Hollandi lambakoer: tõu kirjeldus ja omadused

Hollandi lambakoer

Hollandi lambakoer on Hollandist pärinev koeratõug, kes on tuntud oma julguse, töötahtlikkuse ja kergesti koolitatavuse poolest. Need koerad on keskmist kasvu ja neil on tavaliselt pruunid silmad. Hollandi lambakoer on üks tervemaid lambakoeratõuge, eriti võrreldes saksa lambakoeraga, kuid nagu iga teinegi koeratõug, võivad nad siiski mõningate terviseprobleemidega kokku puutuda.

Hollandi lambakoer

Päritolu poolest on Hollandi lambakoer tuntud ka kui Hollandse Herder või Hollandse Herdershond. Nad on pärit Hollandist ja neid kasutati algselt karjakoertena. Tänapäeval kasutatakse neid koeri sageli ka politsei- ja kaitsekoertena. Hollandi lambakoerad on tuntud oma kiire reageerimisvõime ja hea kohanemisvõime poolest, mis muudab nad ideaalseks kaaslaseks nii perele kui ka üksikisikutele.

Tõu ajalugu ja päritolu

Hollandi lambakoer

Hollandi lambakoera tõug on pärit Hollandist ja hakkas 1800. aastatel eristuma saksa ja belgia lambakoeratõugudest. Neid koeri kasutati algselt karjakasvatuseks ja kariloomade kontrollimiseks, enne kui neist said sõjaväe- ja valvekoerad. Alates 1898. aastast, kui see koer esmakordselt USA-s ilmus, on see tõug väga vähe muutunud.

Hollandi lambakoer on pärit Hollandi provintsist, kus teda kasutati juba 1800. aastatel karjakasvatuseks ja kariloomade kontrollimiseks. Tõugu hakati ametlikult aretama 20. sajandi alguses, kui Hollandi lambakasvatajad hakkasid oma koeri aretama, et saavutada paremaid tööomadusi. Hollandi lambakoer on väga sarnane Saarloosi huntkoeraga, kuid erineb sellest oma karvkatte värvuse ja struktuuri poolest.

Hollandi lambakoer on tänaseks päevaks muutunud sõjaväe- ja politseikoerte tõuks. See on tugev, intelligentne ja kiire, mistõttu sobib see ideaalselt erinevatele tööülesannetele. Hollandi lambakoer on ka populaarne lemmikloomatõug, kuna ta on lojaalne ja kuulekas.

Hollandi lambakoera tõust on välja aretatud ka teisi variatsioone, näiteks Schapendoes, mis on väiksem ja lühema karvkattega kui Hollandi lambakoer.

Välimus ja füüsilised omadused

Hollandi lambakoer

Hollandi lambakoer on keskmist tõugu koer, kellel on kolm erinevat karvkatte varianti: pikakarvaline, lühikarvaline ja karmikarvaline. Pikakarvaline Hollandi lambakoer on kõige haruldasem variant. Karvkatte värvus võib olla pruun, must, sinine, kollane või kuldne. Koonu pikkus on võrdne kolju pikkusega. Koonu ja kolju on võrdselt laiad. Silmad on keskmise suurusega ja tumedad. Kõrvad on kolmnurksed ja keskmise suurusega.

Hollandi lambakoera turjakõrgus on tavaliselt 55 kuni 62 cm ja kaal 27 kuni 32 kg. Selg on sirge ja tugev. Kael on keskmise pikkusega ja lihaseline. Saba on keskmise pikkusega ja kõrgel kandmisel kergelt kõverdunud.

Iseloom ja käitumine

Hollandi lambakoer on tuntud oma intelligentse ja julge iseloomu poolest. Ta on tark koer, kes on kergesti koolitatav ja armastab oma peremeest. Hollandi lambakoer on väga truu ja usaldusväärne, mistõttu sobib ta suurepäraselt perekoeraks.

See koer on väga aktiivne ja vajab palju liikumist ning vaimset stimulatsiooni. Hollandi lambakoer on väga valvas ja kaitseb oma peremeest ning territooriumi. Ta on väga enesekindel ja ei karda uusi olukordi.

Hollandi lambakoer on väga tugeva iseloomuga koer, kes vajab kindlat ja järjekindlat juhtimist. Kui teda ei koolitata korralikult, võib ta muutuda agressiivseks ja raskesti juhitavaks. Seetõttu on oluline alustada koolitamist varakult ning järgida kindlaid reegleid.

Kokkuvõttes on Hollandi lambakoer väga intelligentne, julge ja tugeva iseloomuga koer, kes sobib hästi perekoeraks, kuid vajab palju liikumist ja vaimset stimulatsiooni.

Tõu tervis ja hooldus

Hollandi lambakoer on terve tõug, kelle keskmine eluiga on 10-14 aastat. Nagu kõik koerad, vajab ka Hollandi lambakoer korralikku hooldust, et ta oleks terve ja õnnelik.

Tervis

Hollandi lambakoer on vastupidav tõug, kellel esineb mõningaid terviseprobleeme. Tavalisemad haigused on puusa- ja küünarliigese düsplaasia, silmahaigused nagu katarakt ja südamehaigused. Seetõttu on oluline, et Hollandi lambakoera omanikud viiksid oma lemmiku regulaarselt veterinaararsti juurde, et tagada tema tervis.

Karvkate

Hollandi lambakoerad on keskmise suurusega koerad, kellel on pikakarvaline karvkate. Nende karvkate on paks ja kohev ning vajab regulaarset hooldust. Soovitatav on koera harjata vähemalt kaks korda nädalas, et vältida sasipundarde teket ja karvade väljalangemist. Samuti tuleks Hollandi lambakoera karvkattet lõigata vähemalt kaks korda aastas, et hoida seda korras ja puhtana.

Toitumine

Hollandi lambakoerad on aktiivsed koerad, kes vajavad igapäevast treeningut ja tasakaalustatud toitumist. Oluline on tagada, et koer saaks piisavalt valku, rasva ja süsivesikuid ning et tema toit sisaldaks kõiki vajalikke toitaineid. Soovitatav on anda Hollandi lambakoerale kvaliteetset koeratoitu ning vältida inimestele mõeldud toidu andmist, kuna see võib põhjustada seedeprobleeme ja ülekaalulisust.

Kokkuvõttes on Hollandi lambakoer tervislik ja vastupidav tõug, kellel on pikakarvaline karvkate. Neid koeri tuleb regulaarselt hooldada ja hoolitseda nende tervise eest, et tagada nende õnnelik ja täisväärtuslik elu.

Koolitus

Hollandi lambakoer on tuntud oma intelligentsuse, töökuse ja kuulekuse poolest. Ta on tõeline töökoer ja sobib hästi kasutamiseks karjakoerana, valvurina, otsingukoerana ja politseikoerana.

Koolituse osas on Hollandi lambakoerad tuntud oma kiire õppimisvõime ja kuulekuse poolest. Nad on väga motiveeritud ja valmis oma omanikule meele järele olema. Koolituseks sobib hästi positiivne tugevdamine ning Hollandi lambakoerad naudivad agility ja töökatsed.

Hollandi lambakoerad kuuluvad rühma 1, alarühma 1 koerte hulka vastavalt FCI standardile nr 223. Selle tõu esindajad on keskmise suurusega, tugevad ja vastupidavad koerad, kes on valmis igasugusteks väljakutseteks.

Hollandi lambakoerad on tuntud oma suurepärase valvurina, kellel on hea instinkt kaitsta oma pere ja vara. Nad on väga tähelepanelikud ja reageerivad kiiresti ohtudele. Seetõttu on Hollandi lambakoerad hinnatud valvurid nii kodudes kui ka ettevõtetes.

Kui otsite tõelist töökoera, kes on valmis teiega koostööd tegema, siis Hollandi lambakoerad on kindlasti üks parimatest valikutest.

Seotud tõud ja võrdlus

Hollandi lambakoer on tõug, mis on pärit Hollandist. See on keskmise suurusega koeratõug, millel on karm ja tihe karvkate. Hollandi lambakoer sarnaneb oma Põhja-Euroopa kolleegide, nagu saksa lambakoer ja belgia lambakoer, kuid neil on mõned hundilaadsed näojooned. Hollandi lambakoer on julge, töötahteline, tark ja kergesti koolitatav koeratõug.

Lambakoerad

Lambakoerad on koeratõud, mis on spetsialiseerunud karjatamisele ja kariloomade valvamisele. Hollandi lambakoer on üks selline tõug. Teisi lambakoeratõuge on Shetlandi lambakoer, Lõuna-Vene lambakoer, Welsh Corgi Pembroke, Valge lambakoer, Horvaatia lambakoer, Maremma-Abruzzi lambakoer, Pikardia lambakoer, Portugali lambakoer ja Slovakkia tšuvatš.

Karjakoerad

Karjakoerad on koeratõud, mis on spetsialiseerunud kariloomade valvamisele ja kaitsele. Belgia lambakoer, Saksa lambakoer, Šveitsi alpi karjakoerad, Komondor, Beauceron, Bergamasco lambakoer, Briard, Ida-Karpaadi lambakoer, Kataloonia lambakoer, Kuvasz, Mallorca lambakoer, Mudi, Poola podhalani lambakoer, Pumi, Rumeenia Mioritic lambakoer, Slovakkia tšuvatš, Šveitsi valge lambakoer ja Tšehhoslovakkia huntkoer on mõned populaarsed karjakoeratõud.

Lamba- ja karjakoerad

Mõned koeratõud on spetsialiseerunud nii karjatamisele kui ka kariloomade valvamisele. Hollandi lambakoer on üks selline tõug. Teisi lamba- ja karjakoeratõuge on Belgia lambakoer Tervueren, Vana-Inglise lambakoer, Belgia lambakoer Malinois, Borderkollie, Hollandi lambakoer pikakarvaline, Puli, Ardenni karjakoer, Belgia lambakoer Groenendael, Flaami karjakoer, Habecollie ja Schipperke.

Võrdlus teiste tõugudega

Hollandi lambakoer on võrreldes teiste koeratõugudega julge, töötahteline, tark ja kergesti koolitatav. Võrreldes Saksa lambakoeraga on Hollandi lambakoer veidi väiksem ja kergem. Võrreldes Belgia lambakoeraga on Hollandi lambakoer veidi suurem ja raskem. Võrreldes Šveitsi valge lambakoeraga on Hollandi lambakoer veidi väiksem ja kergem.