Foksterjer: tõu ülevaade

Foksterjer

Foksterjerid on energilised ja mitmekülgsed koerad, kelle ajalugu ulatub tagasi 19. sajandisse. Pärinevad Suurbritanniast, kus neid aretatati eeskätt jahiks, et ajada väiksemat ulukit, näiteks rebast, urust välja. Foksterjerite hulka kuuluvad siledakarvaline ja karmikarvaline variant, mõlemad tuntud oma terava mõistuse ja elava iseloomu poolest.

Nende väike ja kompaktne kehaehitus võimaldab neil olla väledad ja vastupidavad. Foksterjerites leidub tõupuhtust ja tugevat tervist, mida peegeldavad haruldased pärilikud haigused ja vähene veterinaarsete uuringute vajadus. Nende loomulik iseseisvus ja truudus muudavad nad suurepärasteks perelemmikuteks, eeldusel, et neid kasvatatakse kindla käe ja järjepidevusega.

  • Foksterjerid on pärit Suurbritanniast ja aretatud peamiselt jahieesmärgil.
  • Neid iseloomustab terav mõistus ja iseseisev, kuid lojaalne iseloom.
  • Koerad on väikese kasvuga, kuid väga vastupidavad ja vähenõudlikud tervise osas.

Päritolu ja ajalugu

Foksterjer

Foksterjerid on terjeritüüpi koerad, mis pärinevad Suurbritanniast. Nad on tuntud oma energilisuse ja julguse poolest ning omavad olulist kohta nii Suurbritannia kui Eesti koerakasvatuses.

Päritolu

Suurbritanniast pärinev foksterjer on koeratõug, mille teke on tihedalt seotud jahtidega. 19. sajandil aretati see tõug mitme eri terjeritõu, sealhulgas musta-pruuni terjeri ja bullterjeri ristamisel, peamiselt rebaste jahipidamise eesmärgil. Selle algupärase funktsiooni tõttu oli foksterjeril oluline roll rebaseajamisel: ta pidi rebase urust välja ajama, et hagijad ja ratsanikud saaksid jahi üle võtta.

Tõu areng

Foksterjer jaguneb kaheks alatüübiks: siledakarvaline ja karmikarvaline foksterjer. Mõlemad variandid arenesid paralleelselt, aga kasvatasid populaarsust erinevatel ajastutel ja neid peetakse nüüd eraldi tõugudeks. Eestis on siledakarvaline foksterjer levinud ning on tuntud oma sõbraliku iseloomu ja heade perekoera omaduste poolest. Laialdaselt tunnustatud tõuna on foksterjer leidnud koha nii näituseringides kui kodudes üle kogu maailma.

Kirjeldus

Foksterjer

Foksterjerid on aktiivsed ja elavad koerad, keda iseloomustavad nende tugev füüsis ja eristuv karvkate. Nad kuuluvad keskmise suurusega koerte hulka ning nendel on selge ja eristuv välimus, mis varieerub sõltuvalt karvkatte tüübist.

Välimus

Foksterjeri pea on piklik, kolju lame ja lõuad tugevad ning lihaselised, millel on kääritaoline hambumus. Silmad on väikesed, ümarad ja tumevärvilised, paiknedes sügavas asetuses. Kõrvad on V-kujulised, ettepoole rippuvad ja põskedele tihedalt hoiduvad. Kael on lihaseline ja hea pikkusega, viies tugeva rinna juurde, mis annab foksterjerile vastupidava välimuse.

Karvkate

Karmikarvalise foksterjeri karvkate on, nagu nimigi ütleb, karm ja sirge, pakkudes kaitset ilmastikukindlalt. Siledakarvalisel foksterjeril seevastu on lühike, sile ja tihe karv. Mõlemat tüüpi foksterjereid on lihtne hooldada, ehkki karmikarvalist tüüpi tuleb aeg-ajalt harjata ja trimmida.

Suurus

Täiskasvanud foksterjeri suurus jääb vahemikku: turjakõrgus on umbes 35–40 cm ning kaaluks on keskmiselt 7–8 kg. Selg on lühike ja sirge ning käpad on väikesed ja tugevad. Saba on tavaliselt dokitud ning hoitakse rõõmsalt püsti, andes koerale tasakaalustatud ja kindlameelse ilme. Foksterjerite värvus võib varieeruda hulga musta, pruuni ja valge toonidega, mis on sageli ühendatud põnevates mustrikes.

Iseloom ja käitumine

Foksterjer

Foksterjer on koeratõug, mille iseloomustab energiline temperamend ja domineeriv suhtumine. Nad on tuntud oma aktiivsuse ja intelligentsi poolest, mis muudab suhtluse huvitavaks ja dünaamiliseks.

Temperament

Foksterjerid on eluenergiast pakatavad ja domineerivad koerad. Need koerad on üldjuhul väga intelligentne ning nad nõuavad järjekindlat treenimist ja sotsialiseerimist. Vastavalt Foxterjeri temperamendile, iseloomule ja isiksusele on oluline meeles pidada, et foksterjeri tüüpiline iseloom võib erineda, olles pehmekarvalisel ja karakarvalisel veidi erinev.

Suhtlus

Suhtlemises peavad foksterjerid sotsialiseeruma varakult, et tagada positiivne suhtumine teiste loomade ja lastega. Need koerad naudivad suhtlust, kuid võivad olla ka kaitsevad oma perekonna suhtes. Nende domineeriv iseloom võib tulla esile ilma korraliku treenimise ja juhtimiseta.

Aktiivsus

Aktiivsus on foksterjeritele oluline nii vaimselt kui füüsiliselt. Nagu märgitud, on siledakarvalise foksterjeri füüsiline kirjeldus tõu aretusel keskendutud liikuvusele ja kiirusele, seetõttu peab nende päevaplaani kuuluma piisavalt liikumist ja mänguaega. Energiarikas foksterjer vajab regulaarset aktiivsust, et rahuldada oma kõrget energia taset.

Treening ja tegevused

Siledakarvaline foksterjer on aktiivne koeratõug, mis nõuab regulaarset treenimist ja vaimset stimulatsiooni. Nad sobivad suurepäraselt mitmesugustesse koerasportidesse ning on võimelised saavutama erakordseid tulemusi mitmekülgse treeninguga.

Õpetamine

Siledakarvaline foksterjer õpib kiiresti ja on väga taibukas. Tema treenimine peaks algama varakult ja olema järjepidev. Treeningute põhirõhk peaks olema positiivsel tugevdusel ja kannatlikkusel, mis aitab arendada usaldusväärset ja õnnelikku koera. Tõu iseloomust tulenevalt on oluline ka sotsialiseerimine, et koer saaks hästi läbi nii inimeste kui ka teiste loomadega.

Agility

Agility on spordiala, kus koer peab läbima takistusrada juhi käskluste järgi. Siledakarvalisel foksterjeril on agilityvõistlustel palju potentsiaali, kuna nad on väga liikuvad ja paindlikud. See spordiala aitab parandada koera tasakaalu ja koordinatsiooni ning tugevdab sidet koera ja omaniku vahel.

Flyball

Flyball on meeskonnasport, kus koerad võistlevad teatejooksus, hüpates üle tõketeta ning tuues palli tagasi. See on suurepärane vahend siledakarvalise foksterjeri energia maandamiseks, pakkudes samal ajal ka vaimset väljakutset. Flyballis osalemine aitab arendada koera kiirust ja kuulekust, ning on suurepärane võimalus suhtlemiseks ja koostööks teiste koerte ja inimestega.

Tervishoid

Siledakarvaline foksterjer on üldiselt vastupidav ja tugeva tervisega koeratõug, kuid teatud pärilike terviseküsimuste mõistmine ja õige toitumine on nende tervise hoidmisel oluline.

Pärilikkus

Siledakarvaline foksterjer võib olla altid teatud pärilikutele terviseseisunditele. Nende tugevad lõuad ja korrektne hambumus on tõule iseloomulikud, kuid tuleb tähele panna ka nende õlad ja lanne, sest liigse aktiivsuse korral võivad tekkida ortopeedilised probleemid. Ülevaade tõu geneticest tervisest on oluline aretamisel ja sellele tuleb tähelepanu pöörata juba varakult.

Toitumine

Toitmine on oluline osa foksterjeri tervise hoidmisest. Tasakaalustatud toitumine, mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid, aitab säilitada siledakarvalise foksterjeri lihasmassi ja üldtervist. Oluline on tagada, et koer ei saaks üleliia kaloreid, mis võib viia ülekaalulisuseni ja seeläbi koormata koera lõualuud ja õlaliigeseid. Tervislik toitumine koos regulaarse kehalise aktiivsusega aitab vältida selliseid probleeme nagu diabeet ja südamehaigused.

Toitmisel tuleb veenduda, et foksterjer saab piisavalt valku oma lihasmassi ja energia säilitamiseks ning et nende toidus oleks piisavalt vitamiine ja mineraalaineid hea luustiku ja liigeste tervise tagamiseks.

Koeratõu kasutamine

Foksterjerid on koeratõug, mida iseloomustab mitmekülgsus ja kohanduvus erinevateks rollideks. Nende ajalugu ulatub tagasi 19. sajandisse, kus nad olid tuntud kui vilkad jahikoerad. Tänapäeval on foksterjerid populaarsed nii jahi- kui ka seltsikoertena.

Jahi- ja seltsikoerad

Foksterjerid on algselt aretatud jahipidamiseks. Nende terav meel ja kiirus teevad neist endiselt suurepärased jahikaaslased, eeskätt rebase- ja jänesejahil. Nende loomupärase sitkuse ja energia tõttu vajavad nad aktiivset eluviisi ning hindavad mängulisi tegevusi.

Enamasti tuntakse siledakarvalist foksterjerit tema kompaktse kehaehituse ja atleetliku täkkelisuse poolest. Jõuliselt arenenud lihastik võimaldab neil olla suurepäraste kiiruseomadustega, mis on jahipidamises väga oluline.

Lisaks jahikoera kohustustele on foksterjer tänapäeval levinud ka kui armastatud seltsikoer. Siledakarvaline foksterjer on kirjeldatud kui energiline ja truu kaaslane, kes sobib ideaalselt aktiivse eluviisiga peredele. Foksterjerite mänguline ja julge iseloom teeb neist kaasahaaravad pereliikmed ja lojaalsed sõbrad.

Spetsialiseeritud rollid

Veelgi enam, foksterjerid on leidnud oma koha mitmes spetsialiseeritud rollis. Tänu oma tugevale tervisele ja terasele mõistusele sobivad nad teatud töökoerte ülesanneteks, nagu otsingu- ja päästeoperatsioonid. Nende vilumus navigeerida keerulistel maastikel ning tugev lõhnataju muudavad nad väärtuslikuks lüliks päästemeeskondades.

Need koerad on oma iseseisva mõtlemise ja hea õppimisvõime tõttu olnud ka hinnatud osalejad erinevates koeraspordi alades. Foksterjerid paistavad silma nii agility-s, kus nende väledus ja keskendumisvõime saavad maksimaalselt rakendust, kui ka kuulekuskoolitusel, kus nõutakse distsipliini ja meeskonnatööd.

Tõuühingud ja registrid

Foksterjerite omanikud ja huvilised saavad ühendust võtta tõuühingute ning registritega, et saada asjakohast teavet ja toetust.

Tõuühingud

Foksterjerite tõuari vajab tegusat koostööd ja pühendumist, mistõttu on Eesti Foksterjerite Tõuühing oluline keskpunkt, mis koondab foksterjeritest huvitatud isikuid. Organisatsioon pakub liikmeskonnale vajalikke ressursse, edendab tõuaretust ja toetab tõukaitset. Samuti korraldatakse Eesti Foksterjerite Tõuühingu kaudu sündmusi ja koolitusi, mis aitavad kaasa tõu arengule ja populariseerimisele.

Registrid

Tõuühingute tegevuse toimivuse ja koerte jälgitavuse tagamiseks on loodud registrisüsteemid. Registritesse kantakse koerte andmed, nagu sünnikuupäev, terviseinfo ning näitustulemused. Näiteks Registrite ja Infosüsteemide Keskus võimaldab vaadata Eestis registreeritud koerte ning nende omanike andmeid. Väljaspool Eestit on foksterjerite tõuühingud ja registrid samuti olulisel kohal, nagu Soomes, kus tegutseb aktiivne foksterjerite kogukond ja koerte registrisüsteem.

Seosed teiste tõugudega

Foksterjer, tuntud oma elava iseloomu poolest, võib sarnaneda ja erineda teistest terjeritüüpi koertest.

Sarnasused

Foksterjerid jagavad paljusid omadusi teiste terjeritega, näiteks suurt energiat ja mängulisust. Kõige lähedasemalt on neid võrreldav wire fox terrieriga, millega neil on mitmeid ühiseid jooni:

  • Mõlemad tõud on väga energilised ja vajavad palju liikumist.
  • Neil on terjeritele omane kindlameelne ja iseseisev iseloom.

Erinevused

Erinevusi leidub nii füüsilistes karakteristikutes kui ka käitumuslikes joontes. Smooth fox terrier eristub oma sileda karvkattega, samas kui wire fox terrier’i tunnusjooneks on jäme ja karvane kasukas.

  • Smooth fox terrier on tavaliselt muscular kehaehitusega ning ka wire fox terrier presenteerib end sarnaselt atleetlikuna.
  • Terjeritest erinevalt on beagle lõhna jälgija, mitte jahtija nagu terjerid, samuti on beagle tavaliselt rahulikum ja sõbralikum.
  • Pointer on tuntud oma tööoskuste poolest linnujahil, mis on omadused, mida foksterjeril ei rõhutata sama palju.

Kokkuvõte

Siledakarvaline foksterjer on tõug, mis on tuntud oma intelligentse ja energilise olemuse poolest. Nad on lojaalsed kaaslased, kes on valmis pakkuma seltsi mitmesugustes tegevustes. Nende eluiga ulatub tavaliselt 12–15 aastani, mis teeb neist pikaealised lemmikloomad.

Karmikarvaline foksterjer eristub oma rough ja vastupidava karvkattelise välimuse poolest. Ka neil on tugev lihasestruktuur ja nad on väledad ning neil on suurepärane jahioskus. Nende eluiga on sarnane siledakarvaliste foksterjerite omaga.

Mõlemad foksterjeri tüübid nõuavad regulaarset liikumist ja aktiivset eluviisi. Sobivad hästi omanikele, kes on valmis pühendama aega nende füüsiliseks ja vaimseks stimuleerimiseks.

OmadusSiledakarvaline foksterjerKarmikarvaline foksterjer
KarvkateSile ja läikivKarvane ja tugev
IseloomIntelligentne, lojaalneEnergiline, jahipidamisoskusega
Eluiga12-15 aastat12-15 aastat
AktiivsusKõrgeKõrge

Need koerad on iseloomult sõbralikud ning kohanevad hästi erinevate kodude ja elustiilidega. Neil on vajalik regulaarne harjutamine ja positiivsel meetodil treenimine, et nad oleksid tasakaalukad ja rõõmsameelsed.