Cavalier King Charles Spanjel: tõu tutvustus ja nõuanded

Cavalier King Charles spanjel

Cavalier King Charles spanjel on armas ja sõbralik kaaslane. Selle tõu koerad on tuntud oma siidise karvkatte, elegantse välimuse ja armastava iseloomu poolest. Cavalier King Charles spanjel on pärit Inglismaalt, kus ta oli populaarne kuningliku perekonna seas juba 17. sajandil.

Need koerad on tuntud oma kannatliku ja sõbraliku iseloomu poolest ning neid peetakse sageli ideaalseks kaaslaseks. Cavalier King Charles spanjelid on väikesed koerad, kes kaaluvad tavaliselt vahemikus 13-18 naela ja on umbes 12-13 tolli kõrged. Nende suurus ja sõbralik iseloom muudavad nad suurepäraseks perekoeraks, eriti kui neid koolitatakse ja sotsialiseeritakse varakult.

Cavalier King Charles spanjelid on tuntud oma kiindumuse ja pühendumuse poolest oma omanikele ning neid peetakse sageli ideaalseks sülekoeraks. Nende rahulik ja kannatlik iseloom muudab nad suurepäraseks kaaslaseks lastele ja vanematele inimestele. Cavalier King Charles spanjelid on ka väga kohanemisvõimelised ja saavad hästi hakkama nii linna- kui ka maapiirkondades.

Ajalugu ja päritolu

Cavalier King Charles spanjel

Cavalier King Charles spanjel on Inglismaalt pärit tõug, mis on tuntud oma aristokraatliku päritolu poolest. Tõu ajalugu ulatub tagasi 16. sajandisse, kui Inglismaal olid populaarsed väikesed spanjelid, kes olid armastatud nii kuninglikus õukonnas kui ka tavainimeste seas.

Kuningas Charles II ja I

Tõu nimi tuleneb kuningas Charles II nimest, kes oli suur koerahuviline ja armastas eriti väikseid spanjeleid. Tema ajal sai tõug suurema tähelepanu osaliseks ning teda hakati kasvatama eraldi tõuna. Kuningas Charles I oli samuti suur koerahuviline ning tema ajal olid populaarsed väikesed spanjelid, keda kutsuti “comforter spanjelideks”.

Roswell Eldridge ja Mostyn Walker

  1. sajandi lõpus oli tõug peaaegu välja surnud, kuid 1920. aastatel hakkasid Roswell Eldridge ja Mostyn Walker tõugu taastama ning aretama. Nad otsisid vanu tõupuhtaid koeri, kes olid sarnased kuningas Charles II aegsetele koertele ning pakkusid auhinda neile, kes suudaksid selliseid koeri leida.

Blenheimi Palee ja lahing

Tõu ajalugu on seotud ka Blenheimi paleega, mis oli John Churchilli, Marlborough’i hertsogi residents. Tema naine Sarah Churchill oli suur koerahuviline ning tema koerad olid tõu aretamisel olulised. Tõu ajalugu on seotud ka Battle of Blenheimiga, mis toimus 1704. aastal. Selle lahingu ajal olevat Marlborough’i hertsog võtnud kaasa ka oma väikesed spanjelid ning need koerad olevat aidanud leida haavatuid sõdureid.

Tänapäeval on Cavalier King Charles spanjel populaarne koeratõug üle maailma. Teda peetakse üheks kõige sõbralikumaks ja lojaalsemaks koeratõuks.

Tõu kirjeldus

Cavalier King Charles spanjel

Cavalier King Charles spanjel on väike, elegantne ja armastusväärne koer, kellel on suured ümmargused silmad ja veidi lapik kärss. See koeratõug on tuntud oma sõbraliku ja seltskondliku iseloomu poolest ning on suurepärane seltsiline nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Värv ja karvkate

Cavalier King Charles spanjelil on neli erinevat värvust, sealhulgas Blenheim, Ruby, Must ja Tan ning Tricolour. Blenheim on valge aluskarva ja punase märgistusega, Ruby on ühtlane helepruun, Must ja Tan on musta aluskarva ja pruunide märgistustega ning Tricolour on musta, valge ja pruuni kombinatsioon. Karvkate on enamasti pikk ja siidine, kuid võib ka olla lühem ja siledam.

Iseloom ja temperament

Cavalier King Charles spanjel on tuntud oma sõbraliku ja seltskondliku iseloomu poolest ning on suurepärane seltsiline nii lastele kui ka täiskasvanutele. Need koerad armastavad inimeste seltsi ja on väga kiindunud oma pere liikmetesse. Nad on ka väga intelligentsed ja kergesti koolitatavad, eriti positiivse tugevduse meetodite abil.

Suurus ja kaal

Cavalier King Charles spanjel on väike koeratõug, kelle kaal varieerub tavaliselt 5-8 kg vahel ja kõrgus on umbes 30-33 cm. Need koerad ei vaja palju füüsilist aktiivsust, kuid neile meeldib käia jalutamas ja mängida oma pere liikmetega.

Tõu kirjeldusest võib järeldada, et Cavalier King Charles spanjel on suurepärane seltsiline, kellel on sõbralik ja seltskondlik iseloom. Nad on väikesed ja sobivad ideaalselt korteris elamiseks ning ei vaja palju füüsilist aktiivsust. Koolitamine on lihtne ning positiivne tugevdamine on soovitatav.

Tervis ja hooldus

Cavalier King Charles spanjel

Terviseprobleemid

Cavalier King Charles spanjelid on tuntud oma armsa iseloomu ja sõbralikkuse poolest, kuid neil on ka mitmeid terviseprobleeme, mida tuleks teada enne nende võtmist. Üks levinumaid terviseprobleeme on süringomüeelia, mis on tingitud koljuõõnes oleva aju ja seljaaju vahelise ava vähenemisest. See võib põhjustada tugevat valu ja liikumisraskusi ning nõuab sageli operatsiooni.

Teine levinud terviseprobleem on puusaliigese düsplaasia, mida iseloomustab puusaliigese ebakorrektne areng. See võib põhjustada liigesevalu, lonkamist ja liikumisraskusi. Selle probleemi vältimiseks on soovitatav osta koer usaldusväärsest kasvatajalt, kes teostab puusaliigese düsplaasia uuringuid.

Cavalier King Charles spanjelid on ka altid mitraalklapi haigusele, mis on südamehaigus, mis võib põhjustada hingamisraskusi ja väsimust. Kuigi see haigus võib esineda igas vanuses koertel, on see eriti levinud vanematel koertel.

Toitumine ja harjamine

Cavalier King Charles spanjelid peaksid sööma tasakaalustatud toitu, mis vastab nende vanusele, suurusele ja aktiivsuse tasemele. Liiga palju toitu võib põhjustada ülekaalulisust, mis võib omakorda põhjustada terviseprobleeme nagu patellar luxation ja puusaliigese düsplaasia.

Koerte harjamine on oluline nende karva ja naha tervise säilitamiseks. Cavalier King Charles spanjelid vajavad regulaarset harjamist, et vältida sõlmede teket ja karvkatte väljalangemist. Lisaks tuleks nende kõrvu regulaarselt puhastada, et vältida kuulmiskahjustusi.

Kokkuvõttes on Cavalier King Charles spanjelid armastatud koerad, kellel on mõned terviseprobleemid, mida tuleks teada enne nende võtmist. Nende tervisliku seisundi säilitamiseks on oluline jälgida nende toitumist ja hoolitseda nende karva ja naha eest regulaarse harjamisega.

Koolitus ja käitumine

Koolitus

Cavalier King Charles spanjeli koolitus algab juba kutsikaeas. Kutsikale tuleks õpetada põhilisi käsklusi nagu istu, lamama, tule siia ja jää. Koolituse käigus tuleks kasutada positiivset tugevdust, mis tähendab, et koera õige käitumise korral tuleks teda premeerida. Koolituse käigus tuleks vältida karistamist ja negatiivset tugevdust, mis võib tekitada koeras hirmu ja stressi.

Cavalier King Charles spanjel on intelligentne tõug, mis teeb neist kiire õppijad. Koolituse käigus tuleks kasutada erinevaid meetodeid nagu klikkerkoolitus, käitumise kujundamine ja mänguline koolitus. Koolituse käigus tuleks arvestada koera energiataset ja koolituse intensiivsust vastavalt sellele reguleerida.

Eesti Kennelliit pakub erinevaid koolitusi ja koolitusklasse, mis sobivad nii kutsikatele kui ka täiskasvanud koertele. Koolituse käigus on võimalik saada nõu ja juhiseid kogenud koolitajatelt.

Sotsialiseerumine

Cavalier King Charles spanjel on seltskondlik ja sõbralik koeratõug, kes saab hästi läbi nii inimeste kui ka teiste koertega. Sotsialiseerumine on oluline osa koera kasvatamisest, mis tähendab koera tutvustamist erinevatele inimestele, koertele ja olukordadele.

Koera sotsialiseerumine peaks algama juba kutsikaeas ja jätkuma kogu koera elu jooksul. Sotsialiseerumise käigus tuleks koera tutvustada erinevatele kohtadele nagu park, rannad ja linnatänavad. Samuti tuleks koera tutvustada erinevatele inimestele, sealhulgas lastele, eakatele ja erineva rahvusest inimestele.

Koera sotsialiseerumise käigus tuleks jälgida tema käitumist ja vältida olukordi, kus koer võib tunda end ebamugavalt või hirmul. Koera sotsialiseerumine aitab kaasa tema enesekindlusele ja heale käitumisele.

Cavalier King Charles spanjel on tõug, mis sobib hästi nii algajatele kui ka kogenud koeraomanikele. Tõug vastab Kennel Clubi ja AKC standarditele ning on sarnane teiste sarnaste tõugudega nagu Pug ja Japanese Chin.