Shar Pei tõug: Ideaalne kaaslane ja pereliige

Shar Pei

Shar Pei on tõug, mis paelub oma unikaalse välimuse ja rikka ajalooga. Tuntud oma sügavate kortsude ja eripärase “kulmukortsutuse” poolest, on Shar Pei lihtsasti äratuntav ning on pärit Hiina lõunapoolsetest piirkondadest, olles üks vanimaid koeratõuge maailmas. Ajalooliselt on neid koeri kasutatud mitmesugustel eesmärkidel alates jahtimisest kuni valvekoeradeni, mis näitab nende mitmekülgsust ja kohanemisvõimet.

Shar Pei tõu eripäraks on nende ruudukujuline kehaehitus ja lühike, harjaseline karv. Näitades välja jõulisust ja hea luustikuga kehaehitust, on nende kasukas tuntud laia värvipaleti poolest. Kuigi kunagi olid nad populaarne valik jahi- ja võitluskoertena, siis tänapäeval leiab Shar Pei enamasti kasutust seltsi- ja näitusekoerana, pakkudes oma peredele lojaalsust ja stabiilsust.

Ajalugu ja päritolu

Shar Pei

Shar Pei tõug on pärit Hiinast ja on tuntud oma sügava ajaloolise pärandi poolest. Tänu nende unikaalsele välimusele ja ajaloolisele tähtsusele peetakse Shar Peid üheks vanimaks koeratõuks.

Vana-Hiina

Shar Pei ajalugu ulatub tagasi Vana-Hiina ajastusse, eriti Han-dünastia perioodi, mis oli aastatel 206 eKr kuni 220 pKr. Arvatakse, et Shar Pei on pärit Kantoni piirkonnast, kus neid kasutati mitmesugustel eesmärkidel, sealhulgas jahipidamises, valvekoerana ning isegi võitluskoerana. Neid iseloomustavad kortsuline nahk ja sinimust keel, mis olid väärtuslikud tunnused, kuna usuti, et need annavad koertele võitluses eelise. Matgo Law, kelle tegevus oli hiljem oluline Shar Pei säilimisel, tõi esile tõu ajaloolist tähtsust ja unikaalseid omadusi.

Väljasuremisoht

 1. sajandi keskpaigas seisis Shar Pei tõug silmitsi väljasuremisohuga. Hiina kultuurirevolutsiooni ajal vähenes nende koerte populatsioon drastiliselt, kuna lemmikloomapidamine peeti luksuseks ja vastuolus kommunistliku ideoloogiaga. Elujõuliste isendite arvu kriitilise vähenemise tõttu tekkis oht, et Shar Pei võib täielikult kaduda. Õnneks pühendasid mõned entusiastid, kaasa arvatud mainitud Matgo Law, palju aega ja ressursse selle haruldase tõu säilitamiseks. Nende jõupingutuste tulemusena pääsesid Shar Peid väljasuremisest ja nende arvukus hakkas uuesti kasvama, võimaldades tõul levida üle kogu maailma.

Tunnused

Shar Pei

Shar Pei tõugu iseloomustavad nende ainulaadsed füüsilised omadused ja stabiilne käitumine.

Füüsilised omadused

Shar Pei on keskmise suurusega koer, kelle kõrgus varieerub tavaliselt 46-51 cm vahemikus. Tõu kõige silmapaistvamad füüsilised tunnused on:

 • Kortsuline nahk: See annab Shar Peile nende unikaalse ja meeldejääva välimuse.
 • Pea: Pea on suur ja lai, millel asuvad väikesed tihedalt asetsevad kõrvad.
 • Silmad ja silmalaud: Silmad on tumedad ja mandlikujulised ning iseloomulikud silmalaud rõhutavad tõu omadust.
 • Kael: On tugev ja propotsionaalne, toetamaks nende pea massiivset struktuuri.
 • Kehakate: Omab lühikest, karestunud karvkatet, mis võib esineda erinevates värvitoonides.
 • Kaal: Täiskasvanud isendid kaaluvad tavaliselt 18–25 kg.

Käitumine

Shar Pei tõugu koerad on tuntud oma võõraste suhtes reserveeritud käitumise poolest. Nad on:

 • Truud oma perekonnale: Nad on lojaalsed ja kaitsevad oma lähedasi.
 • Vaiksed: Üldiselt ei haugu nad palju, kuid väljendavad end vajadusel, tundes end ohustatuna või soovides tähelepanu.
 • Sinakas-must keel: Shar Peile on iseloomulik sinakas-must keel, mis on üks nende eristavatest omadustest.

Tervisehooldus

Shar Pei

Shar Pei tõugu koerad on tuntud oma ainulaadse välimuse ja hea iseloomu poolest, kuid neil on teatud terviseriskid, millele tuleb tähelepanu pöörata. Nende eest hoolitsemine hõlmab erilist tähelepanu nahaprobleemidele, silmahaigustele ja muudele tõule iseloomulikele terviseriskidele.

Nahaprobleemid

Shar Pei omab kortsulist nahka, mis võib tekitada kalduvust nahainfektsioonidele. Nõuetekohane hooldus, sealhulgas regulaarne harjamine ja naha kontrollimine, on oluline infektsioonide ennetamiseks. Samuti on oluline tagada õige toitumine, mis toetab naha ja karvkatte tervist.

 • Hooldus: Regulaarne harjamine ja puhastamine
 • Dieet: Tasakaalustatud toitumine, mis sisaldab olulisi rasvhappeid

Silmahaigused

Shar Pei võib olla altid silmahaigustele nagu entropion, mille korral silmalau sisemine serv pöördub sissepoole, ja glaukoom, mis on seotud silmasisese rõhu suurenemisega. Tervislik toitumine ja regulaarne veterinaarkontroll aitavad haigustunnuseid varakult tuvastada ja ravida.

 • Entropion: Vajalik võib olla kirurgiline sekkumine
 • Glaukoom: Vajab kiiret veterinaarset tähelepanu

Muud terviseriskid

Lisaks nahaprobleemidele ja silmahaigustele tuleb Shar Pei puhul jälgida ka hüpotüreoidismi, mis mõjutab kilpnäärme funktsiooni. Õigeaegne diagnoosimine ja ravi on võtmetähtsusega. Nõuetekohane toitumine ja regulaarne kehaline aktiivsus aitavad ennetada mitmeid tõule omaseid riske.

 • Hüpotüreoidism: Jälgida tuleb kilpnäärme talitlust
 • Toitumine: Olulised toitained tervise toetamiseks

Sotsialiseerimine ja koolitamine

Shar Pei tõug vajab korralikku sotsialiseerimist ja hoolikalt läbimõeldud koolitust. Need koerad on tuntud oma iseseisvuse ja tarkuse poolest, kuid võivad ilmutada ka jonni, mistõttu on varajane sotsialiseerimine ja järjekindlus koolituses oluline.

Varajane sotsialiseerimine

Shar Pei tõu puhul on varajane sotsialiseerimine hädavajalik. Kutsikaeas tutvustatud erinevad inimesed, loomad ja keskkonnad aitavad ennetada ebasoovitavat käitumist täiskasvanud koeral. Shar Peid on tundlikud ja nad vajavad õrnalt, kuid kindlalt juhendamist, et õppida usaldama ja suhestuma eri olukordadega.

Koolitusnõuanded

Shar Peite koolitades tuleb olla eriti kannatlik ja järjepidev. Nad on intelligentne tõug, mis õpib kiiresti, kuid vajadus huvitava ja lühikese koolituse järele on suur, et vältida kergesti tekkivat igavust. Oluline on kasutada positiivseid koolitusmeetodeid, mis põhinevad preemiatel ja kiitusel, et ära kasutada Shar Pei soovi palun olla. Koolituse ajal on soovitav kasutada mitmekesiseid harjutusi ja mänge, mis hoiavad koera tähelepanu ja motivatsiooni.

Shar Pei tõu standardid

Shar Pei on eristatav oma kortsulise naha ning tugeva kehaehituse poolest. Ameerika Kennelklubi (AKC) seab tõule konkreetsed standardid, mis hõlmavad välimust, iseloomu ning käitumist.

Ameerika Kennelklubi

Kõrgus: AKC standardite kohaselt peaks Shar Pei turjakõrgus jääma vahemiku 44-51 cm. Need näitajad võivad mingil määral erineda sõltuvalt koera soost.

Valvekoera omadused: Shar Pei kuulub koertõugude hulka, kellel on silmapaistvad valvekoera omadused. Nad on oma territooriumi suhtes valvsad ning võõraste suhtes umbusklikud, kuid perekonna suhtes lojaalsed ja armastavad.

Värvivahemik: Värvi osas ei piira AKC Shar Pei tõugu rangelt, lubades mitmeid värvi variatsioone. Valget värvi peetakse siiski ebatüüpiliseks.

Nende AKC standardite järgimine tagab, et Shar Pei säilitab oma ajaloolised ja tunnustatud tõuomadused nii välimuselt kui käitumiselt.

Tõu kasutamine

Shar Pei tõugu koerad on tuntud oma mitmekülgsuse poolest kasutusalade osas. Ajalooliselt aretatud mitme funktsiooni täitmiseks, on nad osutunud võimekateks nii jahipidamises kui ka territooriumi kaitsmises.

Jahipidamine ja kaitsmine

Jahipidamine: Traditsiooniliselt kasutati Shar Peid jahikoerana, tänu nende tugevale haistmismeelt ja vastupidavusele. Neil on kõrge jahiinstinkt ning nad suutsid jälitada ja põrmustada saaki, sealhulgas selliseid loomi nagu metssead ja isegi karud.

 • Kaitsmine: Shar Peide lojaalsus oma pere vastu koos valvurit mängiva välimuse ja tugevate kaitseinstinktidega teevad neist suurepärased kaitsjad. Nad on tuntud kui valvsad ja enesekindlad koerad, kes kaitsevad oma valdusi ja inimesi hüppeliselt. Shar Peid võisid minevikus kasutada ka kui võitluskoeri, kuid nüüdisajal seostub nende võitluslikkus pigem kaitseinstinktiga kui agressiivsusega.

Omaniku juhend

Shar Pei on lojaalne ning rahulik tõug, kes vajab omanikult tähelepanu nii hoolduse kui ka toitumise osas. Tema heaolu tagamiseks on oluline tegevused, mis võimaldavad teda nii vaimselt kui füüsiliselt stimuleerida.

Hooldus ja toitumine

Shar Pei eripäraks on tema kortsuline nahk, mis nõuab erilist hoolitsust, et vältida infektsioone ja põletikke kortsude vahel. Tõu regulaarne pesemine ja kuivatamine on hädavajalik. Karvkatte osas eelistavad nad regulaarset harjamist, et eemaldada surnud karvad ja säilitada naha tervist.

Toitumisel peab omanik kindlustama, et koer saab kõik vajalikud toitained. Shar Pei võib olla tundlik teatud toiduallergeenide suhtes, seega tuleks valida kvaliteetne toit, mis aitaks ennetada potentsiaalseid allergilisi reaktsioone. Täpne toidukogus ja koostis olenevad koera vanusest, aktiivsuse tasemest ning üldisest tervisest.

 • Toitumisjuhised:
  • Esimese eluaasta jooksul: kõrge kvaliteediga kutsikatoit
  • Täiskasvanud koer: tasakaalustatud täiskasvanud koera toit, allergeenide jälgimine
  • Eakas koer: vanematele koertele mõeldud madalama kalorsusega toit

Vaba aja tegevused

Shar Pei’st ei pruugi saada tüüpiline “viska ja too” koer, kuid ta hindab mängulisi tegevusi, mis pakuvad vaimset ja füüsilist stimulatsiooni. Nende hulka kuuluvad mõistatus- ja leidmismängud, kus kasutatakse ära koera loomulikku uudishimu ja nuuskimisoskust.

Sotsialiseerimine on osa igapäevasest elust ja see peaks algama juba varasest east, et aidata kaasa Shar Pei sõbraliku ja tasakaaluka iseloomu kujunemisele. Jalutuskäigud pargis ja koerte mänguväljakutel aitavad kaasa nii füüsilisele tervisele kui ka sotsialiseerumisele.

 • Sotsialiseerimine ja treening:
  • Alusta sotsialiseerimisega varajases eas
  • Paku mitmekülgseid mänge ja tegevusi
  • Ära unusta regulaarseid jalutuskäike ja kohtumisi teiste koertega

Shar Pei eluiga kõigub tavaliselt 9 kuni 11 aasta vahel, ent see võib varieeruda sõltuvalt tema hooldusest ja üldisest tervisest. Koera värvi suhtes eelistusi pole, kuid oluline on karvkatte tervis ja puhtus.