Inglise hurt ehk greyhound: kiireim koeratõug maailmas

inglise hurt

Inglise hurt ehk greyhound on üks vanimaid koeratõuge maailmas, mis on tuntud oma uskumatu kiiruse poolest. Need koerad võivad arendada kiirust kuni 80 km/h, mis muudab nad maailma kiireimaks koeratõuks. Algselt kasutati neid jahikoertena, eelkõige nende kiiruse tõttu, kuid nad muutusid peagi aadlike lemmikloomadeks ja hakati korraldama jooksuvõistlusi.

Inglise hurt on graatsiline ja elegantne koer, kelle lühike ja peen karvkatte esineb musta, valget, punast, sinist, kollakaspruuni, pruunikat, hallikaspruuni või ükskõik millise eelneva värvi kombinatsiooni valgega. Nad on lihaselised ja tugeva kehaehitusega ning neil on pikad ja kitsad jalad, mis võimaldavad neil arendada suurt kiirust.

Inglise hurtide keskmine eluiga on 10-14 aastat, kuid see võib varieeruda sõltuvalt koera tervisest ja hooldusest. Nagu kõik koerad, vajavad ka inglise hurtid regulaarset treeningut ja aktiivset eluviisi, et püsida tervena ja õnnelikuna. Kui otsite kiiret, graatsilist ja elegantset koera, kes sobib suurepäraselt jooksu- ja mängukaaslaseks, võib inglise hurt olla teie jaoks ideaalne valik.

Inglise hurt ehk greyhound

inglise hurt

Päritolu

Inglise hurt ehk greyhound on üks vanimaid koeratõuge maailmas, mille päritolu ulatub tagasi iidsesse Egiptusesse. Suurbritannias hakati neid kasutama jahikoertena, kuna nende kiirus oli suurepärane jahipidamiseks. Inglise hurt ongi maailma kiireim koeratõug, ta võib arendada kiirust kuni 80 km/h. Nad muutusid peagi aadlike koerteks ja hakati korraldama jooksuvõistlusi.

Tõu kirjeldus

Inglise hurt on tõeline iludus, elegantne ja liibuv karvkattega koer. Nad on graatsilised ja kiired, kuid samas ka väga tugeva kehaehitusega. Nende lihaseline keha on kaetud lühikese ja peene karvaga, mis võib olla must, valge, punane, sinine, kollakaspruun, pruunikas või hallikaspruun. Sageli esineb ka valget värvi kombinatsiooni teiste värvidega.

Värvused

Inglise hurt võib esineda erinevates värvitoonides, kuid kõige tavalisemad on must, valge ja kollakaspruun. Samuti võib esineda punast, sinist, pruunikat ja hallikaspruuni karvkatet. Inglise hurti karvkatte eripära on see, et see on lühike ja peen ning liibub tihedalt koera kehale. Valge värvus võib olla kas täiesti valge või koos teiste värvidega, nagu must, pruun ja kollakaspruun.

Greyhoundi iseloom ja eluiga

inglise hurt

Koera iseloom

Greyhound on tuntud oma rahuliku ja armastava iseloomu poolest. Ta on tundlik ja hell ning vajab austust oma üksi aja suhtes. Kuigi ta ei esita tavaliselt agressiivsusega seotud probleeme, võib ta võõrastes kahtlustada. Ta on laste sõber ja mängib meelsasti, loomulikult vajab ta ka oma vaikseid hetki.

Eluiga

Greyhoundi keskmine eluiga on 10-14 aastat. Kui koera hoitakse tervislikus seisundis ja talle pakutakse piisavalt liikumisvõimalusi ja õiget toitu, võib ta elada ka kauem.

Greyhound on tugeva raami ja lihaskonnaga koer, harmooniliselt ehitatud, ta põhineb suure paindlikkusega jäsemetel ja jätab aadli mulje. Greyhound on kiiruse osas selgelt lõigatud, ulatudes kuni 70 km/h. Ta on üks kiiremaid maismaaloomi, gepardi, allika või hirve taga, kes pöörleb umbes 90-100 km/h.

Kokkuvõttes, Greyhound on armastav, tundlik ja hell koer, kes vajab palju liikumist ja õiget toitumist, et elada tervislikku ja õnnelikku elu.

Greyhoundi tervis ja hooldus

inglise hurt

Tervis

Inglise hurt ehk greyhound on üldiselt tervislik tõug, kuid nagu kõikidel tõugudel, on neil ka oma terviseprobleemid. Üks levinumaid probleeme on südamehaigused, eriti dilateeriv kardiomüopaatia. Greyhoundid on ka altid luu- ja liigesehaigustele, nagu osteoartriit. Silmahaigused, nagu katarakt ja glaukoom, on samuti tavalised. Seetõttu on oluline, et greyhoundi tervist jälgitakse regulaarselt veterinaarkontrollis.

Hooldus

Greyhoundi hooldus on suhteliselt lihtne. Nende lühikeste karvade tõttu ei vaja nad sageli pesemist. Kuid nad võivad olla tundlikud nahaprobleemide suhtes, seetõttu peaksid omanikud hoolitsema selle eest, et nende koera nahk oleks niisutatud ja tervislik. Greyhoundid vajavad ka regulaarset küünte lõikamist ja hambahooldust, nagu igal teisel koeral.

Greyhoundid on aktiivsed koerad ja vajavad piisavalt liikumist, et hoida end tervena ja õnnelikuna. Kuid nad on ka altid luu- ja liigesehaigustele, seetõttu peaksid omanikud hoolitsema selle eest, et nende koera liikumine oleks tasakaalustatud ja et nad ei teeks liiga palju jooksmist või hüppamist.

Kokkuvõttes on greyhoundi hooldus suhteliselt lihtne, kuid nende terviseprobleemide tõttu on oluline, et omanikud hoolitseksid oma koera tervise eest ja viiksid nad regulaarselt veterinaarkontrolli.

Greyhoundi kasutamine

Greyhound on üks vanimaid koeratõuge maailmas ja on läbi aegade olnud kasutusel mitmel erineval eesmärgil. Allpool on välja toodud mõned peamised kasutusviisid.

Jahikoerana

Algupäraselt kasutati inglise hurti jahikoerana tänu tema kiirusele ja vastupidavusele. Greyhoundil on tugev jahiinstinkt, mistõttu on ta suurepärane kaaslane jahipidamisel.

Seltsikoerana

Tänapäeval on greyhoundi peamiseks rolliks seltsikoerana olemine. Greyhound on tuntud oma rahuliku ja sõbraliku iseloomu poolest, mistõttu sobib ta suurepäraselt perekoeraks.

Võidujooksus

Greyhoundi kiirus on teinud temast ühe populaarseima koeratõu võidujooksude maailmas. Greyhound racing on spordiala, kus koerad võistlevad omavahel kiirusel. Greyhoundid on võidujooksudes tuntud oma kiiruse ja vastupidavuse poolest.

Kokkuvõttes on greyhound mitmekülgne koeratõug, keda saab kasutada jahikoerana, seltsikoerana ja võidujooksudes. Greyhound sobib hästi perekoeraks tänu oma rahulikule ja sõbralikule iseloomule.

Greyhoundi treening

Treeningu vajadus

Greyhoundid on tuntud oma suure kiiruse ja vastupidavuse poolest, mistõttu on neil vajalik regulaarne treening. Treening aitab hoida koera füüsilist ja vaimset tervist ning tagab tema heaolu.

Kuna greyhoundid on jahikoerad, siis on nende loomulik instinkt taga ajada saaki. Seetõttu on oluline treenida neid nii füüsiliselt kui ka vaimselt, et nad saaksid oma energiat kasutada õiges suunas.

Greyhoundi treening peaks hõlmama nii jooksu kui ka mängu. Kuna nad on väga kiired koerad, siis on oluline tagada neile piisavalt ruumi ja vabadust, et nad saaksid joosta ja oma energiat välja elada. Samuti on oluline treenida neid erinevates keskkondades, et nad saaksid harjuda erinevate olukordadega.

Lisaks füüsilisele treeningule on oluline treenida ka greyhoundi vaimselt. Näiteks võib kasutada erinevaid trikke ja mänge, et stimuleerida nende mõtlemist ja arendada nende intelligentsust. Samuti on oluline treenida neid kuulekusele, et tagada nende ohutus ja hea käitumine.

Kokkuvõttes, greyhoundi treening peaks olema mitmekülgne ja hõlmama nii füüsilist kui ka vaimset treeningut. Oluline on tagada neile piisavalt ruumi ja vabadust, et nad saaksid oma energiat välja elada ning samuti arendada nende intelligentsust ja kuulekust.

Greyhoundi kaal ja turjakõrgus

Kaal

Inglise hurt ehk greyhound on keskmise suurusega koeratõug, kelle kaal varieerub sõltuvalt soost. Isased greyhoundid kaaluvad tavaliselt 27-40 kg, samas kui emased kaaluvad 27-34 kg. 1

Turjakõrgus

Greyhoundi turjakõrgus on samuti soolise erinevuse tõttu erinev. Isaste greyhoundide turjakõrgus on tavaliselt 71-76 cm, samal ajal kui emaste turjakõrgus on tavaliselt 68-71 cm. 1

Greyhoundi keha on piklik ja sihvakas, mis annab neile võime kiiresti liikuda. Nende lihaseline kehaehitus, tugevad jalad ja pikad sääred annavad neile võime saavutada muljetavaldava kiiruse.