Toy puudel: Tõu omadused ja kasvatusnõuanded

Toy puudel

Toy puudel on populaarne tõug paljudele koerahuvilistele kogu maailmas. See on väike koeratõug, mida iseloomustavad nõtked kehaehitust, pikk kael ning rikkalik ja krussis karvkate, mis võib olla paljudes eri värvides nagu sinine, hall, hõbedane, pruun, aprikoosivärvi ja kreemjas. Nende intelligentsete ja südamlike loomade välimus võib olla nii natuurustes kui ka stiliseeritud vormides, mis teeb neist eriti atraktiivse valiku lemmikloomaks perele, kes soovib koera, kelle välimus on silmatorkav ja kes vajab regulaarset hooldust.

Vaatamata väikesele suurusele, on toy-puudlid elavad ja energilised kaaslased, kellega ei hakka kunagi igav. Nad kohanevad suurepäraselt erinevate elamistingimustega, sealhulgas korterieluga, kuid vajavad piisavalt võimalust liikumiseks ja mängimiseks, et säilitada oma tervist ja õnnetunnet. Toy-puudli sobivus perekoeraks tuleneb osaliselt tema sotsiaalsest iseloomust, mis tähendab, et ta suudab hästi läbi saada nii kasside kui teiste väikeste lemmikloomadega.

Huvitav on märkida, et kuigi paljud peavad puudleid Prantsusmaa sünonüümiks, on nende täpne päritolu siiski teadmata ja mõningatel andmetel võib see ulatuda isegi Saksamaani. Puudlite arengu käigus on tavalise puudli kõrval välja kujunenud veel kääbus- ja toy-puudlid. Toy-puudli turjakõrgus jääb enamasti vahemikku 24 kuni 28 cm, säilitades kääbuspuudli üldilme ilma haiglasliku kääbuskasvu viiteta.

Ajalugu ja päritolu

Toy puudel

Toy puudel on koeratõug, mille rikkalik ajalugu ulatub mitme sajandi taha ja selle päritolu peitub Euroopa veekoertes. See väike, kuid arukas koer on ajapikku muutunud üheks populaarseimaks seltsikoeraks.

Puudli ajalugu

Toy puudli esivanemad olid veekoerad, kes spetsialiseerusid lindude veest toomisele. 18. sajandil hakkasid standard puudlid Prantsusmaal populaarsust koguma, esindades kõrgklassi ja elegantsi. Saksamaal aretatud puudlid peetakse üheks algupäraseks koeratüübiks, mis aitas kaasa tõu levimisele mujal Euroopas. Toy puudli arendamine algas peamiselt kääbus- ja miniatuursete variantide väljaaretamise teel, et rahuldada seltsikoerale esitatavaid ootusi.

Tõu päritolu

Tõu täpne originaalne päritolu on teema, mis pakub erinevaid teooriaid. Üldtunnustatud seisukoha kohaselt tõi tõu kuulsusele just Prantsusmaa, kuigi mõned ajaloolised viited vihjavad sellele, et tõu arendamisel mängisid olulist rolli ka teised Euroopa riigid. Teda on kasutatud jahikoerana ning tema osavad ujumisoskused ja intelligents viitavad tugevale sidemele eelmiste põlvedega veekoertega. Sellegipoolest peetakse Saksamaad paljude ekspertide poolt tõu sünnikohaks, kus tõu esisetendusele toodi nimega “Pudel”, mis tähendab saksa keeles veekest.

Tõu kirjeldus

Toy puudel

Toy-puudel on tuntud oma elegantse välimuse, kompaktse suuruse ning lokkis, mitmekesist värvi karvkatte poolest. Nad on intelligentne ja kergesti koolitatav tõug, mida iseloomustab ka hea tervis ja pikk eluiga.

Välimus

Toy-puudli peamised tunnusjooned on nende nõtked koonud, pikad kaelad ja elavad silmad. Neil on hästi arenenud rindkere ja üldine väljapeetud hoiak. Saba kandmise viis on samuti oluline – tavaliselt hoitakse seda uhkelt ja mänguliselt, kuid mitte seljajoone kohal.

Suurus ja kaal

Selle variandi iseloomulik suurus jääb turjakõrguse osas vahemikku 24 cm kuni 28 cm, kusjuures ideaalne turjakõrgus on 25 cm. Kaal peaks vastavalt tõustandardile olema proportsionaalne suurusega, kuid tavaliselt ei ületa täiskasvanud toy-puudli kaal 4-6 kg.

Värvid ja karvkate

Toy-puudli karvkate on nende tõu iseloomulik tunnus. Lokkis karv on rikkalik ja tihe, saadaval mitmes värvitoonis, sealhulgas sinine, hall, hõbedane, pruun, aprikoos ja kreem. Värvid peaksid olema ühtlased ja puhtad, muutes iga isendi eristuvaks. Regulaarne hooldus on oluline, et karvkate säilitaks oma ilusa ja tervikliku välimuse, nagu on mainitud tõu kirjelduses.

Iseloom ja käitumine

Toy puudel

Toy-puudel on tuntud oma elava ja südamliku iseloomu poolest, samuti kui intelligentse koeratõu esindaja. Ta suhtub sõbralikult nii pere kui ka võõrastesse, mis teeb temast suurepärase seltsilise.

Temperament

Toy-puudel on energiline ja uudishimulik, tajudes ja reageerides kiiresti ümbruskonnale. Oma intelligentsuse tõttu on ta kergesti koolitatav. Kuigi ta võib olla hea valvekoer, andes häälekalt märku uutest külalistest, on ta enamasti tasakaalukas ja heatahtlik.

Sobivus peredele

Pered leiavad toy-puudlites truid kaaslasi, kes saavad hästi läbi ka lastega. Oluline on toonitada, et lapsed tuleb õpetada, kuidas väikeste koertega õigesti käituda. Tänu oma sõbralikule loomusele ja kohanemisvõimele sobib toy-puudel suurepäraselt perekoeraks.

Sotsiaalsus ja käitumine teiste loomadega

Toy-puudlid on oma olemuselt sotsiaalsed, suhtudes hästi nii teiste koerte kui ka kassidega. Nad võivad saada headeks sõpradeks ka teiste lemmikloomadega. Tuleb märkida, et nende sotsiaalset käitumist on võimalik edukalt kujundada varase sotsialiseerimise kaudu.

Tervishoid ja hooldus

Toy-puudli tervise ja hoolduse puhul on oluline mõista tõu eripärasid. Nõuetekohane hooldus hõlmab regulaarset kontrolli terviseprobleemide osas, korrapärast karvahooldust ja igapäevast hooldust, et tagada lemmiku parim võimalik heaolu.

Terviseprobleemid

Toy-puudel võib olla vastuvõtlik mitmesugustele terviseprobleemidele, millele tuleb tähelepanu pöörata. Levinumad mured on seotud nende:

 • Kõrvadega: Seoses nende lopsakate kõrvakarvadega, toy-puudlid vajavad regulaarset kõrva kontrolli ja puhastust, et vältida infektsioone.
 • Puusadega: Puusa düsplaasia on veel üks terviserisk, millest toy-puudli omanikud peaksid teadlikud olema.

Turjakarva hooldus

Toy-puudli karvkate on eriline:

 • Hüpoallergiline: Teda peetakse hüpoallergeeniliseks tõuks, mis tähendab, et nad sobivad hästi allergikutega peredesse.
 • Karvahooldus: Regulaarne harjamine on vajalik, et vältida kimbusse minekut ja matistumist.
 • Lõikused: Vajalikud on ka korrapärased trimmimised, et hoida karvkate kontrolli all ja tervislikuna.

Igapäevane hooldus

Igapäevase hoolduse alla kuulub:

 • Hügieen: Igapäevane hambapesu on oluline osa nende hooldusest.
 • Küüned: Küünte korrapärane lõikamine on samuti vajalik.
 • Vann: Kuigi tihe vannitamine pole soovitatav, on oluline säilitada puhtust, kasutades selleks lemmikloomale sobivaid šampoone.

Koolitus ja aktiivsus

Toy puudel on intelligentne ja aktiivne koeratõug, mis õpib kiiresti ning vajab regulaarset füüsilist ja vaimset stimulatsiooni. Adekvaatne koolitus ja sobivate harjutuste pakkumine on hädavajalikud, tagamaks nende energiliste koerte heaolu.

Haridus

Toy puudli koolitamine on üldiselt meeldiv protsess, tänu nende kõrgele intelligentsusele ja soovile omanikule meele järele olla. Tõug on tuntud oma kõrge koolitatavuse poolest, mistõttu on nad võimelised omandama mitmesuguseid trikke ja kuulekusvõtteid. Oluline on järjepidevus koolitusmeetodites, positiivne tugevdus ning varajane sotsialiseerimine. Toy puudlid naudivad eriti agilityt, mis on suurepärane võimalus nende vaimsete ja füüsiliste võimete proovilepanekuks.

Füüsiline aktiivsus

Toy puudlid on atleetlikud koerad, kellel on keskmised kuni kõrged harjutusvajadused. Igapäevased jalutuskäigud ja mänguajad on olulised, et koer saaks piisavas koguses füüsilist koormust. Energia kanaliseerimiseks ja hea tervise säilitamiseks peaksid nad saama võimaluse osaleda mitmesugustes harjutustes – olgu selleks pikemad jalutuskäigud, jooksmine või agility-treeningud. Tuleb meeles pidada, et puudli karvkatee vajadused võivad piirata nende tegevust kuumal või niiskel ilmal.

Lemmikloomana hoidmine

Väikest kasvu ja intelligentsed toy puudlid on populaarsed lemmikloomad, kes vajavad hoolikat hoidmist ja seltsi. Nendele koertele võib olla keeruline kohaneda üksi jäetuna, kuna nad võivad kogeda lahusolekuärevust.

Juhised uutele omanikele

Uusi toy puudli omanikke juhendatakse, et koer peaks saama varajase sotsialiseerimise ja koolituse. Kuna puudlid on tark tõug, on nad kiired õppijad ja positiivsete meetoditega koolitus annab parimaid tulemusi. Nad nõuavad igapäevast vaimset ja füüsilist stimulatsiooni, mis aitab ära hoida soovimatu käitumise, nagu näiteks haukumise või närimise. Adopteerimisel on oluline koera tausta mõista ning vajadusel pöörduda professionaalse treeneri poole. Näiteks Ameerika Kennelklubi (American Kennel Club, AKC) ja Eesti Kennelliit pakuvad ressursse ja juhendeid.

 • Registreerimine: On soovitatav oma lemmikloom registreerida AKCs või kohalikus kennelklubis, mis toetab tõu standardeid ja haridust.
 • Adopteerimine: Enne toy puudli koju toomist peab uurima, kas tegemist on usaldusväärse kasvataja või varjupaigaga.

Elutingimused

Toy puudli pidamine korteris on täiesti võimalik, tingimusel, et koerale tagatakse piisavalt aktiivsust ja mänguaega. Nende väike suurus teeb neist sobiva kaaslase korterielule, kuid nad peavad saama regulaarselt väljas käia.

 • Koera vajadused: Iga päev vajavad nad tegevust, mis aitab neil põletada nende kõrget energiat.
 • Lahusolekuärevus: Toy puudlid on tundlikud ja võivad kogeda lahusolekuärevust, seetõttu on oluline neile pakkuda kindlat rutiini ja turvatunnet.

Tõu eelised ja puudused

Enne kui otsustate toy-puudli kasuks, kaaluge hoolikalt nende tõuomaduste mõju oma elustiilile.

Positiivsed omadused

Toy-puudlid on tuntud oma intelligentsuse ja õppimisvõime poolest, mis teeb nendest suurepärased kaaslased erinevateks treeninguteks ja võistlusteks. Nad on ka ülimalt populaarsed tänu oma peenele ja fancy väljanägemisele, elegantsetele kasukamustritele ja väikesele kasvule, mis teeb neist ideaalsed lemmikloomad kortermajades elavatele inimestele. Nende sõbralik loomus ja hea läbisaamine laste ning teiste lemmikloomadega muudab need koerad ihaldusväärseks valikuks paljudele.

 • Intelligentne: kiire õppija ja kergesti koolitatav
 • Fancy välimus: stiilne ja pilkupüüdev välimus
 • Sõbralik ja seltskondlik: naudib inimeste ja teiste loomade seltsi

Võimalikud väljakutsed

Kuigi toy-puudlid on paljude hulgas armastatud, võivad nende eest hoolitsemine ja mõned iseloomuomadused esitada väljakutseid. Nad vajavad korrapärast hooldust ja karva pügamist, et säilitada oma ilmekas ja puhas välimus. Toy-puudlid on ka oma pere suhtes väga lojaalsed ning mõnikord võivad nad olla teiste inimeste ja loomade suhtes kartlikud või isegi agressiivsed, eriti kui neid pole varakult sotsialiseeritud. Võimalikud terviseprobleemid, nagu näiteks geneetilised haigused, nõuavad omanikult suuremat tähelepanu ja potentsiaalselt suuremaid kulutusi veterinaararsti juures.

 • Nõuab regulaarset hooldust: tekitab lisakulusid ja aja panust pügamisele ja pesemisele
 • Võib ilmutada kartlikkust või agressiivsust: võib olla põhjustatud ebapiisavast sotsialiseerimisest
 • Terviseriskid: teatud pärilikud haigused on tavalisemad toy-puudlitel

Tõu tulevik

Toy puudli tõug jätkab arengut, kus peamiseks fookuseks on tervis ja pärilike haiguste ennetamine. Tõu populaarsus säilib, kuid tulevikus keskendutakse veelgi enam toy puudli olemuslikule geneetilisele mitmekesisusele ja jätkusuutlikule aretusele.

Aretus ja areng

Toy puudli aretuses pööratakse tähelepanu geneetilisele tervisele, et kindlustada tõu terviklik areng. Koostööd tehakse tõu-iseloomulike tunnuste säilitamiseks ning et vähendada pärilike haiguste riski. Arengusuundades arvestatakse teadlikult geneetilise mitmekesisuse hoidmisega, et tõug püsiks tugev ja tervislik ka tulevikus. Tõu populaarsuse kasvades on oluline tasakaalustatud ja läbimõeldud aretustöö.