Dobermann: Tõug, ajalugu ja iseloomustus

dobermann

Dobermann on keskmise suurusega koeratõug, mis on pärit Saksamaalt. Nad on tuntud oma tugeva ja musklis keha, kõrge intelligentsuse ja lojaalsuse poolest. Dobermannid on saanud oma nime Louis Dobermanni järgi, kes aretas neid koeri 19. sajandi lõpus.

Dobermannid on väga aktiivsed koerad ja neid peetakse sageli suurepärasteks kaitsjateks ja valvekoerteks. Nad on ka tuntud oma kiiruse ja vastupidavuse poolest, mis tähendab, et nad sobivad suurepäraselt spordiks ja füüsiliseks tegevuseks. Dobermannid on ka väga intelligentne tõug ja neid on lihtne treenida erinevate trikkide ja käskude jaoks.

Dobermannid on maailmas üks populaarsemaid koeratõuge. Nende tugev kehaehitus, kiirus ja vastupidavus teevad neist suurepäraseid kaaslasi inimestele, kes otsivad aktiivset ja lojaalset koera. Dobermannid on ka väga kaitsevad ja sobivad suurepäraselt inimestele, kes soovivad oma kodu ja perekonda kaitsta.

Dobermanni ajalugu

Dobermanni ajalugu ulatub tagasi 19. sajandisse, kui Louis Dobermann, kes oli saksa maksukoguja, otsustas luua uue koeratõu. Louis Dobermanni rolli koerte aretamises on raske täpselt kindlaks määrata, kuid arvatakse, et ta kasutas oma ametit maksukogujana, et otsida välja sobivad koerad, et neid ristata ja aretada.

Louis Dobermanni roll

Louis Dobermann (1824-1894) elas Apolda külas, Thüringeni maakonnas Saksamaa lõunaosas. Louis Dobermannist on palju kirjutatud, kuid vaid väike osa sellest põhineb kindlatel faktidel ja liiga palju on vastuolulisusi ja valeinformatsiooni. Isegi Apolda kirikuraamatutes ei ole tema kohta algupärast ja autentset infot.

Dobermanni tõugu koerad olid kasutusel peamiselt valvekoertena, kes valvasid nii päeval kui ka öösel. Nad olid väga populaarsed Saksamaal, kuid nende tõu ajalugu on kaasas ka keeruline minevik. Dobermanni tõugu koeri kasutati ka sõjas, eriti Teises maailmasõjas.

Tänapäeval on Dobermanni tõug armastatud ja populaarne koeratõug üle maailma. Dobermanni tõugu koeri kasutatakse tavaliselt valvekoertena, kuid need koerad sobivad ka suurepäraselt perelemmikuteks ja harrastuskoerteks.

Dobermanni omadused

dobermann

Välimus

Dobermann on keskmise suurusega, jõuline ja muskliline koer. Ta on elegantne ja noobel, mis väljendub tema keha joontes. Dobermanni karv on lühikarvaline, sile ja liibuv kehaga. Lubatud värvid on must ja tan ning pruun ja tan. Esimene on ülekaalukalt kõige levinum. Dobermanni pea on pikk ja kuju poolest koonusjas. Kõrvad on kõrgel kinnitunud ja kärbitud püstised. Saba on lühike ja kõrgel kinnitunud.

Temperament

Dobermann on üks targemaid koeri maailmas. Ta on tuntud oma intelligentsi ja veidra arutlemisoskuse poolest. Dobermanni tugevuse, elujoovastuse ja lihtsa, kuid siiski keeruka loomuse ja temperamendiga vajavad palju aega suhtlemiseks teiste koerte ja inimestega, koolitust ja piisavalt trenni. Hea rühiga ja lihaselise dobermanni ideaaliseloom on sõbralik, rahulik, temperamentne ja tugeva närvikavaga, ka teravus on soovitav. Ärrituvuslävi peaks olema kõrge, nagu peaks kõrge olema ka koolitatavus. Kahjuks näitavad iseloomutestid, et tõu populaarsus on iseloomule nõrgendavalt mõjunud.

Dobermanni omadused ja iseloom muudavad ta sobivaks seltsi-, kaitse- ja töökoeraks ning ka perekoeraks. Dobermann on tugev ja vastupidav koer, mistõttu sobib ta hästi spordi- ja jahikoeraks. Samuti on ta kiire õppija, mistõttu on ta sobiv ka näiteks päästekoeraks. Dobermanni loomulik kaitsmisvõime muudab ta heaks valvuriks.

Kokkuvõttes on dobermann tugev, intelligentne ja vastupidav koer, kellel on palju erinevaid omadusi ja iseloomujooni.

Värvid ja karvkate

Dobermanni karv on väga tihe, lühike ja tugev ning aluskarv puudub. Dobermannid on kas musta või pruuni karvaga selgete roostepunaste märkidega. Musta karvaga dobermannidel on mustad märgid, pruuni karvaga dobermannidel aga pruunid märgid. Dobermannid võivad olla ka harva esineva halli põhivärvusega, mis ei ole standardne.

Dobermanni värvus on tõu standardis väga täpselt kirjeldatud. Tõupuhtal dobermannil on ainult neli värvivarianti: must, pruun, sinine ja fawn. Sinine dobermann on haruldane, kuid teda võib näha mõnes näituseringis. Fawn värvus on pruunikas beež, kuid mõned kasvatajad nimetavad seda karvkatte värvi isabellaks ja roosteks, kuid selle tõu fawn ja isabella on sisuliselt sama värvi.

Dobermanni värvus on oluline tõu standardi osa ja seda hinnatakse näitustel väga täpselt. Dobermanni karvkatte värvid on üks tõu tunnusjooni, mis muudab dobermanni üheks kõige äratuntavamaks koeratõuks maailmas.

Treening ja sotsialiseerimine

Dobermann on energiline koeratõug, kes vajab palju liikumist ja treeningut. Talle sobivad hästi erinevad spordialad nagu kuulekus, vastupidavus ja kaitsekoeratöö. Dobermanni treenimine on oluline, et tagada tema füüsiline ja vaimne heaolu.

Lisaks treeningule on oluline ka sotsialiseerimine. Dobermann on intelligentne tõug, kuid võib olla ka isepäine ja tugev iseloomuga. Seetõttu on oluline, et ta õpiks juba varakult erinevate inimeste, koerte ja olukordadega suhtlema.

Obedience training ehk kuulekuse treenimine on oluline osa dobermanni treeningust. Kuulekus aitab tagada, et koer käituks õigesti erinevates olukordades. Obedience training aitab ka tugevdada koera ja omaniku vahelist sidet.

Dobermann on mänguline koer, kellele meeldib erinevate mänguasjadega mängida. Mängimine on oluline osa tema treeningust ja aitab tugevdada tema sidet omanikuga.

Kokkuvõtvalt on dobermanni treenimine ja sotsialiseerimine oluline osa tema heaolu tagamisel. Talle sobivad hästi erinevad spordialad ja mängimine. Õige treening aitab tagada, et koer käituks õigesti erinevates olukordades ning tugevdada tema sidet omanikuga.

dobermann

Töökoerana kasutamine

Dobermann on väga intelligentne ja energiline tõug, mis sobib suurepäraselt töökoerana kasutamiseks. Dobermannid on olnud kasutusel politsei- ja sõjaväetöös ning teraapiakoertena.

Politsei ja sõjaväeline kasutus

Dobermannid on olnud kasutusel politsei- ja sõjaväetöös juba aastakümneid. Nad on väga intelligentne ja kiiresti õppiv tõug ning neil on tugev kaitseinstinkt, mis muudab nad suurepärasteks valve- ja kaitsekoerteks. Dobermannid on tuntud oma julguse ja vapruste poolest ning neid on kasutatud nii patrull- kui ka jälitustöös.

Dobermannid on ka väga head lõhna- ja narkokoerad. Nende tugev lõhnaaisting ja hea koolitatavus muudavad nad ideaalseks valikuks narkootikumide ja muude keelatud ainete otsimiseks.

Terapeutlikud ja abikoerad

Dobermannid on ka väga head teraapiakoerad. Nende sõbralik ja rahulik iseloom muudab nad ideaalseks kaaslaseks inimestele, kes vajavad tuge ja toetust. Dobermannid on ka väga head abikoerad. Nende tugev kehaehitus ja hea koolitatavus muudavad nad ideaalseks valikuks inimeste abistamiseks.

Dobermannid on ka olnud ametlikud sõjakoerad. Nad on teeninud nii Ameerika Ühendriikide mereväes kui ka teistes sõjavägedes. Dobermannid on tuntud oma vapruste ja julguse poolest ning neid on kasutatud nii valve- kui ka kaitsekoertena.

Kuigi dobermannid on tuntud oma tugeva kaitseinstinkti poolest, tuleb meeles pidada, et nad vajavad ka palju armastust ja tähelepanu. Dobermannid on väga lojaalsed ja kiindunud oma peremehele ning nad tahavad alati olla oma omaniku lähedal. Seetõttu on oluline, et dobermannide omanikud annaksid neile piisavalt aega ja tähelepanu ning koolitaksid neid õigesti.

Dobermanni tervis

Dobermannil, nagu igal teiselgi tõul, tuntakse tänapäeval mitmeid erinevaid haigusi või vigu, mis on pärilikud. Enamikku neid haigusi ei suudeta diagnoosida enne haiguse lõppfaasi. Osa haigustest suudetakse avastada suhteliselt algstaadiumis.

Dilateeriv kardiomüopaatia

Dilateeriv kardiomüopaatia on Dobermanni tõule üsna tavaline südamehaigus. See on seisund, kus südamekamber laieneb ja seetõttu ei suuda süda enam korralikult pumpada. See võib põhjustada südamepuudulikkust ja lõpuks surma. Selle haiguse esinemise tõenäosus Dobermanni puhul on umbes 50%.

Wobbleri sündroom

Wobbleri sündroom on seisund, kus selgroolülide deformatsioon põhjustab närvide kokkusurumist. See võib põhjustada koordineerimisprobleeme, nõrkust ja isegi halvatust. Dobermanni tõule on see haigus üsna tavaline.

Von Willebrandi tõbi

Von Willebrandi tõbi on Dobermanni tõule üsna tavaline verehüübimishäire. See seisund võib põhjustada tugevat verejooksu ja isegi surma. Dobermannid, kellel on see haigus, peaksid enne operatsiooni saama vereülekandeid.

Puusaliigese düsplaasia

Puusaliigese düsplaasia on seisund, kus puusaliigesed ei arene korralikult ja võivad põhjustada valu ja liikumisprobleeme. Dobermanni tõule on see haigus üsna tavaline.

Kuigi need haigused on Dobermanni tõule üsna tavalised, ei tähenda see, et kõik Dobermannid neid haigusi saavad. Paljudel juhtudel saavad Dobermannid elada pikka ja tervislikku elu ilma nende haigusteta. Siiski on oluline, et Dobermanni omanikud teeksid oma koera tervise kontrollimiseks regulaarselt veterinaarkontrolli ja tagaksid, et nende koer saab õigeaegselt vajalikku ravi.

Toitumine

Dobermannid vajavad tervislikku ja tasakaalustatud toitumist, et tagada hea tervis ja energia. Nende toitumisvajadused sõltuvad nende vanusest, kaalust, aktiivsuse tasemest ja tervislikust seisundist.

Kutsikatele tuleks anda spetsiaalset kutsikatoitu, mis tagab nende kasvamiseks vajalikud toitained. Täiskasvanud dobermannidele soovitatakse kvaliteetset kuivtoitu, mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid, sealhulgas valke, rasvu, süsivesikuid, vitamiine ja mineraale. Värske vesi peaks olema alati kättesaadav.

Dobermannid vajavad ka piisavalt valku, et tagada lihaste tervis ja areng. Valguallikate hulka kuuluvad kana, kalkun, veiseliha ja lambaliha. Samuti on oluline tagada piisav kogus rasva, et tagada energiatase ja tervislik nahk ja karvkate.

Toitumisel tuleks vältida liiga palju maiustusi ja rämpstoitu, mis võivad põhjustada kaalutõusu ja terviseprobleeme. Samuti tuleks vältida inimtoidu andmist, kuna see võib olla ebatervislik ja põhjustada seedeprobleeme.

Kui dobermannil on erivajadusi, näiteks terviseprobleeme või allergiaid, tuleks konsulteerida loomaarstiga, et leida sobiv toitumiskava.

Dobermanni kasvatamine

Dobermanni kasvatamine on vastutusrikas ülesanne, mis nõuab omanikult palju aega ja tähelepanu. Kutsika valimisel tuleks pöörata erilist tähelepanu vanemate närvisüsteemile ja tasakaalukusele ning soovitavalt ostma kutsika tuntud kasvatajalt.

Dobermanni koolitus on ilmtingimata vajalik, sest tegemist on tõuga, kes vajab palju liikumist ja tegevust. Koolitus peaks algama varakult ja olema järjepidev ning positiivne. Dobermanni karv on väga tihe, lühike ja tugev ning aluskarv puudub. Seetõttu ei nõua see tõug erilist hoolt ja hooldust.

Kui otsustate dobermanni võtta, siis on oluline teada, et tõug on tuntud oma truuduse ja pühendumuse poolest. Dobermannid on suurepärased valvekoerad ja sobivad hästi aktiivsetele peredele. Kui soovite dobermanni võtta, siis on võimalik valida kas kasvatajalt ostmine või varjupaigast adopteerimine.

Kasvatajalt ostmine võib olla kallim, kuid see tagab tavaliselt tervislikuma ja paremini sotsialiseeritud kutsika. Varjupaigast adopteerimine on aga odavam võimalus ning võib pakkuda dobermannile uue võimaluse õnnelikuks eluks. Enne dobermanni adopteerimist tuleks aga kindlasti veenduda, et koeral pole terviseprobleeme või käitumisprobleeme.

Dobermannid ja lapsed

Dobermannid on tuntud oma lojaalsuse ja intelligentsuse poolest, mis muudab nad suurepärasteks pereliikmeteks. Kui neid koolitatakse ja sotsialiseeritakse korralikult, siis nad sobivad suurepäraselt lastega peredesse.

Dobermannid on üldiselt väga kiindunud oma pere liikmetesse, sealhulgas lastesse. Nad on tuntud oma kiindumuse ja helluse poolest, mis teeb neist suurepärased kaaslased lastele. Kuid, nagu iga teise koeraga, on ka dobermannidel oma piirangud ja reeglid, mida tuleb järgida, et tagada laste turvalisus.

Dobermannid on üldiselt sõbralikud ja seltsivad koerad, kuid nende suurus ja tugevus võivad olla lastele hirmutavad. Seetõttu on oluline, et lapsed õpiksid dobermannidega õigesti käituma ja nendega suhtlema. Lapsed peaksid õppima, kuidas dobermannidega mängida ja nendega suhelda, et vältida võimalikke õnnetusi.

Kui dobermanni ja lapse vahel tekib tugev side, siis võib see olla väga positiivne kogemus mõlemale osapoolele. Dobermannid on väga intelligentsed ja kohanevad hästi erinevate olukordadega, mis muudab nad suurepärasteks kaaslasteks lastega peredele. Kuid nagu iga teise koeraga, tuleb dobermannidega suhelda lugupidavalt ja austavalt, et tagada nende ja laste turvalisus.

Kokkuvõttes, dobermannid on väga kiindunud ja sõbralikud koerad, kes sobivad suurepäraselt lastega peredesse. Kuid nagu iga teise koeraga, tuleb neid koolitada ja sotsialiseerida korralikult, et tagada nende ja laste turvalisus.