Leonberger: suur koeratõug, kes on pärit Saksamaalt

Leonberger

Leonberger on suur koeratõug, kes on pärit Saksamaalt. Tõu nimetus tuleneb linnast Leonberg, kus seda tõugu aretati esmakordselt 19. sajandil. Leonberger on suur, tugev ja lihaseline koer, kellel on kaksikkarvastik, must koon ja veekindel karv.

Leonberger on lojaalne, intelligentne ja sõbralik perekoer, kes võib olla treenitud erinevateks ülesanneteks. Tõug on tuntud oma julguse ja enesekindluse poolest ning sobib suurepäraselt kaitsmiseks ja jälitamiseks. Leonbergerid on ka head ujujad tänu oma ujunahkadega jalgadele.

Eesti Leonbergerite Klubi on loodud 2008. aastal ja alates 2013. aasta septembrist on see Rahvusvahelise Leonbergerite Ühenduse (ILU) täisliige. Klubi eesmärk on edendada Leonbergeri tõugu Eestis, aidata kaasa tõuaretusele ning korraldada erinevaid üritusi ja näitusi.

Tõu päritolu

Leonberger

Leonberger on suur koeratõug, mis loodi 1840. aastatel Saksamaal Leonbergis. Tõu loomise ajendiks oli soov jäljendada linna embleemil olevat lõvi ning luua tõug, mis oleks suur ja võimas, kuid samas ka sõbralik ja perekeskne.

Tõu loomisel kasutati mitmeid teisi koeratõuge, sealhulgas Newfoundlandi koera, bernhardiini ja Pürenee mäestikukoera. Leonbergeri tõugu loomisel oli oluline roll ka Heinrich Essiguil, kes oli Leonbergi linna linnapea ja koeraomanik.

Alguses olid leonbergerid populaarsed peamiselt Saksamaal, kuid hiljem levisid nad ka teistesse Euroopa riikidesse ja Ameerikasse. Tõu populaarsus on aegade jooksul kõikunud ning tänapäeval on leonbergerid pigem haruldased koerad.

Leonbergeri tõu päritolu on huvitav ja mitmekesine ning selle kohta on palju erinevaid legende ja lugusid. Siiski on kindel, et leonberger on suurepärane kaaslane neile, kes hindavad suuri ja sõbralikke koeri.

Füüsilised omadused

Leonberger

Leonberger on suur tõug koeri, kellel on võimas ja muskliline keha. Allpool on toodud mõned olulised füüsilised omadused, mis iseloomustavad leonbergereid.

Suurus ja kaal

Leonbergerid on hiiglaslikud koerad, kes võivad kasvada kuni 70-80 cm kõrguseks. Täiskasvanud leonbergeri kaal võib varieeruda vahemikus 45-100 kg. Seega on leonbergerid ühed suurimad koeratõud maailmas.

Karvkatte omadused

Leonbergerid on kaetud paksu ja topeltkarvaga. Nende karvkatte värvus võib varieeruda punakaspruunist kuni liivakarva (kollakaspruun või kreemjas) toonideni. Mõnel leonbergeril võib olla must mask näol ja lõvilaadne kaelakarv.

Tugevus ja vastupidavus

Leonbergerid on tugevad ja vastupidavad koerad, kellel on muskliline kehaehitus. Neil on ka võimas lõualuu ja tugevad hambad. See muudab nad suurepärasteks valvuriteks ja kaaslaskjateks.

Terviseprobleemid

Nagu kõik suured tõud, võivad leonbergerid olla altid erinevatele terviseprobleemidele. Mõned levinumad terviseprobleemid, mida leonbergerid võivad kogeda, on puusaliigese düsplaasia, puhitus, vähk, osteosarkoom ja artriit. Seetõttu on oluline leonbergeri ostmisel kaaluda ka lemmikloomade kindlustuse võimalust.

Iseloom ja temperament

Leonberger

Isiksuseomadused

Leonbergerid on tuntud oma rahuliku ja sõbraliku iseloomu poolest. Nad on mängulised, intelligentse ja lojaalsed loomad, kes armastavad olla oma peremehe läheduses. Kuigi nad on suured, on nad üldiselt vaiksed ja rahulikud ning sobivad hästi korterieluks, kui neile piisavalt liikumist ja vaimset stimulatsiooni pakutakse. Leonbergerid on väga kiindunud oma perega ning näitavad sageli välja kiindumust ja armastust.

Sotsialiseerumine

Leonbergerid on loomult sotsiaalsed loomad ja nende hea käitumine sõltub suures osas nende sotsialiseerumisest. Kutsikaid tuleks varakult sotsialiseerida erinevate inimeste, koerte ja olukordadega, et nad saaksid õppida, kuidas käituda erinevates olukordades. Täiskasvanud Leonbergerid võivad olla võõraste suhtes ettevaatlikud, kuid kui nad on korralikult sotsialiseeritud, siis on nad üldiselt sõbralikud ka võõraste inimeste suhtes.

Töökoera omadused

Leonbergerid on tuntud oma töökoera omaduste poolest ning neid kasutatakse sageli pääste- ja otsingukoertena. Neil on suurepärane lõhnataju ja nad on võimelised leidma kadunud inimesi isegi rasketes olukordades. Lisaks on Leonbergerid ka suurepärased valvekoerad ning nad suudavad oma pere ja kodu kaitsta. Töökoerana on Leonbergerid väga intelligentse, kuuleka ja kergesti koolitatava iseloomuga, mis muudab nad ideaalseks koeraks mitmesugustes tööülesannetes, sealhulgas agilitys ja kuulekusvõistlustel.

Hooldamine ja treenimine

Hooldus

Leonberger on suur koer, mistõttu vajab ta regulaarset hooldust. Koera karvkate on paks ja tihe ning vajab regulaarset kammimist ja harjamist, et vältida sasipuntrate tekkimist. Lisaks tuleb leonbergeri kõrvu ja silmi regulaarselt kontrollida ja vajadusel puhastada.

Leonbergerid on tuntud oma suure süljeerituse poolest, seega tuleb nende suud regulaarselt puhastada ja kuivatada, et vältida süljeplekkide teket. Lisaks tuleb leonbergeri hambaid regulaarselt harjata, et vältida hambakattu ja hambakivi teket.

Treenimine

Leonbergerid on intelligentsed ja kergesti treenitavad koerad. Nad vajavad regulaarset treeningut ja aktiivset eluviisi, et hoida oma energiataset kontrolli all. Kuna leonbergerid on suured koerad, siis tuleb nende treeningut alustada juba varakult ning järk-järgult suurendada koormust vastavalt koera vanusele ja füüsilisele vormile.

Leonbergerid armastavad vees mängida ja ujuda, seega sobib neile hästi suplemine ja veesport. Samuti naudivad nad pikki jalutuskäike ja matkamist ning on suurepärased kaaslased aktiivsetele peredele.

Oluline on meeles pidada, et leonbergerid vajavad positiivset kinnitust ning karmi treenimist ei tohiks kasutada. Koer tuleb premeerida iga õige käitumise eest ning negatiivset käitumist tuleb ignoreerida või juhtida tähelepanu mujale.

Kokkuvõttes on leonbergerid suurepärased kaaslased aktiivsetele peredele, kes suudavad neile pakkuda piisavalt treeningut ja hooldust.

Tõu ajalugu ja populaarsus

Ajalugu

Leonbergeri tõug aretati 19. sajandil Saksamaal Leonbergi linnas. Tõu looja Heinrich Essig soovis luua koera, kes meenutaks lõvi linna vapil. Aretamisel kasutati erinevaid tõuge nagu Pyreneese mäestikukoer, Newfoundland ja Saint Bernard. Esialgu kasutati neid koeri peamiselt valvuritena, kuid hiljem hakkasid nad saama populaarseks ka perekoertena.

Esimese maailmasõja ajal vähenes leonbergerite arv tunduvalt ning tõug peaaegu kadus. Pärast sõda alustati aga tõu taastamistöödega ning tänapäeval on leonbergerid taas üsna populaarsed.

Populaarsus

Tänapäeval on leonbergerid võrdlemisi haruldased koeratõud, kuid nende arv ja populaarsus on kasvamas. Leonbergerid on suurepärased perekoerad, kellel on rahulik ja lahke käitumine. Nad on tuntud oma lojaalsuse, intelligentsuse ja õrna olemuse poolest, mistõttu on nad suurepärased ka teraapiakoertena.

Leonbergeri tõug on saanud tunnustust ka erinevatelt koeraorganisatsioonidelt. Näiteks on tõug tunnustatud American Kennel Club poolt ning Leonberger Club of America on spetsialiseerunud leonbergerite aretamisele ja propageerimisele Ameerika Ühendriikides.

Kui soovite endale leonbergeri kutsikat, siis on oluline leida usaldusväärne kasvataja. Hea kasvataja tagab tervislike ja hästi hooldatud kutsikate sündi. Enne kutsika soetamist on soovitatav uurida tõuomadusi ning leonbergeri hooldamiseks vajalikke teadmisi.

Sobivus peredele

Leonberger on suurepärane valik peredele, kes otsivad truu ja ustavat kaaslast. Nad on tuntud oma sõbralikkuse ja mängulisuse poolest, mis teeb neist suurepäraseid kaaslasi lastele ja täiskasvanutele. Leonbergerid on tuntud kui “õrnad hiiglased” tänu oma suurusele ja rahulikule iseloomule.

Leonbergerid sobivad ideaalselt perekoerteks, kuna nad armastavad inimestega koos aega veeta. Nad on väga seltskondlikud ja naudivad igasugust tähelepanu, mida neile osutatakse. Samuti on nad väga kannatlikud ja suudavad lastega hästi läbi saada.

Kuigi Leonbergerid on suured koerad, on nad siiski väga õrnad ja hellad. Nad armastavad kaisutamist ja hellitamist, mis teeb neist suurepäraseid kaaslasi nii lastele kui täiskasvanutele.

Leonbergerid on ka väga mängulised koerad. Nad armastavad joosta ja mängida ning naudivad igasuguseid mänge, mida nende peremees nendega mängib. See teeb neist suurepäraseid kaaslasi lastele ja täiskasvanutele, kes armastavad aktiivset eluviisi.

Kokkuvõttes on Leonbergerid suurepärased kaaslased peredele, kes otsivad truu ja ustavat perekoera, kes on mänguline, hell ja seltskondlik. Nad on suured, kuid õrnad hiiglased, kes armastavad inimestega koos aega veeta ja nautida igasugust tähelepanu, mida neile osutatakse.

Tõu eripärad

Leonberger on suur koeratõug, kellel on tugev kehaehitus ja suured käpad, mis sobivad hästi farmikoera tööks. Neil on paks topeltkarv, mis kaitseb neid erinevate ilmastikutingimuste eest. Leonbergerite karvavärv võib olla erinevates pruunides toonides, sealhulgas kuldne ja punane.

Leonbergerid on hästi treenitavad, kuid nende koolitamiseks on vaja järjepidevust. Nad on intelligentsed koerad, kes vajavad palju füüsilist ja vaimset stimulatsiooni.

Leonbergerid on suured koeratõud, kelle kaal võib ulatuda kuni 70 kilogrammini. Neil on suured käpad ja tugev keha, mis sobib hästi nende suurusega.

Leonbergerid on suurepärased perekoerad, kuna nad on lojaalsed ja rahulikud. Nad on tuntud oma sõbraliku ja õrna olemuse poolest ning sobivad hästi lastega peredesse.

Kokkuvõttes on Leonberger suur ja tugev koeratõug, kes sobib hästi farmikoera tööks. Nad on hästi treenitavad, kuid nende koolitamiseks on vaja järjepidevust. Leonbergerid on suurepärased perekoerad, kuna nad on rahulikud ja lojaalsed.