comments 2

Koer ründab inimest

Koer ründab

Hammustuste teemalise sissekande kirjutamise mõte tuli, kui kahte minu head sõpra varjupaigas rünnati. Usun, et koerad võivad olla ettearvamatud ja ohtlikud, aga 90% juhtudest saab hammustust ära hoida, käitudes ettevaatlikult.

Koerad urisevad ja hammustavad, kui tunnevad end ohustatuna – enesekaitseks ja paha inimese/koera ära ajamiseks.  Sageli tundub inimestele, et koerad ründavad ilma põhjuseta, lihtsalt sellepärast, et nad on kurjad ja pahad. Meie aga ei pruugi teada, mis koerte jaoks tundub ähvardav ja ebaviisakas.

Võite olla üllatunud, lugedes järgmisi asju, mis enamike koerte jaoks on ebameeldiv: pea pealt paitamine, kallistamine, silma vaatamine, otse koera poole kõndimine, koera kohale kummardumine, kiired liigutused.

Meie oma koerad juba tunnevad ja usaldavad meid. Mõningaid asjad lihtsalt kannatavad ära. Nagu inimestelgi, on koertel taluvuspiirid kas kõrgemad või madalamad. Teatud koerad aga annavad kiiremini teada, mis neile ei meeldi ning ei talu, kui keegi võõras nii käitub.

Tundmatu koeraga kohtudes ei tea sa kunagi, kas ta on sõbralik või mitte. Ära usalda ka omaniku sõnu, vaid tee otsused vaatluse põhjal. Sulle kasulikum on alati eeldada, et tegemist on potentsiaalselt ohtliku koeraga. Mõned nipid, kuidas käituda koera jaoks mitte-ähvardavalt:

• Kükita, et olla koeraga samal kõrgusel, nii ei pea sa tema kohale kummardama.
• Ära vehi kätega, hoia neid keha juures ja tee aeglaseid liigutusi.
• Kui tahad koera paitada, tee seda pigem lõua alt, kui pea pealt
• Ära vaata võõrale koerale otse silma ning positsioneeri oma keha koera suhtes küljega.
• Lähene koerale aeglaselt ja kerge kaarega.

Kui märkad, et koera keha on pinges ja liikumatu, või ta juba uriseb, mine parem kohe eemale. Ettevaatlik olles ja koerte kombeid mõistes võid ka agressiivse koera puhul rünnaku ära hoida.

Kas sind on kunagi koer rünnanud? Kas oleksid saanud seda kuidagi ära hoida?

2 Comments

  1. xxx

    Minul oli just selline juhus: läksin üle pika aja maale ja koer ei tundnud mind ära- haukus ja urises ja hüppas. Jäin aia taha vanaema ootama, sest väravast sisse minna oleks olnud võimatu. Tavaliselt oleme koos perega läinud autoga, aga sel korral läksin üksi, jalgsi ja õhtul pimedas. Pidin terve tee majani vanaema kõrval kõndima, sest koer tahtis rünnata ja tiirutas ümber meie. Ära minnes hüppaski koer kintsu- õnneks sai ainult näksata. Kuidas oleksin pidanud käituma?
    Algul kutsusin teda rahulikult nimepidi, aga ta ei rahunenud, siis ütlesin tema nime natuke pahasemalt ja solvunumalt, aga koer oli ikka hoos.

  2. Jah, olukord oli koera jaoks uudne ja veider, eriti veel, et pimedas ja üksi tulid.

    Võibolla oleks pidanud koerale andma võimaluse sinu lõhna korralikumalt nuusutada. Koera turvalisuse mõttes rihma või keti küljes hoida, kükitada või seista küljega tema läheduses või rääkida rahulikult, et ta tunneks hääle ära.

    Mõnedel koertel võib olla ka haigusi, millega seoses on nende mälu või ajutegevus häiritud. Kui koeral esineb selliseid “mälukaotusi” tihti, võiks minna loomaarsti juurde kontrollile.

Leave a Reply