, varjupaiku ja päästegruppe, et leida sobiv koer. Kui soovite näitustel osaleda, siis on soovitatav osta koer tõuaretajalt. Kui soovite aidata hüljatud koeri, siis võite kaaluda Chihuahua adopteerimist varjupaigast või päästegrupist.

Chihuahua ajalugu ja päritolu

Chihuahua koeratõug on üks vanimaid tõuge, mille juured ulatuvad tagasi Vana-Ameerikasse. Neid leiti esmakordselt Mehhiko Chihuahua osariigis 19. sajandil, kuid mõned arheoloogilised leiud viitavad sellele, et need võivad olla pärit juba 5. sajandist.

Chihuahua tõu päritolu kohta on olemas mitu versiooni. Ühe teooria kohaselt on Chihuahua päritolu Euroopas, seda toetab ka Sixtuse kabelis olev Boticelli maal aastast 1482, kus on kujutatud chihuahuat meenutav väga väikest kasvu koer. See on aga 10 aastat enne Kolumbuse reisi Uude Maailma. Teise teooria kohaselt on Chihuahua päritolu Mehhikost, kus teda kasvatati juba asteekide ajal. Chihuahua nimetus tuleneb Mehhiko Chihuahua osariigist, kus seda tõugu esmakordselt avastati.

Mõned arvavad, et Chihuahua on pärit Techichi koeratõust, mis oli asteekide koeratõug. Teine teooria väidab, et Chihuahua on pärit Siberi koeratõust, mis saabus Põhja-Ameerikasse umbes 12 000 aastat tagasi.

Chihuahua on üks vanimaid koeratõuge Ameerikas ja maailmas ning kuulub maailma kõige väiksemate koerte hulka. Chihuahua on üks kahest Mehhikos kasvatatud tõust, teine on Xoloitzcuintli. Chihuahua on tuntud oma erakordselt väikese suuruse poolest, kuid ta on ka tuntud oma elavate ja sõbralike iseloomuomaduste poolest. Chihuahua on üks populaarsemaid koeratõuge Põhja-Ameerikas ja Euroopas.

Chihuahua tõuorganisatsioonid

Chihuahua tõul on mitmeid organisatsioone, mis on pühendunud tõu arendamisele ja edendamisele. Need organisatsioonid pakuvad teavet tõu kohta, korraldavad näitusi ja võistlusi ning pakuvad tõuomanikele ressursse.

American Kennel Club

American Kennel Club (AKC) on üks suurimaid koerte tõuorganisatsioone maailmas. AKC on tunnustanud Chihuahua tõugu alates 1904. aastast ja see on üks populaarsemaid tõuge USA-s. AKC pakub tõuomanikele palju ressursse, sealhulgas tõu standardit, tervisekontrolli juhendit ja võistluste teavet.

Chihuahua Club of America

Chihuahua Club of America (CCA) on USA-s registreeritud tõuorganisatsioon, mis on pühendunud Chihuahua tõu arendamisele ja edendamisele. CCA pakub tõuomanikele palju ressursse, sealhulgas tõu standardit, tervisekontrolli juhendit ja võistluste teavet. CCA korraldab ka igal aastal riiklikku erinäitust, kus esitletakse tõu parimaid esindajaid.

Kennelklubid

Paljudes riikides on Chihuahua tõul oma rahvuslikud kennelklubid, mis on pühendunud tõu arendamisele ja edendamisele. Need organisatsioonid pakuvad tõuomanikele teavet tõu kohta, korraldavad näitusi ja võistlusi ning pakuvad tõu arendamiseks vajalikke ressursse.

Eesti Chihuahua Tõuühing on asutatud 2018. aastal chihuahua kasvatajate algatusel, eesmärgiga ühendada kõiki, kes on huvitatud maailma kõige väiksema tõu arengust Eestis. Eesti Chihuahua Klubi on ainuke ametlikult registreeritud chihuahua tõugu koerte kasvatajaid ühendav tõuühing, kuhu kuuluvad nii kasvatajad kui ka lihtsalt maailma väikseima koeratõu omanikud ja armastajad.