Lhasa Apso: Tiibeti päritolu koer

Lhasa apso

Lhasa apso on Tiibeti päritolu koeratõug, mille ajalugu ulatub tuhandete aastate taha. Neid väikesekasvulisi, pika ja tiheda karvaga koeri on traditsiooniliselt kasutatud Tiibeti kloostrites valvuritena näidates erakordset pühendumust ja valvsust. Nende päritolulinn, Lhasa, andis tõule esimese osa nimest, samas kui “apso” viitab tiibeti keeles pika karvaga, viidates sellele, et koera tihedat ja sirget karva võib lahti mõtestada kui “lammasetaolist”.

Lhasa apsod on tuntud oma kindla iseloomu ja sõltumatu meelelaadi poolest. Neid iseloomustab nende tarkus ja enesekindlus, mis muudab nad suurepärasteks kaaslasteks, kuigi mõnikord võivad nad olla ka kahtlustavad võõraste suhtes. Välimuselt on Lhasa apso silmatorkav, kuna nad omavad pikka kuid mitte ülemäära rasket karvkatet, mis vajab regulaarset harjamist ja hoolitsust, et vältida pusade teket.

Selle koeratõu tervise ja hoolduse osas on oluline märkida, et Lhasa apso vajab järjepidevat näo ja silmade ümbruse puhastamist, et hoida eemal võimalikke infektsioone ja terviseprobleeme. Vilunud hoolduse ning positiivse treeningu kaudu, milles kasutatakse järjepidevust ja kannatlikkust, võib Lhasa apsost saada alluv ja hästitreenitud lemmikloom.

Ajalugu ja päritolu

Lhasa apso

Lhasa Apso on koeratõug, mille ajalugu on sügavalt juurdunud Tiibeti kultuuris ja mis on aastatuhandeid olnud seotud kloostrite ja ülikute eluga.

Tiibeti ajalugu

Tiibetis aretatud Lhasa Apso on iidne tõug, mida on dokumenteeritud vähemalt kaks tuhat aastat tagasi. Need koerad, mida Tiibeti rahvas sügavalt austas, olid rohkem kui lihtsalt lemmikloomad; nad olid osa regiooni sotsiaalse struktuuri ja vaimse pärandi kudumist.

Lhasa ja kloostrid

Nime Lhasa sai see koeratõug Tiibeti ajaloolisest pealinnast, mis tähendab “jumalate linna”. Tõug oli tihedalt seotud kloostritega, kus Lhasa Apsosid kasutati valvekoertena, valvates ja kaitstes pühi paiku. Tänu nende tarkusele ja valvsusele peeti neid pühadeks olenditeks.

13. dalai-laama

  1. dalai-laama, kelle nimega on tihti seotud mõiste “Abso Seng Kye” tähendab ‘Bark Lion Sentinel Duo’, on Lhasa Apso ajalugu veelgi rikastav kuju. Ta on üks paljudest dalai-laamadest, kelle seos Lhasa Apsodega sümboliseerib tõu püha staatust ja tähtsust Tiibeti ajaloos ja kultuuris.

Välimus ja atribuudid

Lhasa apso

Lhasa Apso on tiibetlane koeratõug, mis on tuntud oma erilise välimuse, pikakarvalise katte ja meeldejäävate värvide poolest. Nad on väikesed, kuid väga märgatavate tunnustega koerad, mis kajastuvad nii nende karvkattes kui ka kehaehituses.

Tunnused

Lhasa Apso silmad on pruuni värvi, väikesed ja ümmargused, mis lisavad nende valvsale ilmele omapära. Nende saba on rõngas ning tihti kaetud pika karvaga, mis rõhutab tõu iseloomulikku profiili.

Karvkate ja värvid

Karvkate on pikk, raske ja sirge ning vajab regulaarset hooldust. Lisaks tavapärasele mustale, valgele ja kuldsele värvile võib nende karvkatte varjund varieeruda ka punaseks või meekollaseks. Nende pikk karv ripub elegantselt maani ja katab sageli silmi, muutes neid äratuntavaks.

Suurus ja kaal

Lhasa Apso on väikese kasvuga koer, kelle kõrgus turjalt ulatub umbes 25-28 cm. Kaal jääb tavaliselt 6-8 kg vahemikku, muutes nad ideaalseks kaaslaseks nii maja kui ka korteri tingimustes.

Iseloom ja käitumine

Lhasa apso

Lhasa apso on tõug, mis on tuntud oma iseseisva iseloomu ja tasakaalustatud temperamentide poolest. Nad on intelligentsed ja sageli valivad oma lähedases ringis olevate inimestega suhtlemisel.

Temperament

Lhasa apso on iseseisvad ja eneseuhked koerad, mis kajastuvad nende kindlas ja iseseisvas olemuses. Nad võivad üles näidata ka jonnakust, mis teeb nende koolitamise mõnikord väljakutsuvaks. Siiski on see tõug tark ning õpib kiiresti, eriti kui harjutused on järjekindlad ja positiivselt tugevdatud.

Käitumine võõrastega

Lhasa apso tõugu koerad võivad olla reservi ja kauged võõraste suhtes, mis teeb neist häid valvureid. Nende loomupärane ettevaatlikkus tähendab, et nad ei pruugi külalisi kohe omaks võtta, kuid nad ei ole tavaliselt agressiivsed.

Peresuhted

Perega on lhasa apsod lojaalsed ja kaitsevad, luues tugevad sidemed nendega, keda nad peavad oma pereliikmeteks. Neil on tihti kõige tugevam side ühe pereliikmega. Lhasa apsod saavad hästi läbi ka lastega ning teiste pere lemmikloomadega, eeldusel, et nad on õigesti sotsialiseeritud.

Kasvatamine ja treenimine

Lhasa Apso on tuntud oma iseseisva olemuse ning tugeva tahte poolest, mis muudab treenimise huvitavaks väljakutseks. Need koerad on ka suurepärased valvekoerad tänu nende valvsusele ja kalduvusele haukuda.

Varajane sotsialiseerumine

Varane sotsialiseerumine on oluline samm Lhasa Apso kutsika kasvatamisel, et arendada sotsiaalseid oskusi ja vähendada domineerivat käitumist. Alustada tuleks noores eas, tutvustades kutsikale mitmesuguseid inimesi, koeri ja keskkondi. See aitab enamikel juhtudel kaasa nende mängulisusele ja energiataseme positiivsele suunamisele ning aitab ennetada ärevust põhjustavaid olukordi.

  • Olulised esimesed sammud:
    • Kutsika tutvustamine uutele inimestele ja lemmikloomadele.
    • Positiivsete kogemuste loomine erinevates olukordades.

Koolitustehnikad

Konkreetsete ja järjepidevate koolitustehnikate rakendamine on Lhasa Apso treenimisel võtmetähtsusega. Nad reageerivad hästi positiivsele tugevdusele, nagu kiitus või maiustused. Karmid või jõulised meetodid võivad põhjustada kangekaelsust. Kui koolitust alustada varakult ja see on järjepidev, õpivad Lhasa Apsod käitumisreegleid kiiresti.

  • Efektiivsed koolitusmeetodid:
    • Positiivse tugevduse kasutamine, et julgustada soovitud käitumist.
    • Treeningute läbiviimine lühikeste ja meeldivate sessioonidena.

Tervis ja hooldus

Lhasa Apso tõug on üldiselt tuntud hea tervise poolest, kuid nagu kõik tõukoerad, võivad nad olla vastuvõtlikud teatud terviseprobleemidele. Regulaarne hooldus, wa sinhulgas karvkatte hooldus ja hügieen, on hädavajalik nende tervise säilitamiseks.

Hooldus

Lhasa Apso koera karv ei ole loomuomaselt suure shedding hulgaga, kuid see nõuab regulaarset hoolt, et vältida karvade sassimineku ja mustuse kogunemist. Brushing peaks toimuma vähemalt kolm korda nädalas, kasutades selleks pehmet harja või spetsiaalset karvahooldusvahendit. Kuna nad on low-shedding , ei pruugi perioodiline karvade väljalangemine olla märkimisväärne, kuid regulaarne kammimine on oluline karvkatte tervisele.

Nende nails peaksid saama korrapärast lõikamist, et vältida käpa- ja liigesevigastusi, mis võivad tekkida liiga pikkade küünte tõttu. Lhasa Apso koerte teeth peaksid samuti osaks olema igapäevasest rutiinist, eelistatavalt kasutama hambapastat ja harja, mis on mõeldud spetsiaalselt koertele.

Elustiili ja aktiivsuse vajadused

Lhasa Apso on koeratõug, mis vajab mõõdukas koguses igapäevast aktiivsust, et püsida tervena ja õnnelikuna. Kuigi nad on väiksemat kasvu, on nad energilised ja mänguhimulised ning vajavad regulaarset füüsilist ja vaimset stimulatsiooni.

Igapäevane jalutuskäik

Lhasa Apsodele on soovituslik teha vähemalt üks pikk jalutuskäik päevas. Jalutuskäigud ei tohiks olla liiga intensiivsed, kuna tõu füüsiline ehitus ei pruugi vastu pidada väga kurnavatele koormustele. Umbes 30-minutine jalutuskäik päevas aitab säilitada nende füüsilist tervist ja on hea viis rutiini integreerimiseks, mis vastab nende liikumisvajadustele.

Mäng ja energia

Lhasa Apso nõuab regulaarset mänguaega, mis aitab maandada nende loomulikku energiat. Interaktiivsed mänguasjad ja mängud, nagu peituse mängimine või palli loopimine, pakuvad neile vajalikku vaimset stimulatsiooni ja aitavad säilitada nende energia tasakaalu. On tähtis, et nad saaksid võimaluse oma energia mängulisel viisil välja elada. Lisaks mängule ja jalutuskäikudele sobivad Lhasa Apsod ka erinevatesse koerasportidesse, mis stimuleerivad nii nende meelt kui ka keha.

Lhasa apso kogukonnaga suhtlemine

Lhasa apso on tõug, mis on tuntud oma intelligentsuse ja kiindumuse poolest, mis muudab nad suurepäraseks kaaslaseks. Nad suudavad luua tugeva sideme oma kasvatajate ja päästegruppidega, olles ühtlasi sõbralikud ka laiema kogukonnaga.

Koerakasvatajad

Koerakasvatajad mängivad olulist rolli Lhasa apso koerte tõuaretuses ja nende sotsialiseerimises. Reputable kasvatajad töötavad sageli koostöös organisatsioonidega nagu American Kennel Club, et tagada tõu standarditele vastavus ja edendada tõu parimaid omadusi. Lhasa apso kasvatajad on pühendunud koerte hea tervise ja iseloomu kujundamisele, õpetades varakult sotsialiseerimise ja koolituse põhimõtteid.

Päästegrupid ja varjupaigad

Päästegrupid ja varjupaigad on olulised, kuna nad pakuvad abi hüljatud või väärkoheldud Lhasa apsodele. Need rühmad aitavad koertel leida uusi kodusid ja pakuvad neile nii ajutist kui ka alalist hooldust. Adopteerimine varjupaigast või päästegrupist on vastutustundlik viis Lhasa apso omaksvõtuks, toetades samas loomade heaolu ja rõhutades tõu affectionate olemust.

Sarnased tõud ja eksimused

Lhasa apso on sageli segamini aetud teiste sarnaste väikeste koeratõugudega, eriti Shih Tzu ja Tiibeti terjeriga. Kuigi nad jagavad ühist päritolu ning neil on sarnased välimikud, on iga tõug unikaalne mitte ainult välimuselt vaid ka iseloomu poolest.

Lähedased tõugrühmad

Shih Tzu: Sageli Lhasa apso’ga segi aetud, on Shih Tzu tegelikult erinev tõug, kuigi mõlemad pärinevad Tiibetist ja neil on ühist ajalugu. Nende välimuselt sarnasus tuleneb ehk nende ühisest põlvnemisliinist, kuid temperamendid erinevad; Lhasa apso võib olla ettearvamatu, samas kui Shih Tzu on tuntud oma rõõmsa iseloomu poolest.

Tiibeti terjer: Kuigi nimi viitab terjerite rühma kuulumisele, ei ole Tiibeti terjer tegelikult terjerite grupiga seotud. Selle tõu ja Lhasa apso segiajamine on levinud, arvestades nende sarnast päritolu ja välimust, kuid Tiibeti terjer on suurem tõug ja erineb ka karvkatte struktuurilt.

Mõlemad Lhasa apso ja Shih Tzu kuuluvad mittesportlike koeratõugude hulka. Mittesportlike tõugude rühm sisaldab mitmekesiseid tõuge, mis ei sobi selgelt spordi- või jahi koeratõugude kategooriatesse. Need koerad, sealhulgas Lhasa apso, on tuntud oma sõbraliku olemuse poolest ja on populaarsed seltsikoerad.

Sarnasuste tõttu on lihtne ekslikult identifitseerida Lhasa apso teistena väikestena, mitte-sportlikena koeratõugudena. Selleks, et tõugu korrektselt tuvastada, peaksite teadma nende peamisi eristavaid omadusi nii välimuses kui ka temperamendis.