Iiri setter: tõu omadused

Iiri setter

Iiri setter on tuntud oma ilusa kastanpruuni või mahagoni värvi siidise karvkatte poolest, mis on eriti silmapaistev jalgadel, kõrvadel ja sabal. Nende energiline ja lihaseline kehaehitus näitab nende päritolu töökoerana, kelle peamiseks ülesandeks oli jahipidamine. Selle tõu ajalugu on rikas, kuna see on kujunenud mitmete tõugude, nagu inglise setterite, spanjelite, pointerite ja gordoni setterite segu, et luua jahikoer, mis suudaks katta Iirimaa ulatuslikke maapiirkondi.

Iiri setterid on karakterilt tasakaalukad ja elegantsed, käitudes alati iseloomuliku aadelikkusega. Nad on tuntud oma õrna iseloomu ja intelligentse väljenduse poolest, mis muudab nad populaarseks valikuks mitte ainult jahikoertena, vaid ka perelemmikutena. Iseloomult on iiri setter aktiivne ja energiline, kuid ka väga sõbralik ja lastesõbralik, tehes temast ideaalse kaaslase kõikidele pereliikmetele.

Selle koeratõu tervis ja hooldus on samuti olulised aspektid, millele tuleb tähelepanu pöörata. Iiri setterid vajavad regulaarset füüsilist aktiivsust ja vaimset stimulatsiooni, et püsida terve ja õnnelik. Nende pikale ja siidisele karvale tuleb pühendada erilist hoolt, sealhulgas sagedast harjamist ja vajadusel trimmimist, et see jääks puhas ja läikiv.

Ajalugu ja päritolu

Iiri setter

Iiri setter on tuntud oma ajaloolise rolli poolest jahikoerana ning on pärit Iirimaalt. See osa annab ülevaate tõu minevikust ja geograafilistest juurtest.

Tõu ajalugu

Iiri setteri ajalugu ulatub tagasi 18. sajandisse, kui Iirimaa jahimehed arendasid osavat linnukoera. Algselt tõug tuntud mitme nime all, sealhulgas “modder rhu” ja “Irish red setter,” tõu lõplik arengut oli tihedalt seotud King Timahoe nimega, kes väidetavalt oli erakordselt andekas esindaja tõust. Kuulus koer Big Red, mida sageli peetakse selle tõu sümboliks, aitas tõu populaarsusele kaasa kogu maailmas, eriti tänu oma esinemisele romaanis “Big Red”.

Geograafiline päritolu

Iiri setteri geograafiline päritolu asub Iirimaal, kus selle töötavad omadused pöörati tähelepanu eriti linnujahis. Tõu arengusse andsid panuse erinevad koeratõud, nagu näiteks inglise setterid, spanjelid, pointerid ja gordoni setterid, luues sellega osava ja energilise linnuaja. Iirimaalt alguse saanud tõug levis tänu oma headele tööomadustele ja atraktiivsele välimusele ka mujale maailma.

Tõu omadused

Iiri setter

Iiri setter on tuntud oma elegantse välimuse, elava temperamendi ja atraktiivse kastanpruuni karvkatte poolest. Tõu eripärade mõistmine aitab huvilisel teha teadliku valiku, kas see energiline ja sõbralik tõug sobib nende elustiiliga.

Välimus

Iiri setteri karakteristlik välimus on väljendunud sügava rinnakorvi, siidise kastanpruuni kuni mahagoni värvi karvkatte ja sulgjate karvadega jalgadel, kõrvadel ja sabal. Tõustandardi kohaselt on täiskasvanud koera kaal tüüpiliselt meestel 27–32 kg ja naistel 24–29 kg, kere on lihaseline ja proportsionaalne, täis pikkuses sabaga. Mõnel isendil võib esineda ka valget värvi ilminguid rinnal.

Temperament

Iiri setter on tuntud oma sõbraliku ja aktiivse temperamendi poolest. Nad on väga truu kaaslaste ja armastavad suhelda, olles seetõttu suurepärased seltsikoerad. Samuti on nad tuntud oma intelligentsuse ja töötahet, mis tegi neist varem väga hinnatud jahikoerad.

Tervis

Nagu paljude tõugude puhul, võivad ka Iiri setteritel teatud terviseprobleemid esineda. Õnneks on nende tõu esindajad üldiselt tervislikud, kuid on soovitatav teha regulaarseid tervisekontrolle, eriti kontrollides puusa- ja küünarliigese düsplaasia suhtes.

Energiatase

Iiri setteritel on kõrge energiatase, mistõttu vajavad nad regulaarset ja piisavat füüsilist koormust. See võib hõlmata pikki jalutuskäike, jooksu või isegi agility-treeninguid. Energiaküllane ja aktiivne eluviis on nende tervise ja heaolu jaoks kriitilise tähtsusega.

Hooldus ja koolitus

Iiri setter

Iiri setter vajab regulaarset hooldust ja järjekindlat koolitust. Nende siidine karv ja kõrge intelligentsus nõuavad omanikult pühendumist ja teadmisi.

Harjamine ja trimmimine

Iiri setteri kaunis siidine karv nõuab korrapärast harjamist, et vältida pusade teket ja hoida karva läikivana. Vähemalt kord nädalas tuleks koera harjata, et eemaldada lahtine aluskarv ja vähendada karvaajamist. Trimmimist on vaja teostada aeg-ajalt, eriti käppade, kõrvade ja sabapiirkonnas, et säilitada tõuomane välimus.

Koolitus ja haridus

Iiri setter on kõrgelt intelligentne koer, kes vajab vaimset stimulatsiooni ja ülesannete lahendamist. Varane koolitus on oluline, et õpetada kuulekust ja head käitumist. Nad omavad erakordset haistmismeelt, mis teeb nendest suurepärased jahikoerad. Treening peaks olema järjepidev ja mitmekesine, kasutades positiivse tugevduse meetodeid.

Tervislik toitumine on samuti oluline, et hoida koera heas vormis ja ennetada puhitust või seedetrakti probleeme. Tasakaalustatud dieet, mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid, on iiri setteri tervisele kriitilise tähtsusega.

Sobivus perekonnaks

Iiri setter on tuntud kui suurepärane perekoer, mis on eriti mänguhimuline ja armastav. See tõug sobib hästi peredesse, kus on lapsed ning teisi lemmikloomi, eeldusel, et ta saab piisavalt füüsilist koormust ja vaimset stimulatsiooni.

Mängulisus lastega

Iiri setter on loomult mänguhimuline ja sõbralik, tehes temast ideaalse kaaslase peredele, kus kasvavad lapsed. Nad on tuntud oma kannatlikkuse ja helluse poolest laste suhtes. Mängu ajal on Iiri setterid entusiastlikud ja õrnad, mis muudab nad heaks valikuks peredele, kes soovivad aktiivset ja kaasahaaravat kaaslast oma laste jaoks.

Sobivus teiste lemmikloomadega

Iiri setterid on üldiselt sõbralikud ka teiste lemmikloomadega, sh kassidega. Neid tuleks aga varakult sotsialiseerida, et edendada positiivseid suhteid kodus elavate teiste loomadega. Neil on tugev jahimehe instinkt, nii et nende mäng võib mõnikord olla teiste väiksemate lemmikloomadega liiga robustne. Selle haldamiseks on oluline varakult ja järjekindlalt treenida, et tagada kõigi koduste lemmikloomade ohutus ja heaolu.

Tõu kasutus

Iiri setter, tuntud ka kui punane setter, on mitmekülgne koer, mis sobib nii jahipidamiseks kui ka näituseringides esinemiseks. Ta on aretatud Iirimaal linnujahi jaoks, kus tema võimed linnuhaistmisel ja -toomisel on hinnatud.

Jaht ja spordialad

Iiri setterid on oma olemuselt jahikoerad, eriti tuntud kui osavad linnutöö spetsialistid. Nende terav haistmismeel ja töövõime teevad neist tõhusad välitöö kaaslased. Ameerika Kennelklubi liigitab nad sportkoerte kategooriasse, kus nad demonstreerivad oma suutlikkust toimida nii field trials (väljakatsetel) kui ka jahi olukordades. Inglise setterite ja spanjelite kõrval peetakse iiri settereid suurepäraseks valikuks jahikoeraks, keda treenitakse ka saaki tooma.

 • Ülesanded jahil:
  • Saagilõhna tuvastamine
  • Saagi peatamine või õrn toomine
  • Täpne ja kuulekas tegutsemine püssikoera rollis

Iiri setterid on leidnud kasutust ka erinevates koeraspordis, näiteks agility’s, tänu nende kõrgele energia tasemele ja kiirele õppimisvõimele.

Näitusering

Näituseringis on iiri setterid tuntud oma elegantse välimuse ja graatsiliste liikumistega. Nende siidine karv ja rikkalik punane värv võlub kohtunikke ja publikut, pälvides tihti tunnustust ja auhindu. Näitustel osaledes peavad iiri setterid vastama tõustandardile, mida hinnatakse läbi välimuse ja liikumise.

 • Kriitilised tunnused näitustel:
  • Ühtlane ja ilmekas liikumine
  • Tõuomane pea kuju ja väljendusrikas pilk
  • Läikiv ja korrektselt hooldatud karvkate

Iiri setterid ei ole mitte ainult väljapaistvad jahikoerad, vaid ka kaunid näituseesindajad, näidates endast parima nii maastikul kui ka näituseringis.

Kokkuvõte

Iiri setter on tõug, mis kuulub jahikoerte gruppi. Teda iseloomustavad elegantne välimus ja liikuv iseloom. Neid koeri tuntakse nende rikka kastanpruuni karvkatte poolest, mis on ühtlasi siidine ja liibuv, lisaks on neil sulgjad karvad jalgadel, kõrvadel ja sabal.

Tabelis on toodud iiri setteri tõu põhilised omadused:

OmadusKirjeldus
Kaal25-32 kg
Kõrgus62-70 cm
Eluiga12-15 aastat
KarvkateKastanpruun kuni mahagon
IseloomEnergiline, sõbralik, intelligentne

Iiri setterid nõuavad regulaarset treeningut ning neile sobib aktiivne eluviis. Selle tõu esindajad on tuntud ka oma hea tervise ja vastupidavuse poolest, kuigi nagu kõik koerad, peavad nad läbima teatud terviseuuringuid. Nad võivad olla ka ideaalsed kaaslased peredele, kuna neil on tasakaalukas ja sõbralik temperamant.