Alaska malamuut: tõug, iseloom ja eelised

Alaska malamuut

Alaska Malamuut on tõug, mis on pärit Alaskast. See on suur koeratõug, kellel on paks karv ja tugev kehaehitus. Alaska Malamuut on tuntud oma võime poolest vedada raskusi lume ja jää peal, mistõttu neid kasutati sageli kelgukoertena.

Tõu iseloomustab sõbralikkus ja kiindumus, kuid samas ka domineeriv iseloom ja tihti isepäisus. Seetõttu on oluline, et koer koolitataks juba varakult ning talle selgeks teha, mis rollis ta oma karjas on. Alaska Malamuudid on ka väga tugeva karjainstinktiga ning seetõttu tuleks neid hoida piiratud alal või kindlas aedikus.

Tõu ajalugu

Alaska malamuut

Alaska malamuut on pärit Ameerika Ühendriikide Alaskast ja kuulub spitsilaadsete tõugude hulka. Tõugu peetakse üheks maailma vanimaks, kuna väidetavalt ületasid alaska malamuudi eellased Beringi väina enam kui 4000 aastat tagasi.

Huvi tõupuhaste alaska malamuutide aretamiseks algas 1926. aastal. Tõu aretus algas Siberi koerte ja Alaskal levinud kelgukoerte ristamisega. 1935. aastal tunnustas tõugu Ameerika Kennelklubi (AKC) ja loodi Ameerika Alaska Malamuutide Klubi (AMCA). AKC algne registreerimisperiood oli väga lühike, registreeriti täpselt nii palju koeri, kui oli tarvis ametlikult alaska malamuutide kui tõu tunnustamiseks.

Alaska malamuute kasutati peamiselt kelgukoertena, kes vedasid kaupa ja inimesi Alaskal ja Kanada põhjaosas. Tõu populaarsus kasvas pärast 1896. aastal Klondike kullapalaviku algust, kui kelgukoeri kasutati kulla transportimiseks Alaska ja Kanada vahel.

Alaska malamuutidel oli oluline roll ka Teises maailmasõjas, kus neid kasutati sõjaväe koertena. Tõug on tuntud oma vastupidavuse ja jõu poolest ning neid kasutati sageli ka kõvasti töötavate koertena, näiteks päästekoertena ja politseikoertena.

Tänapäeval on Alaska malamuutidel endiselt oluline roll kelgukoertena, kuid neid kasutatakse ka perekoertena, kuna nad on sõbralikud ja lojaalsed. Tõu ajalugu on rikas ja huvitav ning alaska malamuutide populaarsus jätkub tänapäeval.

Füüsiline kirjeldus

Alaska malamuut

Värvus

Alaska malamuutide karvkatte värvus võib olla erinev. Värvid võivad ulatuda punasest, valgest, mustast, hallist, sabli värvist kuni ühtlase valgeni.

Suurus ja kaal

Alaska malamuut on võimas ja tugeva kehaehitusega koeratõug. Isased koerad võivad kaaluda kuni 43 kg ja olla kuni 63 cm kõrged turjalt. Emased koerad on pisut väiksemad, kaaludes kuni 38 kg ja olles kuni 58 cm kõrged turjalt.

Karvkatte omadused

Alaska malamuudil on kahekordne karvkatte struktuur, mis koosneb pealmisest karvast ja aluskarvast. Pealmine karv on karm ja õline, samal ajal kui aluskarv on pehme ja tihe. Karvkatte tihedus ja pikkus varieerub sõltuvalt kliimatingimustest.

Silmad

Alaska malamuutide silmad on tavaliselt pruunid või pruunikashallid. Silmad on keskmise suurusega ja asuvad suhteliselt sügaval silmakoopas. Silmad kiirgavad tavaliselt valvsust, huvi ja uudishimu.

Alaska malamuudid on tugevad ja vastupidavad koerad, kellel on võimas kehaehitus ja tugevad lihased. Nende kahekordne karvkatte struktuur kaitseb neid karmide ilmastikutingimuste eest, kuid nõuab ka regulaarset hooldust. Malamuutide karvkatte aluskarv on paks ja tihe, mis tähendab, et need koerad võivad tugevalt karvavahetuse ajal päris palju karva kaotada.

Tervis

Alaska malamuut

Haigused

Alaska Malamuut on üldiselt terve tõug. Kuid nagu paljudel tõugudel, võib neil esineda pärilikke haigusi. Peamised pärilikud haigused, mida maailmas peetakse oluliseks uurida, on puusaliigeste düsplaasia, küünarliigeste düsplaasia ja silmahaigustest HC ehk pärilik katarakt, RD e. võrkkesta düsplaasia ja PRA progresseeruv võrkkesta atroofia.

Puusaliigeste düsplaasia on seisund, kus puusaliigesed ei arene korralikult ja võivad põhjustada liikumisprobleeme. Küünarliigeste düsplaasia on sarnane seisund, kus küünarliigesed ei arene korralikult ja võivad samuti põhjustada liikumisprobleeme.

Silmahaigused nagu katarakt ja võrkkesta düsplaasia võivad põhjustada pimedaksjäämist. Kuid nende haiguste esinemine on tõuaretajate poolt võimalikult välditud.

Tervislik eluiga

Alaska Malamuutide keskmine eluiga on 10-12 aastat. Kuid nagu iga koera puhul, on nende eluiga mõjutatud nende tervisest ja elustiilist.

Tervisliku eluviisi hulka kuulub regulaarne liikumine, tasakaalustatud toitumine ja piisav hügieen. Lisaks peaksid omanikud regulaarselt kontrollima oma koera silmi ja hindama puusaliigeseid.

Kui Alaska Malamuut on tervislik, siis võib ta elada kaua ja õnnelikku elu. Kuid nagu iga koera puhul, on oluline regulaarselt külastada loomaarsti ja jälgida nende tervist.

Iseloom ja käitumine

Temperament

Alaska malamuut on väga sõbralik ja tähelepanu ihkav koer. Ta on kiinduv oma perekonda ja võib olla võõraste suhtes reservaatlik. Koer on intelligentsed, kuid sageli püüab olla iseseisev ja sõltumatu. Ta võib olla ka jonnakas ja kangekaelne ning seetõttu on soovitav, et uus omanik käiks koeraga vähemalt üldsõnakuulelikkuse algkursusel.

Energiatase

Alaska malamuut on väga energiline koer, kellel on kõrge vastupidavus. Ta vajab palju liikumist ja füüsilist koormust, et hoida oma energiataset tasakaalus. Koer sobib hästi aktiivsetele omanikele, kes saavad temaga koos joosta, matkata ja mängida.

Käitumine teiste loomadega

Alaska malamuudil on kõrge saakloomade ajend ja ta võib olla agressiivne teiste loomade suhtes, sealhulgas teiste koerte ja kassidega. Seetõttu on oluline, et koer saaks juba varakult sotsialiseeruda teiste loomadega ning et tema käitumist jälgitaks hoolikalt.

Koer on tuntud oma tugeva häälekasuse poolest ja võib olla väga vokaalne. Ta on mänguline, kiinduv ja lojaalne oma perekonnale ning võib olla õnnelik nii siseruumides kui ka väljas.

Hooldus

Harjamine

Alaska malamuut on pikkakarvaline koeratõug, mistõttu vajab ta regulaarset harjamist. Harjamine aitab eemaldada surnud karva, vältida sasipundarde teket ning hoida koera karvkatet puhtana. Soovitatav on harjata koera vähemalt kaks korda nädalas ning ajal, mil koer vahetab karva, tuleks tihedamini harjata.

Koolitus

Alaska malamuut on intelligentne koeratõug, kuid võib olla ka üsna isepäine. Seetõttu on oluline varakult alustada koolitusega ning kasutada positiivset tuge. Obedience koolitus on väga kasulik, kuna see aitab koeral õppida põhilisi käsklusi ning suurendab koera kuulekust.

Treening

Alaska malamuut on tugev ja vastupidav koeratõug, mistõttu vajab ta regulaarset treeningut. Koerale meeldib joosta ja liikuda, seega sobib talle hästi näiteks suusatamine või kelgukoerasport. Samuti saab koera treenida ka jalutuskäikude ajal, kus võib kasutada näiteks koerakärusid või koerarattaid.

Varjupaik

Alaska malamuut on pärit arktilisest kliimast ning seetõttu talub ta hästi külma. Siiski tuleb tagada koerale varjualune, kuhu ta saab pugeda vihma või päikese eest. Samuti tuleb tagada koerale värske vesi ning piisavalt toitu.

Hooldus on oluline osa Alaska malamuudi eest hoolitsemisel. Regulaarne harjamine, koolitus ning treening aitavad koeral olla tervislik ja õnnelik. Samuti tuleb tagada koerale sobiv varjupaik, kus ta saab end turvaliselt tunda.

Tõu kasutamine

Alaska Malamuudid on tuntud kui tugevad ja võimsad koerad, kes on võimelised täitma erinevaid ülesandeid. Siin on mõned näited nende kasutusviisidest:

Sõidukoerad

Alaska Malamuudid on kasutatud sõidukoertena juba aastasadu. Need koerad on võimelised vedama raskeid kelke ja inimesi pikki vahemaid. Nende tugevus ja vastupidavus muudavad nad ideaalseks valikuks talvistel matkadel.

Pakiloomad

Alaska Malamuudid on ka suurepärased pakiloomad. Nende tugevus ja vastupidavus muudavad nad ideaalseks valikuks raskete koormate vedamiseks. Nende võimekust kasutatakse sageli ka kaugemates piirkondades, kuhu transpordivahendid ei pääse.

Valvekoerad

Alaska Malamuudid on lojaalsed ja kaitsvad koerad, mistõttu neid kasutatakse sageli valvekoertena. Nende võimekus hoiatada omanikke võõraste inimeste ja loomade eest muudab nad suurepäraseks valvekoerte valikuks.

Spordialad

Alaska Malamuudid on ka populaarsed spordikoerad. Nende tugevus ja vastupidavus muudavad nad ideaalseks valikuks erinevate spordialade jaoks, nagu näiteks kelgukoerasport ja raskete koormate vedamine. Nende võimekus võistelda ja vastu pidada rasketes tingimustes muudab nad suurepäraseks valikuks spordikoerte hulgas.

Kokkuvõttes on Alaska Malamuudid tugevad ja võimsad koerad, kes sobivad erinevateks ülesanneteks, sealhulgas sõidukoertena, pakiloomadena, valvekoertena ja spordikoertena. Nende võimekus töötada rasketes tingimustes muudab nad ideaalseks valikuks inimestele, kes vajavad tugevat ja vastupidavat koera.

Malamuut ja perekond

Alaska malamuut on suurepärane koer, kes sobib suurepäraselt perekondadele, kes armastavad suuri koeri. Nad on tugevad ja vastupidavad koerad, kellel on sõbralik ja mänguline iseloom. Nad armastavad mängida ja veeta aega oma perega.

Nad on suured koerad, kellel on tugevad lihased ja vastupidav kehaehitus. Seetõttu on oluline, et nende perekond annaks neile piisavalt füüsilist koormust, et hoida neid tervena ja õnnelikena. Nad armastavad ka tähelepanu ja hellust, seega on oluline, et nende perekond annaks neile piisavalt armastust ja tähelepanu.

Alaska malamuut on suurepärane perelemmik, kes sobib hästi lastega peredesse. Nad on sõbralikud ja kannatlikud koerad, kes naudivad lastega mängimist ja aega veetmist. Siiski tuleks alati jälgida laste ja koera koostoimet, et tagada nende turvalisus.

Kuigi Alaska malamuut on suur koer, on nad tavaliselt sõbralikud ja leplikud teiste lemmikloomade suhtes, eriti kui nad on nendega koos kasvanud. Kuid nagu alati, tuleks nende koostoimet alati jälgida, et vältida võimalikke konflikte.

Kokkuvõttes on Alaska malamuut suurepärane perelemmik, kes sobib suurepäraselt suurte koerte armastajatele. Nad on sõbralikud, mängulised ja vastupidavad koerad, kes armastavad veeta aega oma perega.

Tõuühingud ja kasvatajad

Alaska Malamuutide Liit on tõuühing, mis on loodud selleks, et edendada alaska malamuudi tõugu ning tagada selle aretus ja kasvatamine vastavalt tõu standardile. Liit korraldab erinevaid üritusi, näitusi ja koolitusi, kus saavad kokku tõu kasvatajad, omanikud ja huvilised. Lisaks sellele annab liit välja ka tõu ajakirja ning annab nõu tõu kasvatamise ja aretusega seotud küsimustes.

Eestis on mitmeid alaska malamuutide kasvatajaid, kes on liitunud Alaska Malamuutide Liiduga. Nende kasvatajate käest on võimalik osta tõupuhtaid kutsikaid ning saada nõu tõu hooldamise ja kasvatamise kohta. Kasvatajad on pühendunud tõu aretusele ning teevad kõik endast oleneva, et tõu kvaliteet püsiks kõrge.

Alaska Malamuut on tõug, mis on tunnustatud Ameerika Kennelklubi (AKC) poolt. AKC on organisatsioon, mis on loodud selleks, et edendada koerte kasvatamist, aretamist ja näitustel osalemist. AKC tunnustamine annab tõule suurema nähtavuse ning võimaldab osaleda erinevatel näitustel ja võistlustel.

Alaska Malamuutide omanikud on tõu suurimad toetajad ning nende panus tõu arengusse on hindamatu väärtusega. Omanikud hoolitsevad oma koerte eest ning tagavad, et tõu kvaliteet säiliks. Paljud omanikud osalevad ka erinevatel näitustel ja võistlustel, kus nad saavad oma koerte oskusi ja võimeid näidata.

Kokkuvõtlikult võib öelda, et tõuühingud ja kasvatajad on olulised tõu säilitamiseks ja arendamiseks. Tõuühingud annavad nõu tõu hooldamise ja aretamise kohta ning korraldavad erinevaid üritusi, kus saavad kokku tõu kasvatajad, omanikud ja huvilised. Kasvatajad on pühendunud tõu aretusele ning teevad kõik endast oleneva, et tõu kvaliteet püsiks kõrge. Omanikud on tõu suurimad toetajad ning nende panus tõu arengusse on hindamatu väärtusega.

Sarnased tõud

Alaska malamuut on arktiline koeratõug, kellel on palju sarnaseid omadusi teiste spitsilaadsete tõugudega. Siin on mõned sarnased tõud, mida võiks võrrelda Alaska malamuudiga.

Siberi husky

Siberi husky on tuntud oma energilisuse ja vastupidavuse poolest, mis muudab nad ideaalseks kelgukoeraks. Sarnaselt Alaska malamuudiga on siberi husky hästi karvastatud, et kaitsta neid külma eest. Kuid siberi husky on tavaliselt väiksem kui Alaska malamuut ja neil on tavaliselt erinev värvus.

Spits

Spitsilaadsete koerte hulka kuuluvad ka Alaska malamuut ja siberi husky. Spitsid on tuntud oma karvkatte ja koonu kuju poolest. Nad on väga energilised ja sobivad hästi kelgukoerteks. Kuid spitsid on tavaliselt väiksemad kui Alaska malamuut ja siberi husky.

Töökoerad

Alaska malamuut ja siberi husky on mõlemad tuntud kui töökoerad. Need tõud on kasvatatud raske koorma vedamiseks ja jahipidamiseks. Nad on väga vastupidavad ja suudavad töötada ka kõige raskemates tingimustes.

Hästi karvastatud koerad

Alaska malamuut ja siberi husky on hästi karvastatud koerad, kellel on paks karv, et kaitsta neid külma eest. Sarnaselt Alaska malamuudiga on ka teised spitsilaadsed koerad hästi karvastatud. See muudab nad ideaalseks tõuks külmas kliimas.

Kokkuvõttes võib öelda, et Alaska malamuudil on palju sarnaseid omadusi teiste spitsilaadsete tõugudega. Kuid igal tõul on oma unikaalsed omadused ja Alaska malamuut pole erand.