Inglise springerspanjel: Tõuomaduste ja kasvatamisnõuanded

Inglise springerspanjel

Inglise springerspanjel on koeratõug, mis on tuntud oma mitmekülgsete võimete poolest nii jahi- kui ka pereliikmena. Tõug on pärit Inglismaalt ja on üks vanimaid töötavaid spanjeleid. Nende ajaloos on nad olnud hinnatud abilised lindude jahtimisel, aidates leida ja üles ajada lindu. Tänapäeval on inglise springerspanjel endiselt aktiivne jahikoer, ent samas on ta kujunenud ka armastatud kaaslaseks tervetele peredele oma sõbraliku ja rõõmsameelse iseloomu tõttu.

Inglise springerspanjel paistab silma oma tasakaalustatud kehaehituse ja lihaselisusega. Tõug on keskmise suurusega, kompaktne ja võib kaaluda umbes 22–24 kilogrammi. Springerspanjelitele on iseloomulik sirge karvkate, mis võib olla mustvalge või maksapruuniga valge, mõnikord pruunide märgistustega. Ilmekad pikkade kõrvadega näod ja lahke ilme teevad selle tõu äratuntavaks ning väljendavad nende sõbralikku olemust.

Koos atleetlikkusega on inglise springerspanjel tuntud ka oma sõnakuulelikkuse ja intelligentse iseloomu poolest. See teeb tõust suurepärase valiku mitte ainult jahikoerana, vaid ka võistlusspordialadel, nagu kuulekus- ja agilityvõistlused. Hea õpetatavuse tõttu leiab inglise springerspanjel kasutust mitmesugustes rollides, sealhulgas otsingu- ja päästekoerana. Nende kohanemisvõime ja soov palun enamasti muudavad nad ideaalseks kaaslaseks mitmesugustes kodudes.

Ajalugu

Inglise springerspanjel

Inglise springerspanjeli ajalugu ulatub sajandite taha Inglismaale, kus neid aretati efektiivseteks jahikoerteks. Nad said nime oma oskuse järgi “spring” ehk hüpata välja ja ajada uluk linde lendu, mis võimaldas jahimeestel saagi tabada.

Päritolu

Inglise springerspanjelid pärinevad Inglismaalt ja neid on kirjeldatud juba 14. sajandil. See tõug on tuntud oma võime poolest töötada jahimehe ees ja ajada saaki lendu. Algselt jagasid springerspanjelid ühist päritolu cocker spanjeliga, kuid 19. sajandil toimus nende tõugude selge eristumine suuruse alusel.

Aretus

Inglise springerspanjeli areng oli suunatud tugevale, sümmeetrilisele kehaehitusele ja rõõmsameelsele, sõnakuulelikule loomusele. Aretustegevus keskendus spanjelite jahiomaduste võimendamisele, samal ajal säilitades nende sõbraliku ja energilise iseloomu.

Kennelklubid

 1. aastal kehtestati Inglise springerspanjelite esimene tõustandard, mis oli määravaks sammuks tõu ametlikuks tunnustamiseks. Ühendkuningriigi Kennelklubi tunnustas tõugu ametlikult 1902. aastal. Ameerika Kennelklubi omakorda lisas inglise springerspanjeli tõuna oma nimekirja 1914. aastal, mis aitas kaasa tõu populaarsuse kasvule ka üle Atlandi.

Välimus

Inglise springerspanjel

Inglise springerspanjel on tõust iseloomuliku välimusega keskmise suurusega koer, mis toob esile selle harmoonilise kehaehituse ja ilmekad füüsilised jooned.

Suurus

Inglise springerspanjel kaalub tavaliselt 20–25 kg (45–55 naela) ning turjakõrgus jääb vahemikku 46–56 cm (18–22 tolli). Põldkasvatatud springerid on veidi suuremad kui näituseks kasvatatud koerad.

Värvus

Selle koera karvkate võib esineda eri värvides, peamisteks värvikombinatsioonideks on valge mustade või maksapruunide märgistega. Harvem esinevad ka kolmevärvilised isendid.

Karvkate

Inglise springerspanjeli karvkate on karm ning sellel on iseloomulik lainetus ja sulgjas pikem karv kõrvade, külgede, jalgade ja saba piirkonnas. Karvkatte tihedus ja struktuur kaitsevad koera nii vees kui ka tihedas aluskasvustikus liikudes.

Sabad ja kõrvad

Inglise springerspanjeli kõrvad on pikad, rippuvad ja kaetud sulgja karvaga, andes koerale sõbraliku ilme. Sabad on tavaliselt kärbitud, kuid nende loomulik seisukord ilma lõikamata jätmisel on sabad keskmise pikkusega ja hästi karvastatud. Saba hoiak annab märku koera meeleolust ja entusiasmist.

Tõu Iseloom

Inglise springerspanjel

Inglise springerspanjel on tuntud oma tasakaalustatud iseloomu, kõrge intelligentsuse ja märkimisväärse energiataseme poolest. Need omadused muudavad ta mitte ainult suurepäraseks kaaslaseks, vaid ka osavaks jahikoeraks.

Temperament

Inglise springerspanjelil on sõbralik ja rõõmsameelne iseloom. Ta on armastav koer, kes vajab lähedust ja kiindumust oma perekonna vastu. Tavaliselt on ta väga entusiastlik ja seltsiv, mis teeb temast suurepärase pere lemmikloom, kes sobib hästi kokku lastega ja teiste loomadega.

 • Sõbralik: Armastab inimestega suhelda ja näitab üles sõbralikku suhtumist.
 • Armastav: Pühendunud ja kiindunud kaaslane.

Intelligents

Kõrge intelligentsustase on inglise springerspanjeli üks silmapaistvamaid tunnusjooni, mis võimaldab tal kiiresti õppida ja kohanduda erinevate situatsioonidega. Tema arukus ja soov palun meeleheiteks teevad temast vilunud jahikaaslase ja aktiivsete mängude kaasosalise.

 • Võimekus õppida: Võimeline kiirelt omandama uusi käske ja nippe.
 • Kohanduvus: Suudab kergesti kohaneda uute ülesannete ja keskkondadega.

Energiatase

Tunnustatud oma kõrge energiataseme poolest, vajab inglise springerspanjel palju liikumist ja tegevust, et olla õnnelik ja terve. Ta sobib suurepäraselt aktiivsele inimesele või perekonnale, kes armastab õues veedetud aega ja füüsilist koormust.

 • Aktiivsus: Eelistab pikki jalutuskäike, mänguaega ja füüsilisi tegevusi.
 • Enthusiasm: Tal on palju elujõudu ja innukust lõbutseda ja oma perekonnaga koos olla.

Tervis

Inglise springerspanjel on üldiselt terve koeratõug, kuid neil võivad esineda mõned pärilikud terviseprobleemid. Tõuomaste haiguste tundmine aitab tõsta nende koerte heaolu ja pikaealisust.

Pärilikud Haigused

Üks levinumaid pärilikke haigusi inglise springerspanjelitel on puusaliigese düsplaasia, mis on ebanormaalne liigese areng, põhjustades valu ja võib viia artriidini. Teine tõsine mure on progresseeruv võrkkesta atroofia (PRA), mis võib lõppeda pimedaksjäämisega. Küünarliigese düsplaasia ja retinaalse düsplaasia esinemine on samuti võimalik, põhjustades nägemisprobleeme. Lisaks võib tõug kannatada entroopioni all, mille korral silmalau serv keerab sissepoole ja ärritab sarvkesta.

Terviseprobleemid

Terviseprobleemid nagu kõrvapõletikud tulenevad sageli nende pikadest lontis kõrvadest, mis soodustavad niiskuse ja infektsioonide kinnijäämist. Nende aktiivsuse tõttu on oluline jälgida nende kehakaalu, et vältida liigset koormust liigestele ja üldise tervise probleeme. Eluea vahemikuks on tüüpiliselt märgitud 12-14 aastat, kuid hoole ja vajaliku veterinaarhooldusega võivad nad elada isegi kauem. Regulaarne tervisekontroll aitab terviseprobleeme ennetada või varakult avastada.

Hooldus

Inglise springerspanjeli hooldus on oluline regulaarne rituaal, mis tagab lemmiklooma heaolu ja välimuse. Nende aktiivsele eluviisile vastav hooldus hõlmab korralikku harjamist, ujumist ja vanni ning küünte ja hammaste eest hoolitsemist.

Harjamine

Inglise springerspanjelid vajavad regulaarset harjamist, et hoida nende karvkate siledana ja vältida pusade tekkimist. Tavapäraselt tuleks neid harjata vähemalt paar korda nädalas, et eemaldada lahtine karv ja mustus ning ennetada karvapallide teket. Eriti pöörake tähelepanu kõrvadele ja jalgadele, kus matistumine on kõige tõenäolisem.

Ujumine ja vann

Springerspanjele on tüüpiline armastus vee vastu, kuid sagedaseks ujumiseks on vaja põhjalikku kuivatamist ja hooldust. Peske neid šampooniga, mis on mõeldud spetsiaalselt koerte õrnale nahale, valida tuleks toode, mis aitaks vältida nahaprobleeme ja säilitaks karva loomuliku õlisuse. Peale ujumist või vanni on oluline kõrvad hästi kuivatada, et vältida võimalikke kõrvapõletikke.

Küüned ja hambad

Regulaarne küünte lõikamine hoiab Inglise springerspanjeli käpad heas seisukorras ning vähendab jalgadele ja liigestele avalduvat survet. Hammaste puhastamine on samuti otsustava tähtsusega, et ennetada hambakatu teket ja hoida ära võimalikke hammaste ja igemete haigusi. Hammaste harjamist tuleks praktiseerida mitu korda nädalas, kasutades selleks spetsiaalset koertele mõeldud hambapastat.

Treening ja aktiivsus

Inglise springerspanjelid on intelligentsete ja energiliste koerte tõug, mis vajab korrapärast treeningut ja mängimist, et hoida nende käitumine kontrolli all ja tagada nende vaimne stimulatsioon.

Harjutus

Inglise springerspanjel vajab päevast aktiivsust, et säilitada oma suur stamina ja energiatase. Tõu treenimist on soovitatav alustada varakult, et tagada koera hea käitumine. Optimaalne harjutus hõlmab:

 • Pikki jalutuskäike või jooksmist
 • Ujumist
 • Mänguaega välitingimustes, mis pakub nii füüsilist kui ka vaimset koormust

Koolitus

Inglise springerspanjel on kergesti treenitav tänu oma tugevale intelligentsusele ja soovile omanikule meele järele olla. Nad on reaktiivsed ja mõistavad kiiresti, mida neilt oodatakse. Koolitus peaks olema järjepidev ja kannatlik, keskendudes positiivsele tugevdusele. Efektiivsete treeningpraktikate hulgas on:

 1. Sotsialiseerimine teiste koerte ja inimestega varajasest east
 2. Põhikäskluste õpetamine, nagu istu, lama, siia
 3. Peidetud esemete otsimine ja toomismängud, mis kasutavad ära nende jahtiarmastavat olemust

Mängimine ja interaktsioon

Mänguaeg on oluline nii füüsiliseks treeninguks kui ka emotsionaalseks sidemeks omaniku ja koera vahel. Inglise springerspanjel armastab interaktiivseid mänge, mis pakuvad mentaalset stimulatsiooni ja hoiavad neid aktiivsena. Nende lemmiktegevuste hulka kuuluvad:

 • Aporteerimismängud, eriti lendavate mänguasjadega
 • Peituse mängimine ja aardeotsimine
 • Agility treeningud või muid koerte spordialasidüüitus

Kasutamine

Inglise springerspanjel on koeratõug, mis on tuntud oma kõrge energiataseme ja mitmekülgsuse poolest nii jahi- kui spordirakendustes. Tõu esindajad on võimekad jahikoerad ning spordikoerad, kes sooritavad ülesandeid entusiasmiga ja professionaalsusega.

Jahikoer

Inglise springerspanjel kui jahikoer on eriti tõhus lindude välja peletamisel ning nende tagasitoomisel. Nende tugev koostöövõime ja koolitatavus muudab nad ihaldusväärseteks kaaslaseks igat tüüpi jahil. Field-bred Inglise springerspanjelid on tihti suuremad ja omasid veelgi rohkem jahiomadusi. Nad on väga energilised, mis võimaldab neil püsida aktiivsena pikki tunde, olgu siis metsas või veekogu ääres.

Spordikoer

Sportimises ilmutab Inglise springerspanjel hämmastavat osavust ja vastupidavust. Nad on sobilikud paljudesse koeraspordialadesse, kaasa arvatud agility, kus nende kiirus ja liikuvus saavad mängu tulla. Tänu oma elujõule ja õppimisvõimele on Inglise springerspanjelid ka edukad konkurentsivõimelises kuulekuskoolituses ning muudes koerte mitmekülgsust proovile panevates võistlussportides.

Kutsikad ja sigimine

Inglise springerspanjeli kutsikad sünnivad pesakondades, mille suurus võib varieeruda. Maineka kasvataja valik on oluline kvaliteetsete ja tervete kutsikate soetamisel.

Pesakonnad

Inglise springerspanjeli pesakonnas on tavaliselt 4 kuni 8 kutsikat. Kutsikad on sündides abitud ja nende arengut toetab ema pidev hoole ja kasvataja tähelepanelik jälgimine. Pesakonna hea tervise tagamiseks viiakse läbi erinevad tervisekontrollid, vaktsineerimine ja deworming protseduurid. Oluline on, et pesakonnad kasvaksid puhtas ja turvalises keskkonnas, mis toetab nende sotsialiseerumist ja õppimist.

Kasvatajad

Hästituntud ja mainekad kasvatajad panustavad tõuaretusse südamega. Nad tagavad, et kutsikad ja nende vanemad on tervisekontrollide läbinud ja omavad kõiki vajalikke dokumente. Need kasvatajad on huvitatud kutsikate sobitamisest sobivatesse kodudesse ja pakuvad sageli ka järelabi. Inglise springerspanjeli tulevase omanikuna on oluline teha koostööd kasvatajaga, kes kannab hoolt mitte ainult pesakonna, vaid kogu tõu tervise ja heaolu eest. Näiteks Kennel Bimbik’s pakub 1 isase kutsikaga pesakonda, kinnitades kasvataja pühendumust tõule.

Märkus: Kui oled huvitatud Inglise springerspanjeli kutsikast, uuri kindlasti kasvataja tausta ja küsi pesakonna kohta asjakohast infot.

Elustiil ja peresobivus

Inglise springerspanjel on seltsiv ja energiline koeratõug, mis sobib hästi aktiivsete peredega ja on hea valik lastega kodudes.

Kodu ja pere

Inglise springerspanjelid vajavad aktiivset eluviisi, kuid kohanevad hästi ka koduse eluga, kui neile piisavalt liikumist ja tegevust pakutakse. Nad sobivad suurepäraselt peredesse, kus on dünaamiline argirutiin ning nad saavad osaleda paljudes välisaktiviteetides, näiteks koeraparkides käimine või metsamatkad. Springerid on tuntud oma lahke ja rõõmsameelse loomuse poolest, mistõttu on nad suurepärased kaaslased kõikidele pereliikmetele.

Laste ja teiste koertega suhtlemine

Springerspanjelid on tuntud oma sõbraliku suhtumise poolest lastesse ja nad näitavad üles armastust ja tolerantsi, muutes nad ideaalseks valikuks nooremate pereliikmete jaoks. Samuti saavad nad tihti hästi läbi teiste koertega, kui neid on noorest peast õpetatud. Oluline on varajane sotsialiseerimine ja positiivne koostöö koolitus, et tagada harmooniline suhe teiste lemmikloomadega.

Kodune käitumine

Inglise springerspanjelid on koduses keskkonnas sotsiaalsed ja energilised. Neil koertel on oluline vajadus suhtluse ja tegevuse järele, et säilitada nende hea käitumine.

Sotsialiseerimine

Inglise springerspanjelid vajavad sotsialiseerimist juba varajases eas, et kasvada tasakaalukaks ja sõbralikuks kaaslaseks. Nende socialization peaks hõlmama suhtlust erinevate inimeste ja teiste loomadega, et vältida hilisemat argust või agressiivsust. Regulaarne interaktsioon aitab arendada trust ning positiivne kogemus garanteerib, et nad on aktsepteerivad ja kannatlikud erinevates olukordades.

Energia kanaliseerimine

Oluline on oskuslikult suunata inglise springerspanjeli energiat nii vaimselt kui füüsiliselt. Selle tõu koerad vajavad regulaarset füüsilist tegevust, mis hõlmab pikki jalutuskäike, mänguaega ja isegi sportlikke harrastusi. Vaimse stimulatsiooni võib pakkuda näiteks:

 • Õppemängud ja nutikad mänguasjad
 • Peituse mängimine
 • Käskluste õpetamine

Energiatase on kõrge, nii et ilma nende energy kanaliseerimiseta võivad springerspanjelid muutuda rahutuks ja isegi hävitavaks. Korrapärane ja mitmekülgne füüsiline aktiivsus aitab hoida nende käitumist soovilähedasena.

On tähtis meeles pidada, et inglise springerspanjel võib võtta juhtlõnga omaniku kehakeelest ja meeleolust, seega on soovitatav üles näidata rahulikku ja kindlat käitumist.

Faktid

Inglise springerspanjel on tasakaalukas keskmise suurusega koeratõug, mida iseloomustab intelligentne loomus ja silmapaistev välimus.

Tuntud Isendid

Inglise springerspanjelid on tihti tunnustatud targad koerad, kellel on võime kiiresti õppida ja kohanduda mitmesuguste ülesannetega. Need koerad on näidanud oma nutikust nii jahipidamisel kui ka agility väljakutsetes. Paljud individuaalsed isendid on kuulsust kogunud tänu oma osavõtule pääste- ja teraapiatöös, kujustades positiivselt tõu mainet varjupaikades.

Huvipakkuvad detailid

Inglise springerspanjelil on ilus välimus, sealhulgas nende märkimisväärsed pikad kõrvad ja tasakaalustatud kehaehitus, mis muudab nad näituseringides hinnatud osalejateks. Selle tõu esindajad on mõõdukad karvade ajajad, mistõttu on neid lihtsam hooldada kui mõnda teist koeratõugu. Nende karva eest hoolitsemine on oluline, et vältida matistumist ja hoida koer kaunis.