Taks koeratõug: ajalugu, iseloom ja treenimine

taks

Taks on üks populaarsemaid koeratõuge maailmas. Taksikoeri on kahte tüüpi: kääbus- ja standardtaksid. Taksid on pärit Saksamaalt ja neid kasutati algselt urukoertena, et jahtida rebaseid ja muid loomi. Taksid on tuntud oma pika keha, lühikeste jalgade ja suurte kõrvade poolest.

Taksid on truud ja sõbralikud koerad, kellel on eriline kiindumus oma omaniku vastu. Nad armastavad mängida ja olla aktiivsed, kuid samas on nad ka rahulikud ja kannatlikud. Taksid sobivad suurepäraselt lastega peredele, kuna nad on kannatlikud ja armastavad mängida.

Taksid on väga intelligentne tõug ja nad õpivad kiiresti uusi trikke ja käsklusi. Neil on ka suurepärane lõhnataju, mistõttu kasutatakse neid sageli jahikoertena. Taks on suurepärane kaaslane neile, kes soovivad aktiivset eluviisi ja armastavad veeta aega koos oma lemmikloomaga.

Takside päritolu ja ajalugu

taks

Taks on pärit Saksamaalt ning on üks vanemaid jahikoeri maailmas. Tõu ajalugu ulatub tagasi 15. sajandisse, kuid täpne päritolu pole teada. Taksidel on palju erinevaid nimesid, sõltuvalt sellest, millises kultuuris nad asuvad. Näiteks nimetatakse neid Saksamaal “Dackeliks”, Inglismaal “sausage dog” ning Prantsusmaal “teckeliks”.

Taksikoerad aretati esialgu mäkrade ja teiste uruloomade jahtimiseks. Nende lühikesed jalad ja pikk keha aitasid neil maapinnal liikuda ja urusse pugeda. Taksid on tuntud ka oma suurepärase haistmismeelte poolest, mis muudab nad ideaalseks jahikoeraks.

Taksikoera tõuklubi asutati Saksamaal 1888. aastal ning tõu standardid pandi paika 1879. aastal. Taksid on tänaseks päevaks populaarsed koerad üle maailma ning neid kasutatakse kaaslaskodadena, spordikoertena ja näitustel.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et taksikoer on üks vanemaid ja populaarsemaid jahikoeri maailmas. Nende lühikesed jalad ja pikk keha aitavad neil maapinnal liikuda ja urusse pugeda, samas kui nende suurepärased haistmismeelte muudavad nad ideaalseks jahikoeraks. Taksid on tänaseks päevaks populaarsed koerad üle maailma ning neid kasutatakse kaaslaskodadena, spordikoertena ja näitustel.

Takside füüsilised omadused

taks

Välimus ja värvus

Taks on madal ja piklik koer, kellel on tugevad lühikesed jalad ja lihaseline keha. Tema kehaehitus võimaldab tal olla üllatavalt kiire ja väleda. Taksil on piklik pea ja suured tumedad silmad. Ta on tuntud oma julge ja erga olemuse poolest. Taks võib olla erinevates värvitoonides, sealhulgas must, punane, sinine, kollakaspruun ja šokolaad. Samuti võib taksil olla erinevaid mustreid, nagu triibuline, täpiline, ühevärviline või kahevärviline.

Suurus ja kaal

Taks on kahes suuruses – miniatuurne ja tavaline. Miniatuurne taks kaalub tavaliselt 4-5 kg, samas kui tavaline taks kaalub tavaliselt 9-11 kg. Taksid on tuntud oma väikeste mõõtmete poolest, kuid nad peaksid olema proportsionaalsed ja mitte ülekaalulised. Normaalne kaal on oluline takside tervise ja heaolu tagamiseks.

Karvkate ja tõuvariandid

Taksil võib olla erinev karvkate, sealhulgas sile, pikakarvaline ja karmikarvaline. Lühikarvaline taks on sile karvaga, pikakarvaline taks on pika karvaga ja karmikarvaline taks on karmi karvaga. Karvkatte välimus varieerub samuti nii värvi kui mustri poolest.

Miniatuurne ja tavaline taks

Miniatuurne taks on väike koer, kellel on suur isiksus. Ta on väga lähedane oma perele ja armastab olla kaasas kõikjal, kus nad käivad. Tavaline taks on samuti väga lähedane oma perele ja armastab olla kaasas nii siseruumides kui ka väljaspool. Mõlemad taksid on väga intelligentsed ja kergesti õpetatavad, kuid nad võivad olla ka üsna jonnakad.

Takside iseloom ja temperament

Taksid on tuntud oma iseloomu ja temperamentide poolest, mis võivad varieeruda sõltuvalt koera tüübist ja kasvatamisest. Üldiselt on taksid aktiivsed ja energilised koerad, kellel on suur kangekaelsus ja iseseisvus. Kuid nad on ka lõbusad ja mängulised ning armastavad veeta aega oma perega.

Taksid on tuntud oma tugeva iseloomu poolest. Nad on väga enesekindlad ja võivad olla kangekaelsed, eriti kui neid ei ole korralikult koolitatud. Kuid kui neid koolitatakse õigesti ja neile antakse piisavalt tähelepanu, võivad nad olla väga kuulekad ja lojaalsed.

Taksid on ka väga iseseisvad koerad. Nad armastavad oma ruumi ja võivad olla üsna kinnised võõraste suhtes. Kuid kui neile antakse piisavalt armastust ja tähelepanu, võivad nad olla väga sõbralikud ja seltskondlikud.

Üldiselt on taksid väga lõbusad ja mängulised koerad. Nad armastavad mängida ja joosta ning neil on alati energiat. Kuid nad võivad ka olla natuke kangekaelsed ja nõuda oma tahtmist. Seetõttu on oluline neid koolitada ja õpetada, millal on aeg lõbutseda ja millal on aeg olla kuulekas.

Kokkuvõttes on taksid tugeva iseloomu ja temperamentiga koerad, kuid kui neid koolitatakse õigesti ja neile antakse piisavalt armastust ja tähelepanu, võivad nad olla väga lojaalsed ja sõbralikud kaaslased.

Takside eluiga ja tervis

Taksid on tuntud oma eripärase välimuse poolest, kuid nende eluea ja tervisega seotud küsimused on samuti olulised. Takside eluiga võib varieeruda sõltuvalt erinevatest teguritest, sealhulgas tõust, suurusest ja karvkatte pikkusest.

Terviseriskid ja haigused

Taksid on tavaliselt terved koerad, kuid neil on kalduvus teatud terviseprobleemidele. Üks kõige levinumaid terviseprobleeme, mis takse mõjutavad, on seljaprobleemid. Need võivad olla tingitud nende pikast kehast ja väikestest jalgadest. Taksid võivad olla altid ka ülekaalulisusele, seega on oluline jälgida nende kaalu ja vältida liigset treppidest ronimist.

Taksid võivad olla altid ka teistele terviseprobleemidele, sealhulgas:

  • Silmahaigused
  • Kõrvainfektsioonid
  • Hambahaigused
  • Nahaprobleemid
  • Seedehäired
  • Allergiad

Veterinaar ja hooldus

Takside terviseprobleemide ennetamine ja ravi on oluline, et tagada nende pikem eluiga ja heaolu. Regulaarsed veterinaarkontrollid aitavad tuvastada varajasi terviseprobleeme ja ennetada tõsisemaid haigusi.

Lisaks veterinaarkontrollidele on oluline tagada, et taksid saavad piisavalt liikumist, õiget toitumist ja sobivat hooldust. Pikakarvalised taksid vajavad regulaarset kammimist ja lühikarvalised taksid vajavad vähem hooldust.

Kokkuvõttes on taksid tervislikud ja vastupidavad koerad, kuid neil on kalduvus teatud terviseprobleemidele. Nende heaolu ja pikema eluea tagamiseks on oluline tagada regulaarsed veterinaarkontrollid ja sobiv hooldus.

Takside koolitus ja aktiivsus

Koolitus ja sotsialiseerimine

Taksid on tuntud oma intelligentsuse ja õppimisvõime poolest. Nad on väga kohusetundlikud ja pühendunud oma omanikele ning võivad olla kaitsvad oma territooriumi suhtes. Seetõttu on oluline alustada nende koolitamist ja sotsialiseerimist varakult.

Koolitus peaks algama põhiliste käskude õpetamisega, nagu istu, jää, tule siia ja jätka. Koolituse käigus tuleks kasutada positiivset tugevdamist, nagu maiuseid ja kiitust. Taksid on väga tundlikud negatiivse suhtes, seega tuleks vältida karistamist või karjumist.

Sotsialiseerimine on samuti oluline osa takside koolitusest. Nad peaksid olema harjunud erinevate inimeste, koerte ja olukordadega. Selleks võib võtta neid jalutuskäikudele, kus nad saavad kohtuda teiste koertega ja inimestega. Samuti võib kaaluda koerakooli või treeningrühma liitumist.

Aktiivsus ja mänguaeg

Taksid on mänguhimulised koerad, kes armastavad mängida ja olla aktiivsed. Neil peaks olema piisavalt mänguaega, et vältida igavust ja käitumisprobleeme. Mänguaeg võib hõlmata erinevaid tegevusi, nagu palli toomine, jahipidamine ja interaktiivsed mänguasjad.

Lisaks mängule on oluline ka füüsiline aktiivsus ja liikumine. Taksid vajavad igapäevaseid jalutuskäike, et saada piisavalt treeningut ja värsket õhku. Kui taks elab korteris, tuleks tal regulaarselt minna jalutama ja võib-olla ka mängida mõnda siseruumides sobivat mängu.

Liikumisvajadus ja elustiil

Taksid on väiksemad koerad, kuid neil on suur liikumisvajadus. Neil peaks olema piisavalt ruumi, et joosta ja mängida. Kui taks elab korteris, tuleks talle anda piisavalt võimalusi liikumiseks ja treeninguks, et vältida kaalutõusu ja terviseprobleeme.

Taksid sobivad hästi aktiivsele elustiilile. Nad armastavad matkamist, jooksmist ja jalutuskäike. Kui omanikul on aktiivne elustiil, siis taks sobib neile suurepäraselt kaaslaseks. Kuid tuleks meeles pidada, et taksid on tundlikud külma ja niiske ilmaga ning vajavad sobivat riietust külma ilmaga.

Kokkuvõttes on taksid intelligentne ja pühendunud koeratõug, kes vajavad piisavalt treeningut ja mänguaega. Koolitus ja sotsialiseerimine on olulised nende käitumise ja heaolu jaoks. Taksid sobivad hästi aktiivsele elustiilile ja neil peaks olema piisavalt ruumi, et joosta ja mängida.

Takside populaarsus

Taksid on üks populaarsemaid koeratõuge Eestis ja üle maailma. Nende armsa välimuse ja särava isiksuse tõttu on nad saanud paljude lemmikloomaks. Taksid on väikesed ja sobivad hästi korterites elamiseks. Neil on ka seltskondlik iseloom ja nad armastavad olla inimeste läheduses.

Taksid on eriti populaarsed peredele, kes otsivad väikest ja armastavat lemmiklooma. Nad on ka head kaaslased vanematele inimestele, kes vajavad seltskonda. Taksid on tuntud oma intelligentsuse ja lojaalsuse poolest ning nad on sageli kasutatud teraapiakoertena.

Kuigi taksid on populaarsed, tuleb neid hoolikalt hooldada, et tagada nende tervis ja heaolu. Ülekaalulisus ei ole taksidele hea ning seetõttu tuleb jälgida nende toitumist. Samuti on oluline, et taksid saaksid piisavalt liikumist, et vältida seljaprobleeme.

Kokkuvõttes on taksid armastatud lemmikloomad, kes sobivad hästi erinevatele inimestele ja peredele. Nende populaarsus tõestab nende võluvat iseloomu ja lojaalsust ning nad on kindlasti üks armastatumaid koeratõuge Eestis ja üle maailma.

Takside kasutamine

Taksid jahikoertena

Taksid on tuntud kui üks kõige mitmekülgsem jahikoeratõug. Nende madal keha ja tugevad jalad võimaldavad neil liikuda kitsastes kohtades, nagu mägised piirkonnad või põõsastes. Taksid on kasutatud jahipidamiseks juba keskajast peale. Nende peamised saagid on mäger ja küülik.

Taksid on väga töökad ja neil on suurepärane haistmismeel, mis võimaldab neil jälgi ajada. Nad on väga pühendunud oma tööle ja võivad jälgi ajada tundide kaupa. Taksid on ka väga kiired ja suudavad saaki kinni püüda.

Taksid valvekoertena

Taksid on ka suurepärased valvekoerad. Kuigi nad on väikesed, on neil valju hääl ja nad ei karda haukuda, kui midagi kahtlast juhtub. Taksid on väga territoriaalsed ja kaitsevad oma kodu ja perekonda.

Kuigi taksid on suurepärased valvekoerad, tuleb neid siiski õpetada mitte haukuma liiga palju. Nad võivad muutuda liiga valjuks ja häirida naabreid.

Kokkuvõttes on taksid väga mitmekülgsed koerad, kes sobivad nii jahikoertena kui ka valvekoertena. Nende töökus ja pühendumus teevad neist suurepärased kaaslased, kuid nende haukumisharjumused tuleb kontrolli all hoida.

Takside ja teiste koeratõugude võrdlus

Takside ja väikeste koeratõugude võrdlus

Taksid on väiksemate koeratõugude hulgas väga populaarsed. Võrreldes teiste väikeste koeratõugudega, on taksid sageli intelligentsed ja sotsiaalsed. Pomeranianid ja chihuahuad on samuti väikesed koeratõud, kuid taksid on neist tavaliselt suuremad ja tugevamad. Beagle’id on jällegi taksidest suuremad ja neil on tavaliselt pikemad jalad.

Takside ja teiste tõugude võrdlus

Taksid on tuntud oma lühikeste jalgade ja pika keha poolest ning neid kasutatakse sageli jahikoertena. Võrreldes teiste jahikoertega nagu basset hound ja buldogid, on taksid tavaliselt väiksemad ja kergemad ning neil on parem liikuvus. Puudlid on samuti jahikoerad, kuid neil on tavaliselt kõrgem intelligentsus ja neid kasutatakse sageli ka näitusekoertena.

Taksid kuuluvad FCI standardi järgi kääbustakside tõugurühma. Kääbustaksid on väiksemad kui tavalised taksid ja neil on tavaliselt lühemad jalad. Prantsuse buldogid on samuti kääbustaksid, kuid neil on tavaliselt lühem keha ja suuremad pead kui taksidel.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et taksid on populaarsed koeratõud, mida kasutatakse sageli jahikoertena. Võrreldes teiste koeratõugudega on taksid sageli intelligentsed, sotsiaalsed ja neil on hea liikuvus. Taksid kuuluvad kääbustakside tõugurühma ning neid võib leida erinevates värvitoonides ja karvkatetega.