comment 0

Kuidas valida koeratõugu?

Koeratõu valimine

Ühes eelnevas artiklis olen ma juba maininud, et koeratõud erinevad üksteisest ainult nende omaduste poolest, millele aretajad tähelepanu on pööranud. Neid omadusi välja jättes on iga koer siiski indiviid ning sinu dalmaatsia lambakoer ei saa olema sinu sõbranna dalmaatslase koopia. Tõukoera valides tasub seega arvestada ainult mõne üksiku punktiga:

  1. Koera suurus –  Ideaalis peaks sa olema võimeline oma koera kinni hoidma, kui ta üritab põgenevale kassile järgi jõuda. Eriti tuleb seda arvestada juhul, kui ka lapsed koera jalutama hakkavad. Väiksemat koera on näiteks mõnevõrra lihtsam transportida.
  2. Koera karvkate – Mõtle, kui palju aega sa soovid kulutada koera kasuka eest hoolitsemisele. Siledakarvalistel koertel on vaja keha vaid aeg-ajalt harjaga üle käia, pikema karvaga koeri on vaja pusade ennetamiseks kammida iga päev, mõndasid kord kuus trimmida või pügada. Mõtle ka, kui palju koerakarvu sa talud oma riietel, mööblil ja söögi sees.
  3. Tõu ajalugu – Uuri põhjalikult tõu ajalugu ning selgita välja, milleks need koerad aretatud on, siis tead, millele kasvatuses tähelepanu pöörata. Näiteks niisugustel jahikoertel nagu drever või soome püstkõrv on olnud vajalik jahi ajal häälekalt haukuda, seega võiksid kutsikale õpetada käsklused “haugu” ja “tasa”, et tema haukumist hiljem vajadusel peatada.

Kõigi ülaltoodud punktide kohta oskab teie väljavalitud tõu kasvataja põhjalikumalt rääkida, kuid olge väga ettevaatlikud iseloomukirjeldustega. Tõu iseloomu stereotüübid on sageli sama paikapidamatud kui kirjeldused keskmise prantslase või hiinlase kohta.

Koera, keda tõu kirjelduses on iseloomustatud kui “lapsesõbralikku”, kuid kellele pole lapsi õigel ajal õigesti tutvustatud, ei saa tegelikult lastega usaldada. Temperamenti on olenemata tõust võimalik mõjutada õige kasvatuse ja sotsialiseerimisega kutsikaeast peale ning paljudel juhtudel saab käitumisprobleeme lahendada ka täiskasvanud koertel.

Kokkuvõtvalt öeldes on teil tõu valimisel vaja pöörata tähelepanu ainult välimusele. Koera käitumist ja temperamenti kujundab iga pere kasvatusega ise.

Leave a Reply