Šoti terjer: tõu tutvustus ja omadused

šoti terjer

Šoti terjer on tugeva iseloomu ja lojaalsusega koeratõug, mis on pärit Šotimaalt. See väike, kuid võimas koer on tuntud oma iseloomuliku välimuse ja aruka käitumise poolest. Šoti terjeri turjakõrgus on 25-28 cm ja kaal 8,5-10,5 kg. Neil on karm ning traatjas pealiskarv, pehme ning tihe aluskarv ning esileküündivad kulmud ja vuntsid.

Šoti terjerid on lojaalsed ja truud kaaslased, kes sobivad hästi aktiivsele perele. Need koerad on väga arukad ja julged, ent mitte kunagi agressiivsed. Nad on väärikad, iseseisvad ja vaoshoitud ning on suurepärased kaitsjad. Šoti terjerid on tugeva iseloomuga koerad, kes vajavad kindlat ja järjekindlat koolitust.

Šoti terjerid võivad olla musta värvi, nisukarva või hallikaspruunid. Viimaseid esineb harvem, kuid ka Eestis on neid umbes kümmekond. Koertel on tugev, traatjas, pikk, ilmastikukindel pealiskarv ja pehme aluskarv. Šoti terjerid on üks vanemaid terjeritõugusid, mis on pärit Šotimaalt. Nende ajalugu ulatub tagasi sajandite taha, kui need koerad olid kasutusel näriliste püüdmiseks ja karjatamiseks.

Ajalugu

Šoti terjeri ajalugu ulatub tagasi 15. sajandisse, kui need koerad olid tuntud kui väikesed kiskjate ja näriliste jahipidajad Šotimaal. Esimesed kirjalikud märked Šoti terjeritest pärinevad 17. sajandist, kus neid kasutati ka karjatamisel.

  1. sajandil hakkasid Šoti terjerid saavutama populaarsust koertenäitustel, kuid tõu väljasuremise oht oli suur. Õnneks suutis paar entusiasti tõu säilitada ja aretada edasi.

Tänapäeval on Šoti terjerid populaarsed lemmikloomad üle maailma. Nad on tuntud oma iseloomuliku välimuse, tugeva iseloomu ja lojaalsuse poolest. Kuigi Šoti terjerid on enamasti lemmikloomad, on nende jahipärand endiselt märgatav.

Šoti terjerite aretus jätkub tänaseni, et säilitada tõu tervist ja iseloomu. Inglismaalt pärit Šoti terjerid on eriti populaarsed üle maailma.

Iseloom ja käitumine

šoti terjer

Iseloom

Šoti terjer on tugeva iseloomuga koeratõug, kellel on palju enesekindlust ja väärikust. Nad on intelligentne tõug, kes on iseseisev ja väga truu oma peremehele. Šoti terjer on diehard tõug, kes on väga lojaalne ja valmis oma peremehe eest läbi tule ja vee minema.

Käitumine

Šoti terjer on aktiivne koer, kes vajab palju liikumist ja väljakutseid. Nad on valvekoerad, kes on väga tähelepanelikud ja valvsad oma peremehe suhtes. Šoti terjer on sõltumatu tõug, kes ei vaja pidevat tähelepanu, kuid hindavad oma peremehe lähedust ja kiindumust.

Šoti terjer on väga truu ja lojaalne, kuid võib olla reserveeritud võõraste suhtes. Kui nad tunnevad end ohustatuna, võivad nad olla väga kartmatud ja julged. Seetõttu on oluline, et Šoti terjeri sotsialiseerimine algaks varakult ning et nad saaksid kogemusi erinevate inimeste ja koertega.

Kokkuvõttes on Šoti terjer tugeva iseloomuga lojaalne kaaslane, kes sobib hästi aktiivsetele peredele, kes armastavad liikumist ja väljakutseid.

Välimus

šoti terjer

Šoti terjer on väike koer, kelle turjakõrgus jääb vahemikku 25-28 cm ja kaal jääb vahemikku 8-10 kg. Koer on tugeva kehaehitusega, millel on lühikesed jalad ja lühike saba.

Karvkate

Šoti terjeri karvkate on tiheda ja karmi tekstuuriga. Karvkate nõuab regulaarset hooldust, sealhulgas harjamist ja trimmimist, et hoida karvkate heas seisukorras ja vältida matistumist. Karvkatte värvus võib olla must, nisu, brindle, kõik erinevad toonid on lubatud.

Värvus

Šoti terjeri karvkate võib olla must, nisu, brindle, kõik erinevad toonid on lubatud. Karvkate on tiheda ja karmi tekstuuriga.

Kehaehitus

Šoti terjer on väike, kuid tugeva kehaehitusega koer. Ta on ruudukujuline, mitte kunagi piklik, torukujuline. Koer peab olema kasvult madal, mitte kunagi kõrge. Šoti terjer on välimuselt tugev ja jõuline. See lühikeste jalgadega koer on vabade ja hea tõukega liigutustega üllatavalt väle ja aktiivne.

Tervis ja hooldus

Tervis

Šoti terjerid on tavaliselt terved koerad, kuid nagu iga teinegi tõug, võivad neil esineda teatud terviseprobleemid. Üks levinumaid probleeme on nahaprobleemid, mis võivad põhjustada sügelust ja punetust. Samuti võivad Šoti terjerid olla altid silmahaigustele, nagu näiteks katarakt ja glaukoom.

Oluline on tagada, et Šoti terjer saaks piisavalt liikumist ja õiget toitumist. Tervisliku toitumisega saab vältida ülekaalulisust, mis võib põhjustada terviseprobleeme. Samuti on oluline, et koera tervist jälgitaks regulaarselt veterinaari poolt eriti kui ta jõuab vanemasse ikka.

Hooldus

Šoti terjeri karvkate vajab regulaarset hooldust, et seda oleks lihtne hooldada ja et koer näeks hea välja. Karvkatte hooldus hõlmab regulaarset kammimist ja trimmimist. Kui karvkate on liiga pikk, võib see põhjustada nahaärritust ja sügelust.

Lisaks karvkattele tuleb hooldada ka Šoti terjeri hambaid, kuna halb suuhügieen võib põhjustada hammaste kaotust ja muid terviseprobleeme. Oluline on ka tagada, et koeral oleks piisavalt vett ja et tema kõrvad oleksid puhtad.

Kokkuvõttes on Šoti terjer suurepärane kaaslane, kelle eest tuleb hoolitseda, et tagada tema tervis ja heaolu. Regulaarne veterinaarvisiit, tervislik toitumine ja karvkatte hooldus on olulised, et tagada koera tervis ja õnnelik eluiga.

Koolitus ja treening

Koolitus

Šoti terjer on tugeva iseloomuga koeratõug, mis vajab järjekindlat ja positiivset koolitust. Koolituse käigus tuleks keskenduda koera sotsialiseerimisele, et ta oskaks käituda erinevates olukordades ja suhelda teiste koertega. Samuti on oluline õpetada talle põhilisi käsklusi nagu istu, lamama, jääma, tulema ja jalutama.

Koolituse käigus tuleks vältida karistamist ja negatiivset tugevdust, sest Šoti terjerid on tundlikud ja võivad muutuda agressiivseks või kartlikuks. Selle asemel tuleks kasutada positiivset tugevdust, nagu maiustused, kiitus ja mänguasjad.

Treening

Šoti terjer on energiline koeratõug, mis vajab regulaarset treeningut ja liikumist. Treeningu käigus tuleks keskenduda tema vajadustele ja võimetele. Šoti terjerid on head jooksjad ja võivad joosta pikki vahemaid, kuid samas on neil ka lühikeste jooksude ja hüpete jaoks piisavalt jõudu.

Treeningu käigus tuleks vältida igavust ja monotoonsust, sest Šoti terjerid võivad muutuda hajameelseks ja kaotada huvi. Selle asemel tuleks pakkuda talle erinevaid tegevusi ja mänge, nagu näiteks agility, kuulekusvõistlused ja mängud teiste koertega.

Kokkuvõtvalt, Šoti terjer on tugeva iseloomuga koeratõug, mis vajab järjekindlat ja positiivset koolitust ning regulaarset treeningut ja liikumist. Koolituse käigus tuleks keskenduda koera sotsialiseerimisele ja põhiliste käskluste õpetamisele, samas kui treeningu käigus tuleks pakkuda talle erinevaid tegevusi ja mänge.

Šoti terjer perekoerana

Šoti terjer on tugeva iseloomuga ja lojaalne koeratõug, kes sobib suurepäraselt perekoeraks. Need koerad on väga intelligentsed ja õpivad kiiresti, mis teeb nendest suurepärased kaaslased lastele ja täiskasvanutele.

Šoti terjer on väikesekasvuline koer, kellel on tugev kehaehitus ja lühike karv. Need koerad on väga energilised ja armastavad mängida, mis muudab nad suurepärasteks kaaslasteks lastele. Samas on Šoti terjerid ka rahulikud ja kannatlikud, mis muudab nad suurepärasteks kaaslasteks ka vanematele inimestele.

Šoti terjerid on suurepärased kaaslased ka üksikutele inimestele, kes otsivad lojaalset ja sõbralikku seltsilist. Need koerad armastavad olla inimeste läheduses ja veeta aega oma perega. Samuti on Šoti terjerid väga kaitsevad ja valvsad, mis muudab nad suurepärasteks valvekoerteks.

Kokkuvõttes võib öelda, et Šoti terjer on suurepärane perekoer ja kaaslane. Need koerad on lojaalsed, intelligentse ja energilised, mis muudab nad suurepärasteks kaaslasteks lastele ja täiskasvanutele. Samuti on Šoti terjerid rahulikud ja kannatlikud, mis muudab nad suurepärasteks kaaslasteks ka vanematele inimestele.

Šoti terjer ja teised terjerid

Šoti terjer on üks populaarsemaid terjeritõuge maailmas. Terjerid on spetsiaalselt aretatud jahipidamiseks ja kahjurite püüdmiseks. Teiste terjerite hulka kuuluvad Aberdeeni terjer ja Sealyhami terjer.

Aberdeeni terjer on Šoti terjeri lähisugulane, kuid erineb Šoti terjerist välimuse poolest. Aberdeeni terjeril on pikem ja siledam karv, samas kui Šoti terjeril on karm ja traatjas karv.

Terjerid on tuntud oma tugeva iseloomu ja energilisuse poolest. Nad on väga lojaalsed ja intelligentsed koerad, kuid vajavad ka palju tähelepanu ja füüsilist tegevust.

Kui otsite väikest ja tugevat koera, kes sobiks hästi perelemmikuna, siis võib Šoti terjer olla teie jaoks ideaalne valik.

Šoti terjer popkultuuris

Šoti terjerid on populaarsed koerad, kes on leidnud koha mitmetes filmides, telesaadetes ja raamatutes. Üks tuntumaid Šoti terjereid popkultuuris on ilmselt Asta, kes mängis koera rolli filmis “Minu kaunis leedi” (My Fair Lady) aastal 1964. Asta oli filmis Henry Higginsi koera rollis ning tema roll oli väga oluline filmi edasikandmisel.

Šoti terjerid on ilmunud ka mitmetes teistes filmides, sealhulgas “Kuningas Arthur” (King Arthur), kus nad mängisid koerte rolli. Neil on olnud ka oluline roll telesaadetes, näiteks “Frasier”, kus nad mängisid Martin Crane’i koera Eddie rolli. Eddie oli Frasieri ja tema isa lemmikkoer ning ta oli sageli saate üks naljakamaid tegelasi.

Lisaks on Šoti terjerid ilmunud ka mitmetes raamatutes, sealhulgas lasteraamatutes. Üks tuntumaid näiteid on raamat “Skotlased ja nende koerad” (Scots and their Dogs), mis räägib Šoti terjeri ajaloost ja päritolust.

Kokkuvõttes on Šoti terjerid populaarsed koerad nii filmides, telesaadetes kui ka raamatutes. Nende tüüpilised jooned ja iseloomulik välimus on teinud neist armastatud koerad, kellel on kindel koht popkultuuris.