Inglise buldog: Tõu omadused

Inglise buldog

Inglise buldog on tuntud koeratõug, mis pärineb Suurbritanniast. Tõug on aretatud kaaslaseks ja kaitsjaks ning on tuntud oma julge ja vastupidava olemuse poolest. Inglise buldog on keskmist kasvu, lihaseline ja lühikarvaline koer, mille iseloomulikud tunnused on massiivne pea, lühike nina, laiad õlad ja kompaktne kehaehitus. Need koerad on saanud populaarseks tänu oma heasüdamlikule ja sõbralikule loomule, olles lojaalsed ja armastavad kaaslased oma omanikele.

Selle tõu esivanemad olid kord tuntud kui võitluskoerad härgade ning teiste koertega peetud lahingutes, kuid tänaseks on Inglise buldog oma eluviisi muutnud. Tõu ajalugu on rikas ja huvitav ning taoline taust peegeldub nende kohati kangekaelses, kuid samas ka leplikus iseloomus.

Inglise buldogi tervis ja hooldamine vajab tähelepanu, kuna tõug võib kalduda mitmetele terviseprobleemidele, sealhulgas hingamisraskustele ja liigeste probleemidele. Vettpidav dieet ja regulaarne, kuid mitte liigne kehaline koormus aitavad tagada Inglise buldogi heaolu ja pikaealisuse.

Ajalugu ja päritolu

Inglise buldog

Inglise buldog on tõug, mille ajalugu on tihedalt seotud Inglismaaga ja mis on kujunenud läbi sajandite kestnud aretustegevuse.

Areng ja päritolumaa

Inglise buldogi esivanemateks peetakse iidseid mastife ja Põhja-Inglismaalt pärit molosse, mida kutsuti ka sõja- või verikoerteks. Nende arengut mõjutasid nii geograafilised kui ka kultuurilised tegurid Inglismaal, kus tõuaretus sai alguse juba viikingite ajast. Tänapäevane Inglise buldog on siiski üsna erinev oma esivanematest, olles saanud tuntust pigem oma lepliku loomu kui võitlusvalmiduse poolest.

Bull-baiting ja keelustamine

Kuni 19. sajandini kasutati Inglise buldoge peamiselt bull-baiting‘us, mis oli julm sport, kus koerad pidid härja kallale kargama. 1835. aastal see tegevus keelustati ning tõugu ähvardas väljasuremine. Kuid entusiastide jõupingutuste tõttu suudeti Inglise buldog säilitada ja nende olemust muuta, kujundades tõust lõpuks sõbraliku ja rahuliku kaaslase.

Inglise buldogi tõu standardid AKC poolt

AKC (Ameerika Kennelklubi) tunnistas Inglise buldogi ametlikult tõuks 1886. aastal. Ameerika Kennelklubi poolt koostatud tõu standardid olid üksikasjalikud, kirjeldades nõutavaid omadusi alates pea kujust ja keha proportsioonidest kuni iseloomu ja käitumiseni. Need standardid on oluline osa tõu ajaloost, aidates tagada Inglise buldogi kui tõu järjepidevuse ja kvaliteedi breed enthusiasts jaoks üle kogu maailma.

Välimus ja iseloomustus

Inglise buldog

Inglise buldog on hästi äratuntav tänu oma unikaalsele välimusele ja kindlale iseloomule, mis teeb temast armastatud lemmiku paljudes peredes.

Värvus ja karvkate

Inglise buldogi karvkate on lühike, sile ja tihe. Tavaliselt esinevad värvid on punane, valge, tiiger, laiguline ning kirp. Värvusel võivad esineda ka erinevad varjundid ja muster, olles tihti nende välimuse ilmestavaks jooneks.

Keha ja pea ehitus

Tõu üheks silmatorkavamaks omaduseks on nende pea ehitus ja nägu. Suur pea ja lühike koon koos voldilise nahaga annavad Inglise buldogile selle tõu jaoks iseloomuliku väljanägemise. Keha on musklis ja massiivne, tagades tõule selle sarnase väljanägemise.

Suurus ja kaal

Suurus ja kaal varieeruvad sõltuvalt soost. Isased Inglise buldogid kaaluvad tavaliselt 20-25 kg ja emased veidi vähem. Inglise buldog on keskmist kasvu, isaste turjakõrgus jääb 36-41 cm vahele, emastel 30-36 cm. Sellega seoses on buldog mitte ainult atraktiivne, vaid ka võimas koer.

Ülaltoodud omadused muudavad Inglise buldogi nii eristuvaks teistest tõugudest, nagu ka nende rahulik ja laste vastu sõbralik iseloom, mis teeb temast suurepärase pereliikme.

Iseloom ja käitumine

Inglise buldog

Inglise buldog on lemmikloomana tuntud oma sõbraliku ja lojaalse iseloomu poolest. Need koerad on julged ja armastavad, kuid võivad mõnikord ilmutada ka jonnakat võitlusvaimu.

Temperament ja sõbralikkus

Inglise buldogid on üldiselt väga sõbralikud ja lapsesõbralikud koerad. Nad on tuntud oma armastava käitumise poolest oma pere ja lähedaste inimeste suhtes. Need koerad võivad olla kaitsvad, kui tunnevad, et nende armastatu on ohus, kuid nende käitumine võõraste suhtes on tavaliselt tagasihoidlik.

Intelligentsus ja õpetatavus

Kuigi Inglise buldog ei pruugi olla kõige intelligentsem tõug, on ta siiski võimeline õppima ja sooritama erinevaid käsklusi. Kasvatamine võib nõuda kannatlikkust, kuna selle tõu esindajad võivad olla jonnakad, kuid järjepideva ja positiivsete tugevduste põhise treeninguga on võimalik saavutada head tulemused.

Sotsialiseerimine

Varajane sotsialiseerimine on oluline, et aidata Inglise buldogil kujuneda hästi käituvaks lemmikloomaks. Positiivsed kogemused erinevate inimeste, kohtade ja teiste loomadega aitavad ennetada agressiivset käitumist ja muudavad koera ümbruskonnaga mugavamaks.

Tervise ja hoolduse nõuanded

Inglise buldogidel on tõule omased nii terviseprobleemid kui ka hooldusvajadused. Tõhus hooldus ja asjatundlik ennetamine aitavad kaasa nende koerte paremale elukvaliteedile ja üldisele tervisele.

Terviseprobleemid ja nende ennetamine

Inglise buldogid on altid mitmetele terviseprobleemidele, mille hulka kuuluvad brachycephalic syndrome, ellenäärme düsplaasia, cherry eye, samuti hingamisteede probleemid ja allergiad. Terviseprobleemidest tulenevalt on oluline jälgida buldogi kaalu, et vältida lisakoormust liigestele ja hingamisteedele.

  • Brachycephalic syndrome’i ennetamiseks on soovitatav vältida buldogi ülekuumenemist ja üleliigset füüsilist koormust.
  • Ellenäärme düsplaasia korral aitab regulaarne veterinaarkontroll ja vajadusel kirurgiline sekkumine.
  • Cherry eye puhul tuleks pöörduda veterinaari poole, et vältida edasisi silmaprobleeme.

Regulaarne kontroll vetereinaar juures ja õige toitumine koos piisava koguse puhta veega aitavad tervisemurede ennetamises.

Igapäevane hooldus ja grooming

Igapäevane hooldus on Inglise buldogi tervise juures kriitilise tähtsusega. Nende kortsuline nahk vajab erilist tähelepanu, et vältida nakkusi ja põletikke.

  • Harjamine vähemalt kord nädalas eemaldab surnud karvad ja aitab hoida kasuka kohevana.
  • Nina- ja silmavoldid tuleb puhastada iga päev, et vältida mustuse ja bakterite kogunemist.
  • Regulaarne pesemine koerale sobivate šampoonidega aitab kontrolli all hoida allergiad.

Nende hooldusvõtete järgimine aitab Inglise buldogi naha puhta ja tervena hoida ning tagab parema heaolu nii lühiajaliselt kui ka pikas perspektiivis.

Treenimine ja aktiivsuse vajadused

Inglise buldog vajab korrektset treenimist ja mõõdukas koguses aktiivsust, et säilitada hea tervis ja rõõmsameelne iseloom. Ehkki nad pole kõige energilisemad koerad, on päevased harjutused olulised.

Harjutusvajadus

Inglise buldogide harjutusvajadus on mõõdukas. Nad vajavad igapäevaseid lühikesi jalutuskäike ja mõõdukat mänguaega, et hoida kehakaalu kontrolli all ja vältida ülekaalulisusest tulenevaid tervisemuresid. Spetsialistid soovitavad Inglise buldogile korraldada kehalist aktiivsust umbes pool tundi päevas. See võib hõlmata kahte 15-minutilist jalutuskäiku või kergeid mänge pereliikmetega.

Mängud ja tegevused

Erinevad mängud ja tegevused on hädavajalikud, et hoida buldogi meel erksa ja ferotsiidne energia tasakaalus. Kuigi nad ei pruugi omada kõrget energiataset, naudib Inglise buldog lühiajalisi mänguseansse, nagu näiteks palli püüdmine või kihvtide närimine. Nii treeningu kui mängu puhul tuleks alati arvestada koera harjumuse ja füüsilise seisundiga, et vältida liigset koormust.

Muud Bulldogi tõud

Bulldogi tõugude hulka kuuluvad mitmed erinevad koeratüübid, mis on tõuaretuse tulemusena kujunenud ja kohandunud teatud spetsiifilistele omadustele ja vajadustele. Nende seas on erinevused nii välimuses kui ka temperamendis.

Prantsuse buldog ja teised lähedased tõud

Prantsuse buldog on üks populaarsemaid Inglise buldogiga lähedalt seotud koeratõuge. See on väikest kasvu koer, kellel on suured ‘nahkhiir-kõrvad’ ja lühike nina, mis võivad põhjustada hingamisprobleeme, sarnaselt Inglise buldogile. Prantsuse buldog on intelligentne, seltskondlik ja hea loomuga kaaslane, kes saab hästi läbi laste ja teiste loomadega.

Teiste lähedaste tõugude hulka võib arvata erinevad buldogi variatsioonid, nagu Ameerika buldog, Olde English Bulldogge ning muud modernsed katsetused buldogi tüüpi koerte arendamiseks, mis keskenduvad tervise ja funktsionaalsuse parandamisele. Näiteks Olde English Bulldogge on aretatud olema vastupidavam ja aktiivsem kui traditsiooniline Inglise buldog, kombineerides mitmete erinevate tõugude omadusi.

Kokkuvõte

Inglise buldog on tõug, mille ajalugu ulatub tagasi sajandite taha. Olles pärit Suurbritanniast, tuntakse neid koeri nende iseloomuliku välimuse poolest: massiivne pea, lühike nina, tugev lõuapartii ning kortse täis nägu.

Tervisekontrollid on tõuaretuses üliolulised, et tagada tervete ja hea elukvaliteediga koerte sünd. Eesti Inglise buldogide tõuühing rõhutab vajadust läbida silmauuringuid ja südameuuringuid vastavalt kehtestatud intervallidele:

  • Silmauuringud tuleb läbi viia alates 12. elukuust ja seejärel igal teisel aastal.
  • Südameuuringud on samuti kohustuslikud, algusega 12. elukuust ja korduvate uuringutega iga kolme aasta järel.

Inglise buldogid on keskmist kasvu, lihaselised ja lühikarvalised koerad. Isased kaaluvad umbes 25 kg, emased veidi vähem.