Šveitsi valge lambakoer: tõu kirjeldus ja omadused

Šveitsi valge lambakoer

Šveitsi valge lambakoer on keskmise suurusega koeratõug, mis on pärit Šveitsist. See tõug on tuntud oma tasakaaluka ja elava iseloomu poolest ning on hästi treenitav. Šveitsi valge lambakoer on suurepärane seltsikoer, kellel on valvurina ka tähelepanuväärne roll.

Šveitsi valge lambakoer on tugev ja lihaseline koer, kellel on ümar pea ja mandlikujulised pruunid silmad. Selle kõrvad on kõrged ja teravatipulised ning saba on keskmise pikkusega ja lõpus kergelt kaardus. See tõug on tuntud oma sõbraliku ja diskreetse iseloomu poolest ning sobib hästi lastega peredesse.

Canis lupus familiaris ehk koer on inimese poolt kodustatud kiskjaline imetaja. Šveitsi valge lambakoer on üks paljudest koeratõugudest, kellel on erinevad omadused ja erinevad ülesanded. Šveitsi valge lambakoer on tuntud oma tugeva iseloomu ja tasakaaluka käitumise poolest ning on suurepärane seltsikoer.

Tõu ajalugu

Šveitsi valge lambakoer

Šveitsi valge lambakoera ajalugu ulatub tagasi 19. sajandi lõppu, mil Saksamaal hakati kasvatama valgeid saksa lambakoeri. Esimest korda esitleti valget isast saksa lambakoera 1882. aastal Hannoveri näitusel, mille järel hakkasid selle värvusega koerad populaarsust koguma.

Ameerika Ühendriikides ja Kanadas hakati valget saksa lambakoera juba 20. sajandi alguses kasvatama eraldi tõuna. Tõu aretusprogrammide tulemusena muutus valge saksa lambakoer järjest erinevaks oma saksa sugulastest.

Šveitsi valge lambakoer sai alguse 20. sajandi keskel, kui šveitslased hakkasid valget saksa lambakoera kasvatama. Šveitsi valge lambakoera tõu standardi koostamisel võeti aluseks valge saksa lambakoera standard, kuid tõu aretusel keskenduti rohkem tööomadustele ja tervisele.

FCI tunnustas Šveitsi valge lambakoera tõuna 2002. aastal ning tõu standard on kirjas FCI standardis nr 347. Tõuraamatut peetakse Šveitsis ja tõu aretus on seal rangelt reguleeritud.

Tänapäeval on Šveitsi valge lambakoer populaarne tõug üle maailma ja neid kasutatakse nii teenistus- kui ka perekoertena.

Füüsilised omadused

Šveitsi valge lambakoer
Šveitsi valge lambakoer Eestis – Instagram

Valge lambakoer on keskmise suurusega ja tugev koer, kellel on ümar pea, sirge selg, tugevad lihased ja lai rinnakorv. Tavaliselt on tema turjakõrgus umbes 60-66 cm ja kaal umbes 25-40 kg.

Sellel koeral on tugev lõug, mandlikujulised pruunid silmad ja kõrvad, mis on kõrged ja teravatipulised. Karvkate on pikk, tihe ja sirge ning võib olla kas valge või kergelt kreemikasvalge värvusega.

Valge lambakoera kõrvad on keskmise suurusega ja kergelt kumerad, mis annab talle erilise ilme. Rinnakorv on lai ja sügav, andes talle võime olla hea ujuja ja tugev jooksja.

Tema karvkate on pikk ja tihe, mis kaitseb teda külma ilmaga. Karvkatte värvid võivad varieeruda valgest kuni kergelt kreemikasvalgeni.

Valge lambakoer on tugev ja vastupidav koer, mis sobib hästi aktiivsele perele. Tänu oma suurusele ja tugevusele on ta võimeline kaitsma oma pere ja kodu vajadusel.

Iseloom ja temperament

Šveitsi valge lambakoer
Šveitsi valge lambakoer Eestis – Instagram

Šveitsi valge lambakoer on tuntud oma sõbraliku ja tasakaaluka iseloomu poolest. See koeratõug on väga intelligentne ja tegutsemisaldis ning sobib hästi treenimiseks. Nende diskreetne loomus muudab nad suurepärasteks kaaslasteks nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Šveitsi valge lambakoera eluiga on keskmiselt 12-14 aastat. Nende eluiga võib varieeruda sõltuvalt nende geneetikast, tervisest ja elustiilist. Kui neid hoitakse hästi toidetuna ja aktiivsena, võivad nad elada pikka ja tervislikku elu.

Šveitsi valge lambakoera temperament on elav ja tasakaalukas. Need koerad on väga aktiivsed ja armastavad füüsilist tegevust. Nad vajavad palju liikumist ja stimulatsiooni, et hoida oma vaimset ja füüsilist tervist. Nad on ka väga hästi treenitavad ja õpivad kiiresti uusi trikke ja käitumisreegleid.

Kokkuvõtlikult, Šveitsi valge lambakoer on suurepärane kaaslane, kes sobib hästi aktiivsetele peredele või üksikisikutele. Nende sõbralik ja tasakaalukas iseloom muudab nad suurepärasteks kaaslasteks nii lastele kui ka täiskasvanutele. Nende intelligentsus ja treenitavus muudavad nad suurepärasteks koerteks ka töö- ja koolitusvaldkondades.

Treening ja käitumine

Šveitsi valge lambakoer on väga treenitav koeratõug, kellele meeldib õppida uusi trikke ja käitumismustreid. Treenitavuse tõttu sobib see tõug hästi teenistuskoeraks, kuid samuti ka seltsi- ja perekoeraks.

Koolitus on oluline osa Šveitsi valge lambakoera käitumise kujundamisel. Selle tõu koerad on intelligentse loomuga ning neil on loomupärane soov oma omaniku meeldida. Seetõttu on oluline, et koolitus oleks positiivne ja motiveeriv ning hõlmaks palju kiitust ja preemiaid.

Agility on üks spordiala, mida Šveitsi valge lambakoerad naudivad. See on koerale lõbus viis füüsilise aktiivsuse saavutamiseks ja samal ajal ka omaniku ja koera vahelise sideme tugevdamiseks.

Šveitsi valge lambakoer on loomult valvekoer ning valvur. See tõug on tähelepanelik ja valvas, mistõttu sobib hästi ka koduvalvuriks. Samas on see koer ka seltsikoer ning sõbralik ja diskreetne.

Kokkuvõttes on Šveitsi valge lambakoer intelligentne, treenitav ja mitmekülgne koeratõug, kellel on palju erinevaid kasutusvõimalusi. Oluline on anda neile piisavalt treeningut ja stimulatsiooni, et tagada nende õnnelik ja tervislik elu.

Tervis ja hooldus

Šveitsi valge lambakoer on üldiselt hea tervisega koeratõug. Kuid nagu kõik koerad, võivad ka nemad olla vastuvõtlikud teatud terviseprobleemidele. Kõige tavalisemad probleemid hõlmavad puusaliigese düsplaasiat, silmaprobleeme ja nahahaigused.

Selleks, et tagada koera hea tervis, on oluline jälgida tema toitumist ja tervist. Šveitsi valge lambakoer vajab tasakaalustatud toitumist, mis sisaldab piisavalt valke, rasvu ja süsivesikuid. Samuti on oluline tagada, et koer saaks piisavalt liikumist ja värsket õhku.

Šveitsi valge lambakoera karvkate on keskmise pikkusega või pika karvaga, mistõttu on oluline tagada tema korrapärane hooldus. Karvkatte hooldamiseks tuleks koera harjata vähemalt kord nädalas, et vältida karvade sasipundardumist ja tagada naha tervis. Samuti tuleks koera korrapäraselt vannitada, et hoida tema karvkatet puhtana.

Kui plaanitakse kasvatada Šveitsi valge lambakoera pesakonda, on oluline tagada, et koer oleks hea tervisega ja sobiva iseloomuga. Pesakondades on tavaliselt keskmiselt 8 kutsikat, keda tuleks hoolikalt jälgida ja tagada nende korralik hooldus ja toitumine.

Kokkuvõttes on Šveitsi valge lambakoer tugev ja tervislik koeratõug, kuid nagu kõik koerad, vajab ta korralikku hooldust ja tervislikku toitumist, et tagada tema heaolu ja tervis.

Töökasutus

Šveitsi valge lambakoer on mitmekülgne koeratõug, mis sobib erinevateks tööülesanneteks. Tõugu kasutatakse peamiselt karjakoerana, kuid ta sobib ka valvekoeraks, teenistuskoeraks ja isegi teraapiakoerana.

Šveitsi valge lambakoera peamine tööülesanne on karjatamine. Tõugu kasutatakse peamiselt lamba- ja karjakoerana ning nad on väga head karjatamisel ja loomade kontrollimisel. Tõug on väga intelligentne ja õpib kiiresti, mis muudab nad heaks valikuks karjatamiseks.

Lisaks karjatamisele sobib Šveitsi valge lambakoer ka valvekoerana. Tõugu iseloomustab lojaalsus ja usaldusväärsus, mis muudab nad suurepäraseks valvekoeraks. Nad on valvsad ja reageerivad kiiresti võimalikele ohtudele, mis võib aidata kaitsta nende omanikke ja nende vara.

Šveitsi valge lambakoer sobib ka teenistuskoerana. Tõugu kasutatakse sageli politsei- ja sõjaväeteenistuses, kuna nad on väga intelligentne ja kohusetundlikud. Nad võivad aidata otsida kadunud inimesi, leida narkootikume ja relvi ning kaitsta oma omanikke ohtlike olukordade eest.

Lisaks sobib Šveitsi valge lambakoer ka teraapiakoerana. Tõugu iseloomustab sõbralikkus ja kannatlikkus, mis muudab nad suurepäraseks valikuks teraapiakoerana. Nad võivad aidata inimestel, kes kannatavad vaimse või füüsilise haiguse all, pakkudes neile lohutust ja tuge.

Kokkuvõttes on Šveitsi valge lambakoer mitmekülgne koeratõug, mis sobib erinevateks tööülesanneteks. Tõugu kasutatakse peamiselt karjakoerana, kuid nad sobivad ka valvekoeraks, teenistuskoeraks ja teraapiakoerana, olenevalt nende koolitusest ja kasvatusest.

Võrdlus teiste tõugudega

Šveitsi valge lambakoer on üks paljudest lambakoeratõugudest, kellel on oma unikaalne iseloom ja välimus. Kuid kuidas ta võrdleb teiste sarnaste tõugudega? Siin on mõned võrdlused teiste tõugudega.

Saksa lambakoer

Saksa lambakoer on üks kõige populaarsemaid lambakoeratõuge maailmas. Võrreldes Šveitsi valge lambakoeraga, on saksa lambakoer suurem ja tugevam, kuid ka vähem paindlik ja liikuv. Saksa lambakoerad on tuntud oma töövõime poolest, kuid võivad olla ka agressiivsemad kui Šveitsi valge lambakoerad.

Valge saksa lambakoer

Valge saksa lambakoer on saksa lambakoera valge variatsioon. Võrreldes Šveitsi valge lambakoeraga, on valge saksa lambakoer tavaliselt suurem ja tugevam. Valge saksa lambakoerad on tuntud oma intelligentsuse ja kuulekuse poolest, kuid võivad olla ka agressiivsemad kui Šveitsi valge lambakoerad.

Belgia lambakoer Groenendael

Belgia lambakoer Groenendael on üks neljast Belgia lambakoera tõust. Võrreldes Šveitsi valge lambakoeraga, on Belgia lambakoer Groenendael tavaliselt väiksem ja kergem. Groenendaelid on tuntud oma töövõime poolest, kuid võivad olla ka agressiivsemad kui Šveitsi valge lambakoerad.

Belgia lambakoer Malinois

Belgia lambakoer Malinois on teine neljast Belgia lambakoera tõust. Võrreldes Šveitsi valge lambakoeraga, on Belgia lambakoer Malinois tavaliselt väiksem ja kergem. Malinoisid kasutatakse sageli sõjaväes ja politseitöös, kuid võivad olla ka agressiivsemad kui Šveitsi valge lambakoerad.

Romagna veekoer

Romagna veekoer on tõug, mis on pärit Itaaliast. Võrreldes Šveitsi valge lambakoeraga, on Romagna veekoer tavaliselt väiksem ja kergem. Romagna veekoerad on tuntud oma ujumisoskuse poolest ja neid kasutatakse sageli kalapüügil, kuid nad ei ole nii kuulekad kui Šveitsi valge lambakoerad.

Dobermann

Dobermann on tõug, mis on pärit Saksamaalt. Võrreldes Šveitsi valge lambakoeraga, on Dobermann tavaliselt väiksem ja kergem. Dobermannid on tuntud oma töövõime poolest ja neid kasutatakse sageli sõjaväes ja politseitöös, kuid võivad olla ka agressiivsemad kui Šveitsi valge lambakoerad.

Nova Scotia retriiver

Nova Scotia retriiver on tõug, mis on pärit Kanadast. Võrreldes Šveitsi valge lambakoeraga, on Nova Scotia retriiver tavaliselt suurem ja raskem. Nova Scotia retriiverid on tuntud oma ujumisoskuse ja sõbralikkuse poolest, kuid nad ei ole nii kuulekad kui Šveitsi valge lambakoerad.

Airedale terjer

Airedale terjer on tõug, mis on pärit Inglismaalt. Võrreldes Šveitsi valge lambakoeraga, on Airedale terjer tavaliselt väiksem ja kergem. Airedale terjer