Austraalia lambakoer: tõu kirjeldus ja omadused

Austraalia lambakoer

Austraalia lambakoer on keskmist kasvu pikakarvaline koer, kellel on keskmise tugevusega luustik, tasakaalustatud kehaehitus ja varieeruva värvusega karvkate. See tõug on pärit Ameerika Ühendriikidest ja on saanud oma nime seetõttu, et seda kasutati Austraalias lambakarjade karjatamisel. Austraalia lambakoer on mitmekülgne ja intelligentne koer, mis on tuntud oma erksate värviliste silmade, ilusa ja kõvasti harjatud karva ning kõrge energiataseme poolest.

Austraalia lambakoer on tugeva ja lihaselise kehaehitusega, nad on pigem pikad kui kõrged. Isase koera turjakõrgus on 51-58 cm ja emasel 46-53 cm. Üldiselt kaaluvad nad 19-29 kg, olenevalt soost ja kehaehitusest. Need koerad sobivad hästi aktiivsetele peredele, kes soovivad oma koeraga palju aega veeta ning pakkuda talle piisavalt treeningut ja stimulatsiooni.

Kui otsustate võtta endale austraalia lambakoera, siis peaksite olema valmis selleks, et see koer vajab palju tähelepanu ja treeningut. Kutsikad vajavad erilist hoolt ja tähelepanu ning nende kasvatamine võib võtta palju aega ja vaeva. Kuid kui te olete valmis pühenduma ja tagama oma koerale piisavalt treeningut ja stimulatsiooni, siis on austraalia lambakoer kindlasti suurepärane kaaslane ja truu sõber.

Austraalia Lambakoera päritolu

Austraalia lambakoer

Austraalia lambakoer, kõnekeeles aussie, on Ameerika Ühendriikidest pärit koeratõug. Nimi on küll eksitav, kuid tegelikult pole see tõug pärit Austraaliast. Päritolu kohta on erinevaid teooriaid, kuid enamasti nõustutakse sellega, et tõu aretus algas Põhja-Ameerikas farmides ja rantšodes.

Ameerika Ühendriikides aretati seda tõugu koera peamiselt karjatamiseks. Austraalia lambakoerad on tuntud oma intelligentsuse ja töökuse poolest, mistõttu olid nad populaarsed karjakoerad. Nad aitasid karjatada loomi ja hoidsid karja ohutuna. Austraalia lambakoera intelligentsus ja töökus on tänaseni hinnatud, mistõttu neid kasutatakse tihti ka näiteks päästekoertena.

Ameerika lambakoera aretamisel kasutati mitmeid erinevaid tõuge, sealhulgas collie’d ja border collie’d. Kuna tõuaretus toimus farmides ja rantšodes, siis erinevate tõugude ristamisel valiti koeri, kellel oli parimad omadused karjatamiseks. Seetõttu on austraalia lambakoera välimus ja iseloom väga mitmekesine.

Kokkuvõttes võib öelda, et austraalia lambakoera päritolu on seotud Põhja-Ameerika farmide ja rantšodega, kus neid kasutati peamiselt karjatamiseks. Tõu aretusel kasutati mitmeid erinevaid tõuge, mistõttu on austraalia lambakoera välimus ja iseloom väga mitmekesine.

Tõu ajalugu

Austraalia lambakoer

Austraalia lambakoer, hoolimata oma nimest, on tegelikult pärit Ameerikast. Tõu ajalugu algab Püreneedest Baski piirkonnast pärit karjustega, kes kasutasid lambakarjade valvamiseks Pürenee lambakoeri. Baskid alustasid lambakasvatust Ameerikas ja tõid kaasa oma karjakoerad.

  1. sajandi lõpus kasutati Ameerika lääneosas lambakarjade valvamiseks juba erinevaid koeratõuge, kuid Baski karjakoerad olid eriti populaarsed. Selleks ajaks olid nad juba ristatud ka teiste tõugudega, nagu collie ja bordercollie.

Austraalia lambakoer sai oma nime tänu lammastele, keda nad karjatasid, mis olid importitud Austraaliast. Tõu standardid hakkasid kujunema 20. sajandi alguses. Esimene Austraalia lambakoerte tõuühing loodi 1957. aastal Ameerikas.

Tõu standardid on aja jooksul muutunud. Praegu on Austraalia lambakoer keskmise suurusega koer, kes on tuntud oma intelligentse ja aktiivse iseloomu poolest. Tõu standardid kirjeldavad nii välisilmet kui ka temperamenti, mis aitavad määratleda tõu eripära ja sobivust erinevateks ülesanneteks.

Välimuse kirjeldus

Austraalia lambakoer

Kehaehitus

Austraalia lambakoer on keskmise suurusega koer, kellel on proportsionaalne ja lihaseline kehaehitus. Isased ja emased on suuruselt veidi erinevad. Luustik on keskmise tugevusega.

Karvkate ja värvus

Austraalia lambakoeral on keskmise pikkusega karv, mis on sirge või kergelt laines. Karvkate võib olla must, punane, pruunid, sinised, valged, merle, blue merle, red merle või marmormustriga sinine.

Pea ja kõrvad

Austraalia lambakoera pea on keskmise suurusega ja kolju on lai. Kõrvad on kolmnurksed ja keskmise suurusega. Nina on must.

Silmad

Austraalia lambakoeral on mandlikujulised silmad, mis võivad olla sinised, pruunid, kollased või erinevad värvid.

Saba

Austraalia lambakoera saba on keskmise pikkusega ja sirge. Saba võib olla lühem või pikem, kuid tavaliselt ei ole see lühem kui 10 cm.

Iseloom ja käitumine

Austraalia lambakoer on tõug, mille iseloom on elav, intelligentne ja lojaalne. Ta on tähelepanelik ja sõbralik, kuid võib olla ka reserveeritud esmakohtumisel. Kuna Austraalia lambakoer on energiline tõug, vajab ta palju liikumist ja tegevust.

Austraalia lambakoer on väga intelligentsed koerad, mis muudab nad suurepärasteks töökoerteks. Nad on väga osavad karjatama ja valvama ning suudavad töötada kogu päeva. Kuid kui neil ei ole piisavalt tegevust, võivad nad muutuda rahutuks ja hakkavad oma energiat välja elama kahjulikul viisil.

Lisaks on Austraalia lambakoerad väga lojaalsed oma peremehele ja perekonnale. Nad armastavad olla oma peremehe lähedal ja teevad kõik, et teda kaitsta. Kuid nad võivad olla ka veidi reserveeritud võõraste suhtes.

Kokkuvõttes on Austraalia lambakoerad väga intelligentsed, energilised ja lojaalsed koerad, kes sobivad hästi töökoeraks ja kaaslaseks. Nad vajavad palju tegevust ja tähelepanu ning on suurepärased kaitsjad oma peremehe ja pere suhtes.

Treening ja koolitus

Austraalia lambakoer on tuntud oma töökuse ja intelligentsuse poolest, mistõttu on oluline, et neid treenitakse ja koolitatakse juba varakult. Nad on väga energilised ja vajavad palju füüsilist aktiivsust, seega on oluline, et neil oleks piisavalt võimalusi liikumiseks ja jooksmiseks.

Kuulekuskoolitus on oluline osa Austraalia lambakoera koolitamisest. See võimaldab neil olla paremad kaaslased ja tõhusamad töötajad. Kuulekuskoolituse käigus õpetatakse neile põhilisi käsklusi, nagu istu, jää, tule siia ja lase lahti. Samuti õpetatakse neile, kuidas käituda erinevates olukordades, näiteks kui koer kohtub võõraste inimeste või loomadega.

Austraalia lambakoer on väga töökas ja treenitav ning neile meeldib õppida uusi asju. Seetõttu on neid võimalik koolitada erinevates valdkondades, nagu agility, frisbee ja trikkide õppimine. Need tegevused pakuvad neile vajalikku vaimset ja füüsilist stimulatsiooni ning aitavad tugevdada sidet nende omanikuga.

Koolituse käigus on oluline, et Austraalia lambakoerad saaksid piisavalt positiivset tagasisidet ja motivatsiooni. Nad reageerivad hästi kiitusele ja preemiatele ning seetõttu on oluline, et koolitaja kasutaks positiivset tugevdust, mitte karistust.

Kokkuvõttes on Austraalia lambakoerad väga treenitavad ja koolitatavad ning neid on võimalik koolitada mitmes erinevas valdkonnas. Kuulekuskoolitus on oluline osa nende koolitamisest ning erinevad tegevused, nagu agility, frisbee ja trikkide õppimine, pakuvad neile vajalikku stimulatsiooni ja aitavad tugevdada sidet nende omanikuga.

Töö ja kasutus

Austraalia lambakoer on tõug, mida on kasutatud peamiselt karjatamiseks, kuid ta on ka suurepärane töökoer ja perekoer. Need koerad on väga intelligentse loomuga ja neil on suurepärane võime õppida uusi asju. Austraalia lambakoerad on tuntud oma energilisuse ja vastupidavuse poolest, mistõttu sobivad nad ideaalselt farmides ja karjamaadel töötamiseks.

Nende koerte kõige tavalisem kasutus on karjatamine. Austraalia lambakoerad on väga nutikad ja neil on võime iseseisvalt otsuseid langetada, mistõttu on nad suurepärased karjatamisel. Need koerad on väga kiired ja vastupidavad, mis võimaldab neil karjatada suuri karjasid.

Lisaks karjatamisele on Austraalia lambakoerad väga head töökoerad. Nad sobivad hästi näiteks päästetöödeks, politseitööks ja teraapiakoerteks. Need koerad on väga sõbralikud ja armastavad inimestega suhelda, mistõttu sobivad nad hästi ka perekoerteks.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Austraalia lambakoerad on väga mitmekülgsed koerad, kes sobivad hästi nii karjatamiseks kui ka erinevateks tööülesanneteks. Need koerad on tavaliselt väga aktiivsed ja energilised ning neil on suurepärane võime õppida uusi asju. Seetõttu on Austraalia lambakoerad suurepärased kaaslased farmidele, karjamaadele ja ka kodudesse.

Tervis ja eluiga

Austraalia lambakoer on üldiselt terve tõug, kuid nagu kõikidel koeratõugudel, võivad ka neil esineda terviseprobleeme. Kõige levinumad terviseprobleemid on puusaliigese düsplaasia, epilepsia, eri silmahaigused, tundlikkus ravimite suhtes, kaasasündinud kuulmisvõimetus ja südamehaigused. Need terviseprobleemid võivad mõjutada koera elukvaliteeti ning nõuda ravi, seetõttu on oluline jälgida oma koera tervist ning viia ta regulaarselt loomaarsti juurde.

Austraalia lambakoerte oodatav eluiga on 9 aastat, kuid mõned loomad elavad oodatust kauem. Eluea pikkus sõltub paljudest faktoritest, sealhulgas koera tervisest ja elutingimustest. Austraalia lambakoerad on tuntud oma vastupidavuse poolest ning neil on tugev immuunsüsteem, mis võimaldab neil elada pikka ja tervislikku elu.

Koera tervise eest hoolitsemine on oluline osa tema heaolu tagamisel. Selleks on soovitatav anda talle tasakaalustatud toitumine, regulaarne treening ning piisavalt puhkust. Lisaks on oluline jälgida koera tervist ning viia ta regulaarselt loomaarsti juurde, et vältida võimalikke terviseprobleeme.

Hooldamine ja toitumine

Austraalia lambakoera hooldus on suhteliselt lihtne, kuid sellegipoolest on oluline tagada koera heaolu. Koera toitumine mängib selles olulist rolli.

Austraalia lambakoera dieet peaks koosnema kvaliteetsest toidust, mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid. Kuna Aussie on aktiivne koer, vajab ta rohkem kaloreid kui vähem aktiivsed koerad. Toit peaks olema tasakaalustatud ja vastama koera vanusele, suurusele ja aktiivsusele. Koerale võib anda nii kuivtoitu kui ka märgtoitu. Kuivtoit on hea, kuna see aitab hoida koera hambad puhtad. Samas võib märgtoit olla kasulik, kui koeral on probleeme dehüdratsiooniga.

Lisaks toitumisele on oluline tagada ka koera hügieen. Austraalia lambakoera karvkatet tuleks harjata regulaarselt, et vältida sõlmede tekkimist. Koera silmi, kõrvu ja hambaid tuleks samuti regulaarselt kontrollida. Koera küüsi tuleks lõigata vastavalt vajadusele.

Loomulikult on oluline ka koera füüsiline aktiivsus. Austraalia lambakoer on väga energiline koer ja vajab palju liikumist. Koera tuleks regulaarselt jalutada ja mängida temaga erinevaid mänge, et hoida teda füüsiliselt ja vaimselt aktiivsena.

Kokkuvõttes on Austraalia lambakoera hooldus ja toitumine suhteliselt lihtne, kuid sellegipoolest on oluline tagada koera heaolu. Tervislik toitumine, regulaarne hügieen, küünte lõikamine ja piisav füüsiline aktiivsus on kõik olulised aspektid, mida tuleks arvestada, et tagada koera tervis ja heaolu.

Kutsikad ja aretus

Austraalia lambakoer on suurepärane tõug, kellel on palju energiat ja intelligentsust. Kui olete otsustanud endale Austraalia lambakoera kutsika võtta, on oluline leida usaldusväärne kasvataja või kennel, kes vastutab tõuaretuse eest vastutustundlikult.

Kutsikad on väga mängulised ja aktiivsed ning vajavad palju suhtlust ja juhendamist. Tavaliselt on pesakonnas 6-9 kutsikat, kuid see võib varieeruda. Kutsikad saavutavad täisküpsuse umbes kuue kuu vanuselt, kuid on soovitatav oodata vähemalt aasta enne nende paaritamist.

Kasvataja või kennel peaksid tagama, et kutsikad on vaktsineeritud ja ussikuuritatud vastavalt tervisealastele nõuetele. Samuti peaksid nad pakkuma kutsikatele piisavalt sotsialiseerumist, et tagada nende heaolu ja sobivus uude koju.

Aretusprotsess peaks toimuma vastavalt tervisealastele standarditele, et tagada tõu tugevus ja vastupidavus. Tervisliku tõuaretuse tagamiseks tuleb kasutada ainult tervislikke ja geneetiliselt sobivaid koeri.

Kui otsite Austraalia lambakoera kutsikat või soovite oma koera paaritada, siis on oluline leida usaldusväärne kasvataja või kennel, kes järgib vastutustundliku tõuaretuse põhimõtteid.

Tõu standardid ja klassifikatsioon

Austraalia lambakoer on keskmist kasvu koer, kelle turjakõrgus isastel on 51-58 cm ja emastel 46-53 cm. Liikumine on hoogne, kerge ja vaba ning keskmise pikkusega kasukas on tugev ja rikkalik. Karv on kergelt laines ja vettpidav. Tõu standardid on sätestatud FCI standardis nr 342.

Austraalia lambakoer kuulub FCI rühma 1 lamba- ja karjakoertesse, välja arvatud Šveitsi alpi karjakoerad. Alarühm 1 hõlmab lambakoeri. Tõu kasutus on karjatalude ja rantšode lambakoer.

Tõu standardid määravad kindlaks, millised on showstandardsete Austraalia lambakoerte väljanägemise ja käitumise nõuded. Standardseid Austraalia lambakoera värve on mitmeid, sealhulgas must, sinine merle, punane ja punane merle. Mittestandardseid värve on ka mõned, nagu valge, lahjenda ja kollane.

Austraalia lambakoer on tuntud oma nutikuse, aktiivsuse ja lojaalsuse poolest. Need koerad armastavad oma peremehega koos aega veeta ja neile meeldib osaleda erinevatel tegevustel, sealhulgas agility ja flyball. Austraalia lambakoerad on ka head karjakoerad ning neid kasutatakse sageli kariloomade karjatamiseks.