comment 0

Laps ja koer: hammustus

laps kutsikaga

Paljud koerte ja laste vahelised arusaamatused lõppevad traagiliselt: last hammustatakse. Sageli leitakse siis loomale teine kodu või pannakse magama. Lapsele jäävad füüsilised või hingelised armid terveks eluks.

Probleeme laste ja koerte vahel tuleb võtta väga tõsiselt ning teha kõik, mis võimalik, et neid ennetada. Kui last hammustatakse, on see alati täiskasvanute süü. Me pole suutnud lapsele seletada, kuidas koerad inimeste käitumist mõistavad ja oleme olnud vastutustundetud koeraomanikud, sest oleksime pidanud koera õpetama last austama ja teda mitte kunagi puutuma. Vabandused ja seletused pärast traagilist sündmust on kasutud.

Isegi kui koeraomanik pole lapsevanem ja ei plaani ka tulevikus lapsi saada, peab ta õpetama oma koera laste juuresolekul korralikult käituma. Laps, keda on hammustatud, on häbimärgiks kõigile koeraomanikele. Erilist tähelepanu vajavad järgmised olukorrad:

  • Koeral ei tohiks kunagi olla lubatud lapse mänguasju suhu võtta. Juhenda last sellises olukorras täiskasvanu poole pöörduma, mitte ise mänguasja tagasi võtma.
  • Koera juuresolekul ei tohi laps joosta, sest see ärgitab koera last taga ajama.
  • Keela koeral lapse peale üles hüppamine, sest see hirmutab ka teisi lapsi.
  • Ära lase lapsel ja koeral koos magada. Koer võib sellist lähedust teistmoodi mõista ja käituda lapse suhtes domineerivalt. Lapsel võib areneda allergia.
  • Õpeta last koera mõistma ja austama, et ta koera kiusama ei hakkaks.

Alati näita üles austust loomade ja kõige elusa vastu, sest lapsed peegeldavad väga sageli vanemate suhtumist. Heade õpetajate olemasolul oskavad lapsed suurepäraselt loomi dresseerida ja neid mõista.

Kokkuvõte peatükist “Children and dogs” raamatus “Dog Language”, lk 70-71, Roger Abrantes, 1997.

 

Kas sinu lapse ja koera vahel on mingeid probleeme tekkinud?

 

Leave a Reply