Basenji: Tõug, mis sobib aktiivsetele omanikele

Basenji

Basenji on tõug, mis on pärit Kesk-Aafrikast, peamiselt Kongo piirkonnast. See on jahikoer, keda on hinnatud kohalike inimeste poolt tema intelligentsuse, julguse, kiiruse ja vaikuse tõttu. Basenji on väike koer, kuid tema keha ja entusiasm on loodud jahiks. Tema ebatavaliselt kujundatud kõri tõttu teeb ta huvitava joodikulaadse heli.

Basenji on loomulikul teel tekkinud ehk algupärane tõug, mis on kujunenud väga pika aja jooksul sel teel, et inimesed on välja praakinud koerad, kes ei vasta nende nõudmistele, ja teiselt poolt on loodus valinud kõige paremad jahikoerad. Basenji on sportlik, tugev ja kiire ning tema loomulik jahipidamisinstinkt on säilinud tänaseni.

Basenji on elav ja intelligentne koer, keda on hinnatud tema erilise lõhnatu puhtuse ja kassi moodi puude ja aedade otsa ronimise oskuse tõttu. Kuna ta ei suuda haukuda, ei ole ta aga hea valvekoer. Basenji jumaldab oma omanikke, kuid võib olla ettevaatlik võõraste suhtes. See tõug on üks vanimaid ja puhtamaid koeratõuge, mis on tuntud oma ainulaadse välimuse ja iseloomu poolest.

Basenji ajalugu

Basenji

Basenji on pärit Kesk-Aafrikast, kus teda kasutati jahikoerana. Teda on sageli nimetatud Kongo koeraks, kuna Kongo oli tema päritolukoht. Basenji on tõug, mis on aretatud välja aastasadade jooksul, kuid tema päritolu on siiani veidi hämar.

Basenji on tuntud ka kui paria koer, mis tähendab, et ta on pärit tõust, mis on aretatud välja ilma inimese sekkumiseta. See tähendab, et Basenji on geneetiliselt sarnane koertega, kes elavad looduses Kesk-Aafrikas.

Basenji saabus Inglismaale 1937. aastal ja sai kiiresti populaarseks koeratõuks. Inglismaal jätkus Basenji aretamine, kusjuures uued tõud lisati tema sugupuusse. Tänapäeval on Basenji tuntud oma ilusa välimuse ja sõbraliku iseloomu poolest.

Basenji on tõug, mis on tuntud oma omapärase haukumisviisi poolest. Ta ei haugu nagu teised koerad, vaid teeb hoopis hääli, mis meenutavad ulgumist või laulmist. See on üks põhjustest, miks Basenji on nii populaarne koeratõug.

Füüsilised omadused

Basenji

Kõrgus ja kaal

Basenji on väike koeratõug, kelle kõrgus jääb vahemikku 40-43 cm turjakõrguseni emastel ning 43-46 cm turjakõrguseni isastel. Kaalub basenji emane koer keskmiselt 9-11 kg ning isane koer 10-12 kg.

Mantel ja värvid

Basenji karvkatte värvus võib olla must, pruun, punane, must-valge, pruun-valge, punane-valge, must-tan ja brindle (tähnjas). Karvkatte pikkus on lühike ja sile, mis muudab selle hooldamise lihtsaks. Basenji on tuntud ka oma valgete jalgade poolest, mis annavad talle eristuva välimuse.

Erilised tunnused

Basenji eristuvad teistest koeratõugudest mitmete eriliste tunnuste poolest. Näiteks on basenjidel kõrvad, mis on kolmnurksed ja püstised, mis annab neile kavalalt ärahoidliku ilme. Samuti on nende rinnakorv sügav ning rinnakudede vahel on selgelt nähtav rinnaluu. Basenji saba on painutatud ja kantakse seljajoone kohal, ots on kergelt ülespoole kaardus.

Basenji on tuntud ka oma häälitsuste poolest – nad ei hauku, vaid teevad erinevaid hääli, nagu urin, ulgumine ja kähin. Lisaks on nad väga kiired ja sportlikud koerad, kes naudivad jooksmist ja mängimist.

Isiksus ja temperament

Basenji on tuntud oma iseseisva ja iseloomuliku isiksuse poolest. Selles osas käsitleme Basenji iseloomu, sotsialiseerumist ja võimekust treenida.

Iseloom

Basenji iseloom on tavaliselt sõltuv sellest, kuidas ta on kasvanud ja milline on tema varajane kogemus. Kuid üldiselt on nad tuntud oma intelligentsuse ja ärksuse poolest. Basenji on tavaliselt vaikne koeratõug, kuid võib olla ka väga häälekas. Nad on ka väga iseseisvad ja võivad olla üsna aloof.

Sotsialiseerumine

Basenji on tavaliselt tundlik koeratõug ja vajab head sotsialiseerumist. Nad võivad olla üsna tundlikud uute inimeste või olukordade suhtes, seetõttu on oluline neid varakult tutvustada erinevatele inimestele, koertele ja olukordadele. Kui Basenji on korralikult sotsialiseeritud, võivad nad olla väga sõbralikud ja kiinduvad oma perega.

Võime treenida

Basenji on tavaliselt kõrgema energiaga koeratõug, mis nõuab palju füüsilist ja vaimset stimulatsiooni. Nad on tavaliselt väga intelligentsed ja võivad olla kergesti treenitavad, kuid neil võib olla ka kangekaelne isiksus. Seetõttu on oluline, et treeningud oleksid lühikesed ja positiivsed ning sisaldaksid palju positiivset kinnitust.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Basenji on tõug, mis sobib hästi inimestele, kes soovivad koera, kellel on iseseisev isiksus, kuid kes vajab korralikku sotsialiseerumist ja palju füüsilist ja vaimset stimulatsiooni.

Tervis ja hooldus

Terviseprobleemid

Basenji koerad on tavaliselt terved koerad, kuid nagu kõik koeratõud, võivad ka neil olla terviseprobleemid. Mõned tavalised terviseprobleemid, mida Basenji koertel võib esineda, on hip-düsplaasia, hüpotüreoidism, Fanconi sündroom, progresseeruv võrkkesta atroofia ja neeruhaigused. Seetõttu on oluline, et omanikud hoiaksid oma koerte tervist regulaarselt jälgides ning viiksid nad regulaarselt veterinaararsti juurde kontrolli.

Hooldus

Basenji koerad on väga puhtad koerad, kellel on lühike ja sile karv. Seetõttu ei vaja nad pidevat hooldust. Siiski on soovitatav neid regulaarselt harjata, et eemaldada surnud karvad ja hoida nende karv sädelevana. Lisaks tuleb nende hambaid ja küüsi regulaarselt kontrollida ning vajadusel lõigata.

Treeninguvajadused

Basenji koerad on väga energilised koerad, kellel on kõrge treeninguvajadus. Nad armastavad joosta ja mängida, seega on oluline, et neil oleks piisavalt ruumi ja võimalusi, et oma energiat välja lasta. Basenji koerad on ka väga intelligentsed koerad, seega on soovitatav neid regulaarselt treenida ja stimuleerida, et hoida neid aktiivsena ja õnnelikuna.

Basenji ja perekond

Basenji on intelligentne ja elav koer, kes on perekonnale suurepäraseks kaaslaseks. Ta on aktiivne ja sportlik, seega sobib ta hästi peredele, kes armastavad liikumist ja tegevust.

Lapsed ja teised lemmikloomad

Basenji sobib hästi lastega peredesse, kuid nagu iga teinegi koer, vajab ta õpetamist ja harjutamist, et õppida lastega sobivalt käituma. Basenji jahiinstinkt võib tekitada mängulises situatsioonis ootamatuid reaktsioone, seega on oluline jälgida nende koosmängu ning õpetada lastele, kuidas koera õigesti kohelda.

Teiste lemmikloomadega võib Basenji käituda erinevalt. Kui koer on juba varakult harjunud teiste loomadega, siis suudab ta nendega hästi läbi saada. Kuid kui koer on harjunud üksinda olema, võib ta teiste loomade suhtes olla agressiivne.

Elamistingimused

Basenji sobib hästi korterieluks, kuid vajab igapäevast liikumist ja tegevust. Kui koeral on piisavalt võimalusi liikumiseks ja tegevuseks, siis suudab ta ka väiksemas korteris hästi hakkama saada.

Basenji vajab kindlat ja turvalist piirdeaeda, et tagada tema turvalisus ja vältida põgenemist. Koer on väga nutikas ja osav, seega tuleks aed piisavalt kõrge ja kindel olla.

Kokkuvõttes võib öelda, et Basenji on suurepärane perekoer, kes sobib hästi aktiivsetele peredele. Ta vajab õpetamist ja harjutamist ning kindlat piirdeaeda, kuid kui need tingimused on täidetud, on ta usaldusväärne ja truu kaaslane.

Huvitavad faktid

Basenjid on tõug, mis on pärit Kongost. Tegemist on ühe vanima kodustatud koeratõuga, mille avastasid läänlased 19. sajandil Lääne-Aafrikas. Tõu nimi “Basenji” pärineb Bantu keelest ja tähendab “väike metsane asi”.

Basenjid on tuntud oma häälepuuduse poolest. Tegelikult on neil küll häälepaelad olemas, kuid need on ehituselt teistsugused kui teistel koertel. Seetõttu ei saa nad haukuda, kuid oskavad teha muid hääli nagu ulgumine, urisemine ja kähisemine.

Basenjid on energilised ja uudishimulikud koerad, kes vajavad palju vaimset stimulatsiooni. Nad sobivad hästi koertesportide ja matkamise harrastajatele, kes soovivad oma koeraga koos aega veeta. Tõug on ka hea ronimises ja agilitys, kuna neil on hea tasakaalu- ja koordinatsioonitunnetus.

Basenjid on geneetiliselt terved koerad, kellel esineb vähe terviseprobleeme. Tõugu iseloomustab ka lühike karvkate, mis ei vaja suurt hooldust.

Kui omanik soovib basenjiga aretada, siis on oluline teada, et tõul esineb ainult üks jooksuaeg aastas ning emased jäävad tiinusesse keskmiselt 63 päeva. Tõu aretus on reguleeritud ning soovitatav on kasutada ainult tervislikke koeri.

Basenjid on ka populaarsed filmides ja kirjanduses. Näiteks on tõug tuntud romaanis “Good-bye, My Lady” ning filmis “The African Queen”. Basenji haukumiseta oskus on teinud tõust ka populaarse teema koerakoolituse valdkonnas.